Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: гориво-показание

  1. #1

    Default гориво-показание

    Здравейте.Искам да попитам дали някой от вас се е сблъсквал със следния проблем и накъде да се ориентирам,а проблемът ми е:при почти пълен резервоар,стрелката си е до горе,изведнъж за няколко секунди стрелката падна до долу.Всичко това става в движение.Лампата в момента понякога свети,понякога не,но стрелката си е закотвена надолу,а бензин знам че има доста.Какъв може да е проблема според вас.Датчик или кабели,нямам си на идея....

  2. #2
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Най-вероятно е датчика.
    И на мен ми правеше същите номера на времето.
    Ако е същия като на ГТВ може да се поправи лесно. Ето ти тема как се справих аз:
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=42744
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Алфист11 View Post
    Здравейте.Искам да попитам дали някой от вас се е сблъсквал със следния проблем и накъде да се ориентирам,а проблемът ми е:при почти пълен резервоар,стрелката си е до горе,изведнъж за няколко секунди стрелката падна до долу.Всичко това става в движение.Лампата в момента понякога свети,понякога не,но стрелката си е закотвена надолу,а бензин знам че има доста.Какъв може да е проблема според вас.Датчик или кабели,нямам си на идея....
    След като веднъж падне на 0 стрелката, случва ли се в даден момент отново да се вдигне нагоре (без да се допълва гориво). Ако това се случва, твърде вероятно е да прекъсва реостатчето на датчика. Ако обаче стрелката се вдига чак при следващото зареждане, може да се касае за поради някаква причина потъващ поплавък.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4

    Default

    Отначало се вдигаше от само себе си,но малко-1-2 чертички,сега спря да се вдига изобщо,като заредя наново гориво се вдига много малко.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    По принцип поплавъкът, посредством лостова система задвижва плъзгача на един реостат (жично променливо съпротивление). Колкото е по-малко съпротивлението, толкова е по-голямо показанието на нивото. Така най-малкото съпротивление се получава при крайно горно положение на поплавъка. Когато име нарушен контакт между плъзгача на реостата и съпротивителния проводник с който контактува, въпросното съпротивление е с голяма стойност и поради това стрелката отчита малко гориво. Лошият контакт може да се дължи и на окислена или хлабава връзка по трасето.
    Разглоби нивомера и почисти реостата. А междувременно провери и състоянието на поплавъка. В смисъл да се убедиш в това, че плува а не потъва.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Благодаря ви за съветите,работата ми изглежда трудоемка и явно ще ми трябва повече време.Само да попитам къде точно да търся поплавъкът.Колегата по-горе е дал схема и му благодаря,но не знам дали на 166цата е на същото място.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Алфист11 View Post
    Благодаря ви за съветите,работата ми изглежда трудоемка и явно ще ми трябва повече време.Само да попитам къде точно да търся поплавъкът.Колегата по-горе е дал схема и му благодаря,но не знам дали на 166цата е на същото място.
    Аз лично не съм го разглобявал, но би трябвало на пода на багажника да има капак, захванат с болтове. Като се свали този капак под него трябва да има фланец с излизащи от него тръби и кабели. Тава е тялото в което стои бензиновата помпа и нивомерната система с поплавъка.
    Ако ползваш E-Learn там са дадени скици.

    PS:

    Тук има описана подобна процедура и снимков материал
    Last edited by ecotronic; 30-09-2011 at 14:33.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Сондата на 166 е точно каквато я описва колегата ecotronic. Моето ръководство няма да ти свърши много работа, макар, че принципа на самия нивомер е същия.
    Ето как изглежда сондата на 166 и по е-lern:
    Click image for larger version. 

Name:	Untitled-1.jpg 
Views:	61 
Size:	35.1 KB 
ID:	80583

    Taзи сонда би трябвало да се намира под задната седалка. Разглобявай и търси там капака на бидона.

    Нататък линка на ecotronic ще ти свърши идеална работа за отстраняване на проблема.
    Last edited by b_angelov; 30-09-2011 at 15:48.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  9. #9

    Default

    Благодаря на всички за съдействието

  10. #10
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    На 166 помпата се намира в багажника точно ЗАД седалката вдясно. Така, че ако ще си переш седалката свали я иначе няма да има особен ефект
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  11. #11
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Сондата на 166 е точно каквато я описва колегата ecotronic. Моето ръководство няма да ти свърши много работа, макар, че принципа на самия нивомер е същия.
    Ето как изглежда сондата на 166 и по е-lern:
    Click image for larger version. 

Name:	Untitled-1.jpg 
Views:	61 
Size:	35.1 KB 
ID:	80583

    Taзи сонда би трябвало да се намира под задната седалка. Разглобявай и търси там капака на бидона.

    Нататък линка на ecotronic ще ти свърши идеална работа за отстраняване на проблема.
    Само колега да те поправя, капака на сондата се намира под мокета в багажника. Трябва да се свали мокета, който се държи на три щипки и капака е отдол, намира се между дупката за резервната гума и облегалката на задната седалка.Успех!
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  12. #12
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by savoibul View Post
    Само колега да те поправя, капака на сондата се намира под мокета в багажника. Трябва да се свали мокета, който се държи на три щипки и капака е отдол, намира се между дупката за резервната гума и облегалката на задната седалка.Успех!
    Извинявам се за подвеждането. Търсих инфо за това къде се намира, но не намерих. Само по формата на резервоара предположих, че е там.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  13. #13
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Колеги пишете ако има резултат с профилактиката на нивомера.Интересно ще ми е да разбера какво точно прави проблема,някакво наслояване по реостата или е от хлабави контакти.А иначе и при мен симптомите са абсолютно същите, които са описани по горе.

  14. #14
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default

    При мен след подобна профилактика (чистене на реостата) нещата се влошиха, стрелката си показва каквото си реши, май се ремонтира с нов поплавък въпросния дефект
    166, 2.4 JTD'00

  15. #15
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    С Алфата не съм имал подобен проблем,но преди време имах Темпра.Там нещата с устройството на ниво мера в общи линии са същите като при Алфата ,то може и при всички коли да е така ,но това е друга тема.
    Моя не отчиташе на Темпрата от 0 до 1/4,нагоре си беше ок.Реших да го разглобя и видях проблема - реостата,по който се движи контакта на поплавъка беше износен точно в долната част и оправия нямаше.Реших проблема с един нивомер втора ръка като предварително прегледах състоянието на реостата.Предполагам,че може и при колегата да се е получил проблема с износването.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •