Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64

Thread: кое масло е по добро за т.с мотор на 156 ца

  1. #16
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Аз карам вече 3-та смяна с Castrol Edge 10w60 и съм супер доволен. Преди бях с Agip Racing 10w60, а Селенията отдавна я отказах. Дори дизеловата още от миналата есен я движа с Edge 5W-40 и зимата си беше перфектна. Оценката ми е основно изградена от начина, по който "звучи" мотора, а също и от преглед на източеното старо масло по време на смяна. Но всеки си има мнение по този въпрос и предпочитания. В крайна сметка доста хора в този форум, а и не само са на мнение, че за двулитровия туин спарк 10w60 е правилният избор.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by vlalov View Post
    Едното (рейсинг) е за стрийт расери с нормални двг, а спорта е за ГТА и нагоре (пипани)-една добавка в повече и лев на литър нагоре
    Само че си се объркал Спорта е по евтино и с 2лв на литър от Рейсинга
    156 2.4JTD 136+ PS

  3. #18

    Default

    Колега,Ди Стефано!!!Абсолютно си прав!10В-60 на Кастрол спорт едж е най-доброто!Но и от най-скъпите!Тук даже е по-евтино от Германия!Там го купувах на 21 евро литъра!

  4. #19
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    Само че си се объркал Спорта е по евтино и с 2лв на литър от Рейсинга
    Ми не знам що да се бъркам, ма в Плевен при италянеца е по скъпо - а от интернет магазин масло да си купя нема как да стане.
    Ако си купувал от там мое да ги питаш да не са в грешка с цените - има магазинери дето не знаят кое какво е така че...
    AR 156 2.0 JTS / SW 2003 Y

  5. #20
    Pretorian Кайо's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    дома
    Age
    49
    Posts
    2,643

    Default

    За жегите в Гърция от Селения 10w60 racing съм доволен,но както казват някои колеги за зимата не е добро,Ди Стефано е много прав Кастрол Едж е много добро масло,един път съм слагал и определено е по-добро от Селенията.
    Иначе доста са хубавите масла,които са подходящи за ТС,всичко е въпрос на избор и зависи как я караш колата.........
    Alfa Romeo 159 2,4 Jtdm Q-tronic
    Citroen C2 1,6 Sensodrive

    Alfa Romeo 156 GTA Selespeed - EX
    Alfa Romeo 159 SW 2,4 Jtdm Q-tronic - EX
    Alfa Romeo 156 2,0 TS Selespeed - EX

    ....расоф ат, дърта кранта без зоб не пука!

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Под така поставен въпрос мисля че колата ти гори масло. Ако е така и си мислиш че с по гъсто масло ще се оправи на 16V. TS, няма да стане гарантирам
    Има оправия 15на50 Мотул.
    Казана дума,хвърлен камък.Мълчанието е злато.

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by napoli View Post
    Има оправия 15на50 Мотул.
    Кои мотул 15w50 по точно, естерния или тоя от 2,50лв
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  8. #23
    Запален алфист
    Join Date
    May 2007
    Location
    Smolian
    Posts
    281

    Default

    Aз карам с ERG Olikron 5W40.... в момента е на 18000км и се държи перфектно.
    Ето един интересен факт: Италианската рафинерия
    ERG Petroli произвежда за следните компании:
    BP: 18 000 тона
    TOTAL: 7 500 тона
    FL Selenia: 5 800 тона

    ERG Raffinerie Mediterranee е рафинерия с големи мощности, намираща се на о. Сицилия и това е нещо като ишлеме........за цитиранитe по горе компании.

    Още един интересен факт: Европейската комисия (ЕК) даде одобрението си за създаването на съвместно дружество между две компании - Total и ERG Petroli. Общата компания ще бъде активна в областта на рафинирането на петрол и предлагането на петролни продукти на пазара.Разпределение на капитала: TOTAL 49% - Erg 51%.
    http://www.totalerg.it/
    Last edited by toto99; 14-10-2011 at 10:19.

  9. #24
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Берковица
    Posts
    405

    Default

    Titan CFE MC 10W-40 за това масло какво ви е мнението??
    Alfa Romeo 145 junier -на части/Alfa Romeo 2.0 QV НА ЧАСТИ/Alfa Romeo 156 2.0 TS GTA-Продадена/
    Аlfa Romeo 155 1.7ts-Продадена/Volvo V70 2.4 140 1999g-Продава се/Настояща Volvo V70 2.0 TURBO AWD 226(За сега)Кончета!

  10. #25
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Както и по-горе беше споменато, така както пита колегата, явно мотора му е пийвал масълце и сега се чуди какво да налее. А дори и да не е, пак си е дилема, донякъде, какво да налееш в един ТС.

    Аз, по съвет на Ферариста, а и защото знам какви качества имат маслата Yacco, налях 5-40 на моята кочинка, като за 7000 км изпи 1.5 литра. Чак се замислих дали моторетката не е щета... и самия Феро се втрещи, защото той кара почти всичките си коли с него и проблеми няма. Отгоре на това, като видях как изфирясва скорострелно това масло, спрях и да карам по-спортно и буквално съм се возил пенсионерската - пак си го пиеше... градско, на студен мотор, на дълги извънградски преходи - все тая. Реших да направя първия и основен тест при горене на масло - да сменя с по-гъсто. Кастрол Едж 10-60 сипах, направо радикални мерки взимам, за да видя какво ще се случи... за вече изминати малко над 1000 км при всякакви условия - магистрала, двупосочен път, градско, не е помръднало, което за начало е добър знак. Дори онзи ден на магистралата си позволих каране малко по-юрбулешката и пак не беше помръднало на пръчката.

    Явно е, че от мотор до мотор, макар и един и същи модел, има разлика. Като добавим и стил на каране и начин на ползване на колата - къде се кара предимно - всичко става относително. От мен обаче, определено засега мога да дам още един глас за 10-60, в частност Кастрол Едж.

    И ако трябва да избирам между 10-60 и 10-40, определено бих избрал първото, защото вискозитета за палене на студено е същия - това, че зимата било зор с него не е вярно - колкото е зор с 10-40, толкова и с 10-60. А за топъл мотор при 100 градуса, вискозитета е с много по-добри показатели, маслата на 10-60 са абсолютно от по-висок клас и са пълни синтетики. Е, това се отразява и на цената, ама то кое ли е евтино при нашите Алфи, че точно от масло да се циганим...

    20-50, или масла като 20-60, или дори 15-50 като Yacco Galaxie, ако са сипани в двигател, който не се кара често по спортен начин, са нещо безмислено. Айде, 15-50 на Яко иди-дойди, макар че е гъсто за зима и студ, ама рейсинговите масла 20-50 и 20-60, които най-често са естерни, ако не се ползват за пистово каране, са безумие. Още повече, естера е летлив и за никакво време тези масла си губят качествата. Не случайно на тях пише "да се сменя след всяко състезание", а не се посочват км или период от 1 год, както е стандартно.

    В отговор на въпроса на колегата, отворил темата - ако не ти се свидят 120-150 лв за 5-литрова туба 10-60, сипвай от него.
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  11. #26
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Аз не твърдя, че от Кастрола не ми е пипала мойта, но като цяло ако го е правила е било малко в нормални граници.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by -Bobby- View Post
    Айде, 15-50 на Яко иди-дойди, макар че е гъсто за зима и студ...
    Не се заяждам, но ти сипвал ли си такова масло (или поне виждал ли си самата течност какво представлява)?
    Това, което казваш за значението на цифрите за студено и топло е доста относително според мен (Най-малкото масла с означение 10W40 има полу- и пълна синтетика на цена х2 от полу-то - дали са еднакви, само щото и на двете пише 10W40?)
    И в този смисъл питането в темата като са цитирани само цифрички на мен ми изглежда като "Коя алфа е по-хубава, червената или тъмно синята?"
    На лепенката под предния капак на алфата пише марка и модел на маслото, което е предназначено за нея. Специално за галакси-то, което колегата споменава, на тубата пише, че надхвърля всички съществуващи стандарти, така, че ми се струва безопасно за проба...

  13. #28
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Галаксито дори съм го виждал как се държи в напилен 2.9 V6 мотор с чарджър, мега скуирт 2 и по груби сметки - над 500 магарета мощност... не само, че е безопасно за проба, но и моторетката ще изпита истински кеф, ако й се налее такова нещо... (виждал - да се подразбира, по уреди за налягане и темп на маслото).
    Да, категорично си прав, че между минерално 15-50, дето е по 5 ле'а литъра и 15-50 като Галаксито, има огромна разлика. Ама ми е странно че за тази разлика съдиш от състоянието на течността...
    И пак си прав, че така цитирани само цифричките, не представляват коректно зададен въпрос, ама все пак, като си говорим за ТС, смятам, че е изключено дори да споменаваме минералните масла - ясно е, че ако е 15-50, 20-50 или 20-60, ще да е пълна синтетика.

    А относно "заяждането" (не го приемам за такова) - състоянието на течността не е показател за поведението на маслото при ниски темп (числото преди W) и за висока темп (числото след W). Щото 75-90 за трансмисии, по силата на логиката, би трябвало да е по-гъсто от боза, а от всичко, което съм виждал, се бландика като вода в тубата, много повече от моторни масла 10-40 и 5-40. Дали е минералка или пълна синтетика, 15W си е масло с много по-"ранна" точка на сгъстяване и много по-висок кинематичен вискозитет при ниски темп и до 40 градуса. От тази гледна точка, такова масло е по-"мазно", логично оттам идва краткия лаф, който разговорно си ползваме, че е по-"гъсто". Дори полусинтетики на 10W развъртат по-лесно, това дори съм го пробвал и усещал лично.
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  14. #29

    Default

    Имах предвид, че на вид галаксито е по-рядка течност от рейсинга примерно...
    Първата цифра преди W-то според моите силно теоретични познания в областта, показва ламерски казано степента до която маслото си губи свойствата за смазване на студено (колкото по-ниска цифра, толкова по-малко ги губи), което не съм сигурен дали има връзка с вискозитета (дали е гъсто или рядко)... Обаче ако разсъждаваме чисто логически (демек може и да не е правилно разсъждението ми), едното си губи повече смазочните свойства от другото... Обаче пък от друга страна изначално то има по-добри свойства от това дето по-малко си ги губи, демек в крайна сметка дори и повече да ги изгуби, не е ясно дали пак няма да е финиширало в по-благоприятна точка от другото, което по-малко се променя на студено, но пък по принцип си е с по-смотани смазващи свойства...

    ПС: Това е първия изчерпателен, културно написан и обоснован отговор, на който се натъквам във форума

  15. #30
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Мерсим.
    Продиктуван е от факта да не си говорим глупости, а да говорим правилно за нещата.

    Няма какво да разсъждаваме логически - хората са прокарали нещата, въвели са стандарти и тези цифрички, както и буквите, с които обозначават маслата в спецификациите, са лесния начин да разберем лудите им химически и след това полеви механични тестове, кой бъркоч как се представя при едни определени условия.

    Реално, това нещо, което е 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W, са вискозитетните индекси, по които SAE класифицира едно масло. Специално за числата преди W, тестовете се правят според правилата, описани в стандарта SAE J300 за определяне на сингъл грейд маслата и тяхното "тегло", в частност - "зимните" сингъл грейд. Серията от тестове, за да се класифицира едно масло, реално са два и се правят при различни ниски температури. За да не забатачвам нещата, само ще ги кажа както си се водят на английски - правят се с Cold Cranking Simulator и Mini-Rotary Viscometer. На колкото по-ниска темп маслото издържи тестовете, означава че толкова по-трудно си губи качествата. Простият пример е - ако едно масло се справи с изискванията за покриване на 10W и 5W, но се издъни на 0W, то се класифицира като 5W. Съответно, в спецификациите на маслата, може да се види един ред, в който пише динамичния вискозитет на маслото при студени условия.

    Аналогично, за не-зимните сингъл грейд масла се прилагат тестове при темп от 100 гр целзий, за да се определи към кой индекс да отговаря маслото - дали да е 20, 30, 40, 50 или 60. Съответно, в спецификацията на маслото, има ред, в който пише кинематичния вискозитет при 100 гр и мерната единица е квадратни мм за секунда (по-високата стойност е по-добре). По принцип, съм чел, че се правят и разни тестове при 150 гр и там не вникнах на 100% за какво иде реч, но със сигурност разбрах, че се правят и тестове на високи темп, докато се получи срязване на маслото (онзи момент, в който става на чорба, а мотора става на дроб сърма). При много от масовите днешни масла, стойностите са над 200-220 градуса.

    Съответно, на база тестове едновременно за зимните сингъл грейд и не-зимните сингъл грейд масла, се определят мулти-грейд вискозитетните индекси на едно масло. Реално, мулти-грейд маслата, с които караме всички, са вид компромис между зимно и не-зимно сингъл грейд масло, защото е малко безумно 2 пъти в годината да сменяш масло, както правим при гумите. И за разлика от гумите, при които 4-сезонната гума е доста компромисно решение, при маслата мулти-грейд решението е далеч по-добро и приложимо - да живее химията.

    И накрая - защо масла като 10W-60 са много по-скъпи от такива като 10W-40, примерно? Ами тук вече може и логиката да вкараме - такова масло, което да е хем достатъчно динамично при кучи студ и супер добре смазващо при висока работна темп на мотора, може да бъде произведено само с преобладаваща или изцяло синтетична разработка, защото на минерално ниво, такъв диапазон от зимния до не-зимния грейд, не е възможен, още повече - добър динамичен вискозитет на студено при минералка, също е трудно постижим. Затова мулти-грейд масла с 0W, на практика винаги са синтетични. Като има едно важно уточнение - полу-синтетиката не означава 50/50, в много случаи е около 60/40 в полза на синтетиката (такива са предимно 10W-40). Пълната синтетика пък от своя страна не означава, че маслото е изцяло синтетично, често е нещо от вида 80-90% (5W-30 и 5W-40 са често срещаните такива). Пълните, ама наистина пълни синтетики, са си обозначени с едно 100% и често са изключително скъпи масла, често им слагат търговски названия като Racing и т.н.

    В общи линии, това са нещата, останалото са детайли (както например е при Галакси 15-50 на Яко, което всеки лаик би казал, че е минералка, а всъщност е 100% синтетична разработка с цел при високи работни температури, кинематичния вискозитет да е много по-висока стойност, отколкото е при една минералка на 50).
    Last edited by -Bobby-; 14-10-2011 at 18:08.
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •