Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Проблем с подаване на гас 145 JTD

  1. #1
    Запален алфист brazen's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    326

    Default Проблем с подаване на гас 145 JTD

    Здравейте Колеги!
    От известно време имам нтересен проблем с Алфата (145 2000г. 1.9 JTD)
    Преди две седмици даде първите симптоми: Тръгнах за вилата... още в София при превключване на предавки(примерно от 1-ва на 2-ра или от 4-та на 3-та - все едно) започна леко да забива муцуната при отпускане на съединителя и подаване на гас.
    За около 1-2 секунди все едно се "дави"...
    Такааа... по едно време(вече извън града) започна да прави друга мизерия - при натискане на педала на гаста(говоря за около 1-2 сантиметра ход на педала) колата изобщо не реагираше. Ако го натисна докрай - Ок, но при полу-натиснат педал имаше забавяне от порядъка на 2-3-4 секунди докато колата "разбере", че натискам педала и започне да ускорява.
    След около 10минути подобно каране педала започна да реагира само когато е натиснат докрай, а колата ускоряваше все едно едвам съм подал гас + още една особеност - при изключване от предавка колата започна да гасне. Когато загаснеше я палех на стартер(не на скорост) първоначално всичко привидно беше ОК за около 2-3 натискания на педала, след което проблемите се появяваха пак същите, в същата последователност и така...

    След като се върнах в София я карах цяла седмица (градско) без да ми прави вече описаните проблеми. Но в един хубав ден започна да го прави същото. В допълнение - когато започне да се еб*в@ педалът на гаста, на празен ход оборотите са осезаемо по-ниски.
    Обикновено сутрин като я запаля, първите 5 км. нямам проблем(ако я карам много спокойно; ако я настъпвам се случва по-рано).

    Колата е обслужена(масло, и всички филтри) преди около 9000км. Съмнявам се в горивния филтър, но общо взето ме разколебаха, в смисл, че ако е запушен ще го прави постоянно...

    Някой до сега имал ли е подобно "приключение"?
    Ако можете помагайте!

    Благодаря на всички отзовали се!

    Alfa Romeo 145 1.9 uniJet Turbo Diesel SOLD!

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Може би имаш проблем с потенциометъра на педала или е буксата към ЕКУ-то. Първо буксата е хубаво да се провери, защото съм имал случаи с проблеми с контактите и от там да прекъсва една от двете линии на потенциометъра.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    Запален алфист brazen's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    326

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Може би имаш проблем с потенциометъра на педала или е буксата към ЕКУ-то. Първо буксата е хубаво да се провери, защото съм имал случаи с проблеми с контактите и от там да прекъсва една от двете линии на потенциометъра.
    Преди година и половина е правена профилактика точно на потенциометъра, тогава индикираше грешка на таблото(червената лампичка дето прилича на дюза). Сега при тези проблеми не ми е светила лампата.

    Относно потенциометъра и буксата - има ли лесен достъп до тях? Евентуално сам бих ли могъл да ги проверя?

    Alfa Romeo 145 1.9 uniJet Turbo Diesel SOLD!

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    При някои буксата е над педалите при други е под жабката близо до ЕКУ-то. Бяла букса с 6 кабела.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5
    Запален алфист brazen's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    326

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    При някои буксата е над педалите при други е под жабката близо до ЕКУ-то. Бяла букса с 6 кабела.
    А потенциометъра?

    Alfa Romeo 145 1.9 uniJet Turbo Diesel SOLD!

  6. #6
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    99% в буксата ти е проблема,намира се под жабката,бяла букса с 6 кабела/единия е розов,по това може да я познаеш/
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  7. #7
    Запален алфист brazen's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    326

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    99% в буксата ти е проблема,намира се под жабката,бяла букса с 6 кабела/единия е розов,по това може да я познаеш/
    до тук второ мнение за тази букса ДАНО да е от нея

    Утре ще се занимавам с нея, че са не съм с колата(не смея да я карам)

    П.П. Мерси колеги ако има(и да няма ) подобрение - Ще пиша.

    Alfa Romeo 145 1.9 uniJet Turbo Diesel SOLD!

  8. #8
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    И аз залагам на букса, ял съм го дървото (само че на 156-цата). Накриви шахматно леко перата за по-добър контакт впоследствие.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  9. #9
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Аз пък мисля, че или имаш 2 проблема или ако е 1 не е в потенциометъра на газта.
    Досега колко случая съм имал с окисляване на буксата или дефект на потенциометъра винаги ЕКУ-то записва грешка и пали лампата...
    Ако не ти е ИЗГОРЯЛА тази лампа(диагностичната), дефекта ми прилича на нещо по захранването на компа.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  10. #10
    Запален алфист brazen's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    326

    Default

    Пичове, относно ламБата - мисля, че не е изгоряла, тъй като като дам на контакт светва, после изгасва...

    Такааа, купих си контактен спрей и пръснах въпросната клема(бялата, под жабката) след което Й направих тест-драив -от Младост до Красно село и обратно с мноооого настъпване(където е разумно разбира се). Определено има подобрение, изобщо симптомите ги няма с едно изключение - опита се да се задави 1-2 пъти и тва беше.

    Все още, обаче, не съм сигурен, че съм се разминал само с един спрей....
    мисля да я тествам пак тия дни - до бачкането и обратно и ще видим...

    благодаря ви още веднъж, дано СМЕ я оправили!

    Alfa Romeo 145 1.9 uniJet Turbo Diesel SOLD!

  11. #11
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Дано се е оправила.
    Ама... или аз не мога да разбера как се опитва да се дави това ЖТД, или ти не го обясняваш добре.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  12. #12
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by brazen View Post
    Пичове, относно ламБата - мисля, че не е изгоряла, тъй като като дам на контакт светва, после изгасва...

    Такааа, купих си контактен спрей и пръснах въпросната клема(бялата, под жабката) след което Й направих тест-драив -от Младост до Красно село и обратно с мноооого настъпване(където е разумно разбира се). Определено има подобрение, изобщо симптомите ги няма с едно изключение - опита се да се задави 1-2 пъти и тва беше.

    Все още, обаче, не съм сигурен, че съм се разминал само с един спрей....
    мисля да я тествам пак тия дни - до бачкането и обратно и ще видим...

    благодаря ви още веднъж, дано СМЕ я оправили!
    Няма да минеш само със шпрей,разкопчай буксата и стегни малко крачетата/като внимателно ги изкривиш шахматно/и другите пинове с малка отвертка леко ги натегнеш
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  13. #13
    Запален алфист brazen's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    326

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Няма да минеш само със шпрей,разкопчай буксата и стегни малко крачетата/като внимателно ги изкривиш шахматно/и другите пинове с малка отвертка леко ги натегнеш
    И това го направих(освен спрея), както по-рано препоръча колегата Тонов.

    Да, ама не!

    Днес имах екстремна ситуация: Карам по Цариградско посока Повдив и престроявайки се вдясно(за да се спусна по детелината към Летището) колата изгасна точно когато влизах в десния завой на детелината, когато тоя зад мене се опитва да ме прескочи... слава богу успях да я запаля преди да изправя завоя.

    Значи колата не се е оправила, предполагам проблема не е в буксата.
    Прави ми впечатлние, че когато я настъпя, примерно на 2-ра предавка до 3-3,4К оборота и после я освободя от предавка гасне.
    Ако я карам до 2-2,5К обоота макс - няма проблем. На фона на всичко ми се струва, че има разлика и във вървежа -станала е малко по-мудна, а на ниските обороти припушва когато е студена.

    Quote Originally Posted by Ilko Ivanov View Post
    Дано се е оправила.
    Ама... или аз не мога да разбера как се опитва да се дави това ЖТД, или ти не го обясняваш добре.
    Относно "Давенето" - така наричам следната ситуация - при смяна от 2-ра на 3-та предавка, отпускане на левия педал и подаване на гас, колата забива предницата все едно съм скочил на спирачките. За да мога да продължа, трябва да натисна съединителя, да подам междинна гас и да отпускам педала както при потегляне(бавно) за да не се "запъне".

    Не знам...

    Иска ми се да направя сам, каквото ми е по силите(разбира се с Вашата помощ!!) преди да я закарам в сервиз и да ми наговорят 100000 простотии както обичайно и да ми вземат една торба пари.

    Едва ли е толкова трагично, колкото на мен ми се струва, но както се казва - не питай старило - питай патило!

    Общо взето на вас разчитам, Колеги!!

    Alfa Romeo 145 1.9 uniJet Turbo Diesel SOLD!

  14. #14
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Колега,погледни налягането на горивото.Ако не си сменял скоро горивният филтър го направи 9000км са си доста при нашите горива.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  15. #15
    некадърник
    Join Date
    May 2011
    Location
    Раднево
    Age
    40
    Posts
    71

    Default

    мисля,че ЕКУ-то ще отчете грешка при проблем с потенциометъра или буксата,а и от тях не може да падат оборотите и да става по-мудна,просто ще има несъответсвие между подаването на газ и оборотите...
    Attached Files Attached Files
    Last edited by r_s_n_; 20-09-2011 at 12:32.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •