Results 1 to 8 of 8

Thread: Alfa 147 1.6 ТС - Разяснение за грешки на диагностика

  1. #1
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default Alfa 147 1.6 ТС - Разяснение за грешки на диагностика

    Здравейте! Преди 2 седмици си взех алфичка 147 1.6 - 120кс много запазенка - кожен салон 4(5) врати с газов инжекцион ( EMER в италия слаган , по думи на човека дето ми прави диагностика много скъп и така) Значи все още не съм и сменявал редовните консумативи, защото чакам "частите" (ролки, ремък, въздушен филтър, маслен филтър, масло и т.н.)
    Значи имам следния проблем. 3-4 дни след като я карах ми излезе жълтата лампичка Motor Control System Failure...... Странно казах си това не е на хубаво... като цяло колата си работеше като преди (може би малко по тромаво в ниските обороти...). Проверих маслото (ОК), купих си нов акумулатор, че стария беше сдал багажа... ии отидох на диагностика.
    Там ми изкара следните грешки:
    U1600 - това трябва да е нещо свързано с имобилайзера
    P1177/P1178 - бедна смес (wtf)
    p0115 - Някакъв термодатчик. (колата си загрява до 90 градуса и то ако я карам градско извънградско трудно по скоро между 60-90 градуса). Ще проверя дали няма хлабава връзка нещо.
    Хубаво чоека ми изчисти грешките срещу 10 лв и ми каза че двигателя си е екстра... , но 2 дни след това по средата на пътя ми за университета бам пак грешката...
    Най- интересното е, че сутрин ми я дава чак след 3-4тото палене на автомобила.... ( колата минава на газ автоматично като дигне температурата)
    Значи разчетох се в интернет и видях, че може да има проблем с датчика на MAF-a (mass air flow или там какво е), ламбда сондата.
    Все още не съм предприел нищо, защото ще чакам фъздушен филтър да бъде сменен. ( знам колко важна роля играе въздушния поток особено когато колата работи на газ и може и от това да ми дава грешката) Ако ли не ще почистя датчика за въздуха, ще я откарам на по обстойна диагностика и така.
    Първа кола ми е ( надявам се не последна ... на 20г съм) и си ме радва много и като вървеж и като разход (среден ми дава около 10 на сто газ по компютър) (с 25лв близо 300 км съм минал смесено), и като визия ( уникална е!).

    Та въпросът ми е, някой сблъсквал ли се е с подобни грешки и как ги е преодолял, че малко се притеснявам... въпреки, че наще ми казват щом има масло и вода няма да и се плашиш!

  2. #2
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Грешката за имобилайзера е от слабия акумулатор.
    За сместа,трябва да видиш дали ти е редовна ламбдата и ако е наред,може да се наложи настройка на газовата.
    Температурният датчик може и да е редовен,а да е дал фира термостата.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #3
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Грешката за имобилайзера е от слабия акумулатор.
    За сместа,трябва да видиш дали ти е редовна ламбдата и ако е наред,може да се наложи настройка на газовата.
    Температурният датчик може и да е редовен,а да е дал фира термостата.
    А тези работи как се проверяват Компютърна диагностика или по някакъв друг начин

  4. #4
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    За ламбдата - диагностика.Може и директно да се замери,но това е за по-напреднали.
    За термостата - когато колата е студена,палиш и гледаш уреда,като през известно време пипаш маркуча между термостата и радиатора.Ако маркучът се загрее в средата,преди уреда да е подминал 70 гадуса,направо сменяй термостата.
    Last edited by myato; 13-10-2011 at 22:46.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #5
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default

    А относно датчика за въздуха? Как мога да разбера дали е в изправност? Някъде в интернет имаше гайд за почистване. Добра идея ли е?

  6. #6
    Прохождащ Алфист Nimi's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Варна
    Age
    59
    Posts
    201

    Default

    Вземи спомени от къде си за да получиш препоръки за доктор.

  7. #7
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    1177/1178 /грешка за смесообразуването,не е задължително да е бедна,може да е богата/обикновенно се записва заради дебитомера,трябва си читава диагностика.Другата грешка,за термодатчика,щом казваш че на дълъг път ти държи ниска температура,вероятно си за термостат,ако е така,това може да доведе и до първата грешка,просто колата работи дълго на богата смес.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  8. #8
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default

    От Благоевград съм. Някакви препоръки за читав доктор?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •