Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: led светлини

  1. #16
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default Истината за светлините

    Last edited by NightRider; 12-11-2011 at 12:13. Reason: уточнение

  2. #17
    започва да се пристрастява giliev's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    71

    Default

    Смея да твърдя, че имам опит с т.нар. дневни светлини. Започнах с монтиране на диодна лента около халогените, но стана "стрелбище", а и тези ленти очевидно не стават за външен монтаж, въпреки, че са силиконови. Поне не толкова ниско, при тези агресивни условия. След това махнах диодните ленти и сложих на халогените диодни крушки с по 25 диода. В сайта от който ги поръчах даваха, че стават за халогени, но реално светят на 2м. пред колата. Иначе за дневни светлини са ОК. Бях на крачка от "пълното щастие". Започнах да карам така, но ченгетата ми правеха проблеми, защото в закона пишело да се кара на къси светрини. На дневни можело само ако са фабрично вградени, а ти иди обжалвай акта. След това сложих ДРЛ модул, с идеята да го вържа на дългите с 20 - 30 % от силата на крушките, които да са "Филипс Блу Вижън". Нооо, изникнаха два проблема: Първо, когато се закачи на дългите на 156-цата модула нещо не работи както трябва. Като присветнеш със светлинния клаксон се пускат късите и трябва да пуснеш фаровете, и отново да ги изгасиш. Обясниха ми , че просто релето някакси така работело и трябва да го "оперираме", за да не се получава така. Второ : крушките "Филипс Блу Вижън" изобщо са много далече от светлината на ксенона. Особено през деня са си жълта отврат, т.е. концепцията се провали. В крайна сметка ДРЛ-а ми пали ксенона на късите, халогените с ЛЕД крушки и габаритите. Не е задължително да бъде така, въпрос на виждане.
    Иначе, само който не е карал с ксенон може да каже, че с халогенни крушки е по - добре. Ако някой с Н7 кара на къси по магистралата м/у 180-200 км/ч през цялото време ще го почерпя една зелена бира по избор !

  3. #18
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by giliev View Post
    В крайна сметка ДРЛ-а ми пали ксенона на късите, халогените с ЛЕД крушки и габаритите. Не е задължително да бъде така, въпрос на виждане.
    Иначе, само който не е карал с ксенон може да каже, че с халогенни крушки е по - добре. Ако някой с Н7 кара на къси по магистралата м/у 180-200 км/ч през цялото време ще го почерпя една зелена бира по избор !
    въпроса е като сложиш LED не ти ли свети чека на таблото за изгоряла крушка или използваш от тези "canbus" модели.

    иначе за разликата между ксенона и обикновените халогенни крушки разликата е светлинни години и само който не е пробвал не знае какво е.
    Принципно карам много, по около 100 000 на година (не с алфата обаче) и си сложих на служебната тойота ксенон щото оригиналните и фарове бяха като свещи. Разликата вечер с 200 км./ч е огромна абсолютно си прав. Въпроса е какво правим с дневните светлини защото ксенона има живот няколко хиляди часа и после нова крушка.

    във форума на рено (чета го защото жена ми кара рено ) има едно интересно решение, което мисля да пробвам. Да се сменят крушките на дългите светлини с 20W халогенни крушки, които да се палят само с габаритите и изгасват когато пуснеш късите, които са ксенон. Всеки знае, че когато имаш ксенон на късите, дългите почти не ги използваш и за града за дневни светлини е перфектно.Ако имаш биксенон лупи на мястото на късите вече е съвсем перфектно Освен това никой катаджия не може да ти каже нищо, защото колата си е "фабрично" така . Работя по този проект с едни релета и диоди, като го приключа ще напиша по-подробно, ако някой го вълнува.
    Last edited by KirilSol; 12-11-2011 at 21:00.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  4. #19
    Запален алфист E.Stoimenoff's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Posts
    116

    Default

    Quote Originally Posted by KirilSol View Post
    въпроса е като сложиш LED не ти ли свети чека на таблото за изгоряла крушка или използваш от тези "canbus" модели.

    иначе за разликата между ксенона и обикновените халогенни крушки разликата е светлинни години и само който не е пробвал не знае какво е.
    Принципно карам много, по около 100 000 на година (не с алфата обаче) и си сложих на служебната тойота ксенон щото оригиналните и фарове бяха като свещи. Разликата вечер с 200 км./ч е огромна абсолютно си прав. Въпроса е какво правим с дневните светлини защото ксенона има живот няколко хиляди часа и после нова крушка.

    във форума на рено (чета го защото жена ми кара рено ) има едно интересно решение, което мисля да пробвам. Да се сменят крушките на дългите светлини с 20W халогенни крушки, които да се палят само с габаритите и изгасват когато пуснеш късите, които са ксенон. Всеки знае, че когато имаш ксенон на късите, дългите почти не ги използваш и за града за дневни светлини е перфектно.Ако имаш биксенон лупи на мястото на късите вече е съвсем перфектно Освен това никой катаджия не може да ти каже нищо, защото колата си е "фабрично" така . Работя по този проект с едни релета и диоди, като го приключа ще напиша по-подробно, ако някой го вълнува.
    Това е интересно решение наистина..Пиши като стане готово !

  5. #20
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Хм, Алфите ни нямат габарити. Слагаш по-мощни светодиодни крушки на тъй-наречените габарити и ето ти - свети ти целият преден фар. И влизаш в чл.70 ал.3 т.1
    1. от 2 март до 31 октомври могат да се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини;
    2. от 1 ноември до 1 март задължително се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.
    ..Допълнителни разпоредби
    ..§ 6. По смисъла на този закон:
    ..59. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) "Дневни светлини" са светлини, предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му."

  6. #21
    Младши алфист borko.k's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    varna
    Posts
    16

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Освен това, не забравяйте, че идват дъждове и кал.
    Там ксенона е умрала работа.
    По добре добри рефлектори и хубави крушки!
    Докато бях с обикновените крушки се едно светеше газената лампа на баба ми.И няма закон които да забранява ксенона ако е добре регулиран.

  7. #22
    Запален алфист ves_v8's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    София/Vienna
    Posts
    265

    Default

    Подобна схема на тази на колегата, който има на идея за сложи крушки 20W на дългите и да ги ползва за ДРЛ бях реализирал на моята 145-ца. Не съм имал изобщо проблеми с куките.
    Схемата беше следната:
    Взех един комплект крушки H1. От тях издадих стъкления балон, който си е на крушката, така че да остане само металният корпус.
    В него вкарах една фасунга/букса, която е за халогенна крушка 12V 20W за луничка или полилей (на снимките се вижда съвсем ясно какво имам предвид...черничката фасунга с двете дупчици). Прекарах и изолирах много добре с термосвиваем шлаух кабелчетата за + и - като на същите най-отдолу сложих кабелни обувки.
    Изолирах цялата крушка много добре с термосвиваем шлаух. Най-отгоре набучих внимателно самата крушчица, която както вече казах принципно е за полилеи, лунички и т.н.
    Новите крушки - собствено производство се слагаха в колата на 1. Ноември и се махаха на 2. Март. Единственият минус на цялата схема е че се губят дългите светлини, но като има ксенонова система се преживява, а и зимата се кара бавно и не са чак толкова необходими.
    Така сега сигурно се питате как накарах въпросните самоделни DRL да светят...ами просто. Намерих релето, което е за светкавицата. На него, както добре знаете има 4 крачета. двете са нормално отворен контакт и двете са за бубинката, която прилепя контактната пластина. На нормално отворения контакт са кабелите, които активират светлините - там не пипаме.
    На другите две обаче, които са за бубинката на релето, след като ги измерих видях, че това представлява един прекъснат +, който се прекъсва от ключа(ръчката) която е за светлинният сигнал. Като се направи един мост и хоп светкавицата свети постоянно. Таблото не свети, стоповете, габаритие и номера също. Обаче всеки път да се слага и дърпа "моста" не е гот, затова моста ми представляваше едно копченце, което беше свързано за двете страни на клемите за бубинката на релето, т.е. свързах паралелно на ключа(ръчката) за светкавицата още един ключ, но просто друг тип копче. Такова, което може да е постоянно включено.
    След като запаля колата просто си щтраквах копченцето и ето ДРЛ. Като спра - гася. Само трябва да се внимава да не се забравят включени, че акумулатора ще се изтощи. Това е схемата. За съжаление мога да приложа снимки само на преправената крушка, понеже само тя е в мен, колата с останалите модове, не са в моята юрисдикция вече.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 15112011473.jpg   15112011474.jpg   15112011475.jpg   15112011476.jpg   15112011477.jpg  

    In God we trust, all others pay cash.
    Alfa Romeo 145 1.3 Boxer - Ex-car
    Оpel Vectra C 2.2i '08 Elegance

  8. #23
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Идеята е хитра, лошото е че си губел най големиоя кеф на италианките - да не се налага да палиш фарове. Най мразя като се кача в друга кола и да трябва да се сещам да паля и гася фаровете всеки път.

    Ако беше добавил едно реленце, което да взема ток от някой бушон захранен с + при контакт можеше да си ги държиш постоянно включени.

    Един въпрос само - тези крушки не горяха ли често?
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  9. #24
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    кофти в случая е че оставаш без дълги, което поне според мен не е оферта.
    точка

  10. #25
    Запален алфист ves_v8's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    София/Vienna
    Posts
    265

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Идеята е хитра, лошото е че си губел най големиоя кеф на италианките - да не се налага да палиш фарове. Най мразя като се кача в друга кола и да трябва да се сещам да паля и гася фаровете всеки път.

    Ако беше добавил едно реленце, което да взема ток от някой бушон захранен с + при контакт можеше да си ги държиш постоянно включени.

    Един въпрос само - тези крушки не горяха ли често?
    Не крушките не горяха често. Просто трябва да се внимава при поставянето да не се докоснат с голи ръце. Изкарах два сезона от по 4 месеца с тях и още си работят.
    Аз така или иначе не ползвах опцията да паля винаги на фарове, понеже като си с ксенон не е препоръчително да палиш на фарове. Така и не се научих до последно да я ползвам тая опция. Навика ми е да загася фаровете и чак тогава да спра мотора.

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    кофти в случая е че оставаш без дълги, което поне според мен не е оферта.
    Да наистина това е голям минус, тъй като често правя път на колеги и пешеходци и някакси без дългите нямам възмоцност да ги подсетя защо аджебъ съм спрял. То фактически с тия крушки пак си работят дългите, ама само докато си на къси и то светят с едва 20W, което наредено до ксеноновата светлина почти изглежда сякаш габарита ти се пули.
    Сега работя върху нова технология за къси, дълги и DRL. Още не съм готов, но се вдъхнових от фаровете на Опела ми, които са сравнително интелигентна система с адаптивен би-ксенон + допълнителна светлина за ъглите на завоите. Идеята ми е да направя нещо подобно и за лупите, които са за надграждане...но все не ми остава време
    In God we trust, all others pay cash.
    Alfa Romeo 145 1.3 Boxer - Ex-car
    Оpel Vectra C 2.2i '08 Elegance

  11. #26
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Добре де , какъв е проблема като се пали с включени ксенони?
    Аз имам ксеноно на колите си вече над 5 години и нищо не съм усетил.
    Фаровете си ( ксеноните на късите ) никога не ги гаса. Резултата е - на предната ми кола след над 3 години употреба - една изгоряла крушка.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  12. #27
    Запален алфист ves_v8's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    София/Vienna
    Posts
    265

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Добре де , какъв е проблема като се пали с включени ксенони?
    Аз имам ксеноно на колите си вече над 5 години и нищо не съм усетил.
    Фаровете си ( ксеноните на късите ) никога не ги гаса. Резултата е - на предната ми кола след над 3 години употреба - една изгоряла крушка.
    Немога да ти кажа с точност какво се случва с ксеноновата система като се пали на фарове, но съм чувал, че се получава някакъв пад на напрежение и е вредно за баластите. Немога да си обясня как точно, но....
    Тук из форума съм чел поне 100 пъти да не се пали на фарове с монтирана ксенонова система. Като си купувах ксенона за Алфата ми казаха 3 пъти "и да не палиш на фарове...".
    Наскоро наблюдавах на една 156-ца на приятел, че като запали на фарове се получава следното: дава на контакт и късите(ксенона) запалваза секунда, т.е за времето в което ключа се върти от положение 0 до положение "стартер" и ксенона премигва буквално, след което спира за секунда докато върти стартера и пак пали и дясната му крушка премигваше в продължение на около 5-7 секунди. Струва ми се, че това не е много полезно за системата. Ако не се лъжа в една тема Морфей беше обяснявал точно защо е вредно да се пали на фарове при монтирана ксенонова система.
    In God we trust, all others pay cash.
    Alfa Romeo 145 1.3 Boxer - Ex-car
    Оpel Vectra C 2.2i '08 Elegance

  13. #28
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    така е, промяната на захранващото напрежение на баластите е лошо нещо. имайте в предвид , че когато въртите на стартер , напрежението може да падне и до 9 волта, след което скача на 14.
    точка

  14. #29
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by alex052 View Post
    Скоро ще дойде време пак да караме на фарове.Замислил съм се за лед светлини та въпросът ми е някой слагал ли е,знаете ли откъде мога да купя а и не на последно място : как мислите има ли смисъл?
    Отделно могат да те глобят, ако караш само на тях през зимата,

    ---------- Post added at 23:33 ---------- Previous post was at 23:30 ----------

    Quote Originally Posted by Walker View Post
    Не си прав!

    В закона пише:


    Моята кола има поставени днивни светлини от предния собственик.
    Предимствата са, че светлините светят по интензивно и се виждаш по от далеч, което е основната причина да се кара на светлини през деня, а не за красота както повечето хора тук си мислят!

    За полицаите:


    Прилагам и линк с допълнителна информация:
    http://www.tuning.bg/avto-novini/drl...algariya-23124
    Ако светлините са фабрични да, също така ако си минал, през комисията или органът който узаконява подобни манупулации, не се сещам името му сега.Това е ако решат да се заядат и прочее.Може и да не е съвсем правилно, но има доста такива случаи.
    Тук пък има указания, ако сте си монтирали такива, как евентуално да избягвате разправиите с КАТ

    http://www.tuning.bg/images/DRL_dnevni_svetlini.pdf
    Last edited by fred; 17-11-2011 at 19:35.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •