Results 1 to 11 of 11

Thread: Смяна външни ролки на 2,4жтд/136/

  1. #1

    Default Смяна външни ролки на 2,4жтд/136/

    Колеги, трябва да сменя външните ролки на пистовия ремък, паразитната и ексцентричната. За тях трябва да се пуска двигателя надолу, може ли съвети от някой, който го е правил- откъде да откача двигателя- директно тампона от купето или да откача лапата от самия двигател? Тогава къде ще го подпра..... Какво друго се откача- гледам, че успокоителната щанга от бомбето вероятно ще трябва да махна, има ли друго? А тампоните от другата страна дали да ги разхлабя, притеснява ме, че двгто трябва да слезе поне 10 см, да не ги откърша от другата страна ако не ги разхлабя?
    Въобще всякакво инфо ще ми е от полза

  2. #2
    Запален алфист vanko_monev's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Сливен
    Age
    33
    Posts
    186

    Default

    Колега, не съм запознат с 2,4 jtd, но ми се струва някакси нереалистично за две ролки целия мотор да мърдаш. При 1,8 ТС няма такова нещо

  3. #3

    Default

    всъщност е за една и то заради 5 мм- не стигат толкова да излезе болта само на 1 ролка. Това е при либра и от четене тук съм останал с впечатление, че е така и при 156, затова пуснах темата и тук. Колега ми писа на лични, че за 156 не се искало пускането надолу....

  4. #4
    Запален алфист vanko_monev's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Сливен
    Age
    33
    Posts
    186

    Default

    Ами не знам със точност но при моята 1,8 даже не съм лягал, а само отгоре за смяна на двете ролки и ремък не вървам да го направят при единият мотор лесно и при другия трудно

  5. #5

    Default

    направили са го обаче, а и не забравяй 2,4 има 1 цилиндър повече. При 166 си има кори в подкалника, които като се махнат и всичко е ок, няма ли колега със 156 да кеже как се сменят при него да знам изложих ли се с тази тема и само при либра да е така, или не баш

  6. #6

    Default

    Всичко си се сменя без да сваляш никакъв тампон....ако все пак те притеснява тампона на мотора(долния),подлагаш крика отдолу и сваляш тампона.....горния тампон тип щанга не се сваля...тук също има кори в подкалника.....няма нищо срамно,нали затова сме тук-да си помагаме ...а понякога и да си пречим :Р
    Last edited by undy; 28-10-2011 at 18:18.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #7

    Default

    Днес смених двете ролки, лесна работа. Ако все пак на някой му се наложи и Е КАКТО ПРИ ЛИБРА, т.е. ексцентричната ролка не може да се свали, защото предния тампон на мотора пречи- пиша как се прави- няма нужда от сваляне на целия тампон, нужно е само да се развие болта от лапата към тампона, подлага се трупче под лапта и се надига дотолкова , че да мръдне около 2 см- самия тампон има изрязано в най-долната си част и там е достатъчно, за да излезе болта.
    Мерси на всички писали

  8. #8
    Запален алфист Megadet's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Червен бряг
    Age
    44
    Posts
    413

    Default

    Alfa 166jtd,1999

  9. #9
    Запален алфист zdravko_ss's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Плевен
    Age
    43
    Posts
    481

    Default

    ексцентричната ролка добре, но другата паразитната как я свали, само предния тампон ли откачаш и пускаш двигателя надолу?
    _156_2,4_JTD_136hp_-EX
    156 FL 1,9 JTD 115hp "05

  10. #10

    Default

    За да не стават недоразумения, ще опиша за всички ролки. Пак казвам, това е процедурата при либра, но съм чел тук, че е същото и при 156.
    - Ролката на демферния обтегач, този автоматичния и скъпия я смених като свалих цения механизъм с 3 болта, преди това се сваля демпферната шайба с РИБЕ накрайници, при мен 8мм.
    - Паразитната ролка се сваля с отворен ключ 13 без да има нужда да се пуска двигателя, просто се развива болта и той е достатъчно къс, излиза си нормално.
    - нужда от лекото отпускане на двг има само за обтяжната ролка и то са го направили нарочно така- болта е по-дълъг с 5 мм и опира в тампона, разбирам да влиза целия в отвора, а то влиза и от другата страна излиза точно тези 5 мм, които пречат иначе.Затова и ако се резне болта като се свали първия път с цел по-лесно сваляне по-натам, няма никакъв проблем.

  11. #11
    Запален алфист zdravko_ss's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Плевен
    Age
    43
    Posts
    481

    Default

    Quote Originally Posted by pakumba View Post
    За да не стават недоразумения, ще опиша за всички ролки. Пак казвам, това е процедурата при либра, но съм чел тук, че е същото и при 156.
    - Ролката на демферния обтегач, този автоматичния и скъпия я смених като свалих цения механизъм с 3 болта, преди това се сваля демпферната шайба с РИБЕ накрайници, при мен 8мм.
    - Паразитната ролка се сваля с отворен ключ 13 без да има нужда да се пуска двигателя, просто се развива болта и той е достатъчно къс, излиза си нормално.
    - нужда от лекото отпускане на двг има само за обтяжната ролка и то са го направили нарочно така- болта е по-дълъг с 5 мм и опира в тампона, разбирам да влиза целия в отвора, а то влиза и от другата страна излиза точно тези 5 мм, които пречат иначе.Затова и ако се резне болта като се свали първия път с цел по-лесно сваляне по-натам, няма никакъв проблем.
    Благодаря, полезна информация
    _156_2,4_JTD_136hp_-EX
    156 FL 1,9 JTD 115hp "05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •