Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54

Thread: Какво трябва да е налягането на маслото?

  1. #1

    Default

    ...
    Last edited by badmadafaka; 14-02-2012 at 10:23.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Какво трябва да е налягането на маслото в двигателя (бензинов, но ако има разлика, кажете и за дизелите как е) и в какви граници трябва да се мени (топла/студена, ниски, високи обороти) за да е "здравословно" за двигателя..?

    Също така как се разбира, че маслото си е изгубило качествата - ясно, че налягането му пада, но колко да падне и в какви режими, за да е ясно, че вече не става?


    При мен наблюдавам следното на чисто ново масло: загрял мотор на празен ход уреда показва между 2.0 и 2.5 бара някъде, при форсаж със задържане почти до прекъсвач (но без да удари прекъсвача), стрелката подминава 5 бара (това е макса на уреда) като движението и е мигновенно като стрелката на оборотомера. Това какво говори за маслото - става или не става..? Въпроса е провокиран от факта, че за първи път "изневерих" на "селения рейсинг" и искам да разбера дали това дето съм сипал е ОК, но и като цяло мисля, че отговорите на първите два въпроса са интересни за доста хора
    Перфектен си мама. На студено, на празен ход трее си около 4 бара . На зверски загрято масло мое и на 1,5 да идеш на празен ход .
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Добре де, може ли да направим нещо такова с помощта на тези, които знаят:

    на студено на празен ход: от ХХ до ХХ бара
    на студено 4К оборота: от ХХ до ХХ бара
    загрял мотор на празен ход: от 1.5 до ХХ бара
    загрял мотор 4К оборота: от ХХ до ХХ бара
    загрял мотор над 6К оборота: от ХХ бара


    Това да са перфектните граници, под които ако падне или маслото е боклук и/или е за смяна. Предполагам, че нагоре, колкото повече, толкова по-добре и по-важни са минималните стойности, или..?
    Ааааааааа и нагоре не е много хубаво да е Имай предвид че вградените уреди на 155/164 за доста инертни и в повечето случай не отчитат коректно. Слагат жигулови датчици и т.н., повечето оргинални тотално не отчитат и т.н. Демек се получава че коментираме показания които масовия редови ТС потребител няма как да види ако не си сложи подходящ уред на подходящо място, а такива се броят може би на пръстите на двете ми ръце.
    Last edited by thecleaner; 25-09-2011 at 18:45.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  4. #4
    Запален алфист mian4o's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Burgas, Sliven
    Age
    47
    Posts
    389

    Default

    За Алфата не знам обаче на Сиерата и бях закачил манометър директно на магистралата без ел. датчик до 6 атм.
    - студена 4 атм. на празен ход
    - при 5000 оборота 5 атм.
    - при загрял ДВГ 2,5 атм. на празен ход
    - при 5000 оборота 4,5 атм.
    Колата беше на около 300000 км. + -

    Поздрави
    алфа ромео 166 2.0 ТС 1998 г.
    алфа ромео 166 2.0 ТС 2003 г.

  5. #5

    Default

    Я кажете за дизелите как стои въпроса?
    156 2.4JTD 136+ PS

  6. #6
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    все си мисля че налягането е прекалено ниско когато..... хм, ами светне лампата за ниско налягане на маслото. тогава не е добре работата
    иначе thecleaner е казал стойностите, те важат за всички коли.
    точка

  7. #7

    Default

    Аз по принцип знам че 2 бара на загрял бензинов мотор е добре!
    156 2.4JTD 136+ PS

  8. #8
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Аз дотук пълен отговор не видях, то ако всички си кажат показанията това не значи, че те са "правилните"...
    А и хубаво като ги гледаме, но какви отклонения са поносими докато може да решиш, че маслото си е изгубило свойствата, ето това е по-важното според мен...
    Точността и правилността на меренето нека ги игнорираме за момента
    то ако не е точно меренето, за какво си говорим изобщо. затова всички двигатели имат датчик за минимално налягане.
    студен мотор и празен ход - около 4 бара
    загрял мотор и празен ход - около 2 бара
    максимум 5-6 бара
    точка

  9. #9

    Default

    Това за бензина ясно, за дизела същото ли е?
    156 2.4JTD 136+ PS

  10. #10
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    същото. точните стойности ги пише в сервизното. ако стойностите ги пише в psi , примерно 25psi ~ 1,7bar ~ 1,7atm като минимум.
    точка

  11. #11
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Под 1.5 на празен ход и под 3.5 в обороти според мен или маслото е слабо или мотора те предава

    Налягането по принцип зависи от гъстотата на маслото. За да стане рядко то трябва или да се смесва яко с бензин или с водичка. За 10 000 км то може да е пълно с нагар и да е загубило частично от миещите си свойства, както и от мазилните, но налягането не би трябвало да пада осезаемо в този пробег ако мотора е в час.

    Също ако имаш повече от 2 бара разлика между студен и горещ двигател то маслото също може да се каже, че не е твоето масло.

    Това е според моите разбирания
    Last edited by oem; 26-09-2011 at 14:26.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  12. #12
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Тук говорим за сток мотор, сток нормално масло и съвсем нормална експлоатация на мотора и маслото. Държа това до кажа тъй като има и други зависимости от които маслото да стане рядко и налягането да бъде различно. Температура е най-големия фактор които му влияе. Ако избягаш от температурния режим на маслото по спецификация разбира се, че то ще ти даде съвсем неочаквани за теб данни За това избора на масло си е башка работа
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #13
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Температура е най-големия фактор които му влияе. Ако избягаш от температурния режим на маслото по спецификация разбира се, че то ще ти даде съвсем неочаквани за теб данни За това избора на масло си е башка работа
    Не ми се мисли какво налягане е държало маслото на Калояново ахахах след 6 поредни обиколки в рамките на 1:03 и колата нон стоп в критични на 2-ра и 3-та скорост
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Едва ли е имало проблеми
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Ситуацията при мен, уреда на таблото (не претендирам за точност):

    Студен двигател, празен ход: 6 бара
    Напълно загрял двигател, празен ход: 2.5 - 3 бара
    Напълно загрял двигател, над 3500 об.: 6 бара

    Така си е с няколко марки масло (Selenia Gold, Agip Sint; Selenia Touring), почти без промяна вече 70000 км. Единствено сега с 5W50 по-бързо пада налягането при загряване на двигателя. Като референтна стойност си имам 2000 об. - налягане между 5 и 3 бара в зависимост от температурата.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •