Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 134

Thread: Техники на спиране

  1. #61
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Караме на някаква предавка с 6000 оборота трябва да спрем супер инцидентно... Ако предположим ,че имаме супер яки спирачки които блокират колелата за част от секундата какво следва!? Следва ,че и скоростите трябва да замръзнат а с тях и двигателя нали така!?
    Излиза ,че и маховика (и всички такива въртящи се железа и тн) трябва да се спрат от спирачките нали (и то за части от секундата)!?
    Феро и Фури са прави ,но при определени условия...
    Ако изфорсираме двигателя (на неутрална) до 6000 оборота и пуснем газта оборотите му падат за 2 секунди примерно а ако искаме да паднат за 1!? трябва да му помогнем чрез някакво затормозяване нали!? Е точно за това затормозяване говори Фури и Феро!! Ако искаме да спрем за време по-малко от това за което двигателят сам на неутрална си връща оборотите значи ни е в тежест на спирането... Прочетете го това няколко пъти и ще вникнете в смисъла му....
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  2. #62
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Posts
    462

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Караме на някаква предавка с 6000 оборота трябва да спрем супер инцидентно... Ако предположим ,че имаме супер яки спирачки които блокират колелата за част от секундата какво следва!? Следва ,че и скоростите трябва да замръзнат а с тях и двигателя нали така!?
    Излиза ,че и маховика (и всички такива въртящи се железа и тн) трябва да се спрат от спирачките нали (и то за части от секундата)!?
    Феро и Фури са прави ,но при определени условия...
    Ако изфорсираме двигателя (на неутрална) до 6000 оборота и пуснем газта оборотите му падат за 2 секунди примерно а ако искаме да паднат за 1!? трябва да му помогнем чрез някакво затормозяване нали!? Е точно за това затормозяване говори Фури и Феро!! Ако искаме да спрем за време по-малко от това за което двигателят сам на неутрална си връща оборотите значи ни е в тежест на спирането... Прочетете го това няколко пъти и ще вникнете в смисъла му....
    Топло колега, топло...вервай ми, имаме супер яки спирачки и то без да предполагаме!
    Двигателя не е в тежест на СПИРАНЕТО, а на СПИРАЧКИТЕЕЕ /и то само в първия момент/!!!
    Към всички - джентълменски ви предложих равен резултат, още повече, че той е верния
    ...ама не, сега след Г-тека чакам и Г-точката да помогне с "точни" цифри по БДС... Като гледам всеобщото "разбиране" на материята, се изпълвам с ново, неподозирано уважение към инженерите, изобретили ABS, ESR, VDC, ASR ... БДС, ДДС, и т.н. а едно огромно мнозинство тук, направо трябва да им целува ръка на тия инженерчета... и това мнозинство се моля никога да не ми е близо до задната броня...

  3. #63
    Mean Green Machine TMAX's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    гр.Троян
    Posts
    148

    Default

    Не случайно, когато се тества спирачния път на нов или на било то употребяван автомобил спирането става или на свободна или на съединител.

    Ники е абсолютно прав , КОГАТО ГОВОРИМ ЗА ПО-ДОБРО СПИРАНЕ( И ПО-БЪРЗО),А НЕ ЗА ЩАДЯЩО СПИРАЧКИТЕ.
    Last edited by TMAX; 07-09-2011 at 21:52.
    Audi A6 3.0 TDI
    Infiniti FX35

  4. #64

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Ако трябва да намаля мързеливо или не чак толкова, към светофар да речем, просто освобождавам от скорост
    С това не съм съгласен
    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    наложи ли ми се рязко спиране - съединител и спирачка
    С това съм съгласен
    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    .заснежен път слизам и намалям на свободна......
    С това пак не съм съгласен.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  5. #65
    започва да се пристрастява RASTIL's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    70

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    Не пишете глупости и ти и Николай, ще спираш на свободна по бързо, недейте ще Ви се смеят хората Физика момчета физика
    Готов съм с еднакви коли от 160-0 да направим тест Само от това че вкарам от 4 на 3 ще имам 10-15 м, а след като се вкара и 2 разликата ще е потресаваща
    А! Баш!
    To combat the low atmospheric pressure ...

  6. #66

    Default

    Сега остана да вземем да се надбягваме и да спираме, за да бъде шоуто истинско.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  7. #67

    Default

    Баси тоя спор ми е нещо ДеЖаВу...

  8. #68
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Posts
    462

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Ми примера не е особено меродавен, първо щото все пак гтека не е някаква свръхмодерна технология а просто малко по адвансед Г сензор, второ на спирането влияние може да окаже температурата на комбото дискове накладки, темп на гуми и асфалт, както и настилката......
    Изобщо защо си вадите изводи по разни уреди, клипчета, собствени усещания, и прочее - тва е проста физика, динамика или каквото и да е там - в единия случай спирачките спират само теглото на колата, в другото трябва да спрат и кол вал, бутала, биели, маховик, съединит и т.н......който също се въртят и чиято инерция трябва да бъде туширана от спирачките......
    ФИАТИСТЧЕ, ще взема да ти отговоря на теб, че общо взето си близо до истината, а и ФИАТ си е диагноза...и благородството задължава да сме мили, внимателни, търпеливи и благи с такива люде...
    БЪРКАШ усилието, което трябва да преодоляват спирачките със самото СПИРАНЕ. Логиката ти е вярна дотолкова, доколкото двигател, маховик, трансмисия и т.н. са допълнително УСИЛИЕ, което трябва да преодолеят спирачките, но щом те могат да БЛОКИРАТ колелата барабар с това усилие, значи за СПИРАНЕТО няма проблем!!! А самото спиране идва от сцеплението на гумите с пътната настилка - щом колалата БЛОКИРАТ, значи СПИРАЧКИТЕ МОГАТ ДА ПРЕОДОЛЕЯТ СИЛИТЕ НА СЦЕПЛЕНИЕ ОТ КЪМ ПЪТЯ, ПЛЮС ВСЯКАКВА ИНЕРЦИЯ ОТ КЪМ ПОЛУОСКИТЕ - СЪГЛАСЕН???
    При екстремно натепване на спирачките няма никакво значение за спирачния път дали си на скорост или не или на полусъединител, заради описаното в горното изречение.
    Сега ще ти/ви/ нарисувам един сценарий за спиране, не по-добър като спирачен път /отново казвам, той е еднакъв със или без двигател и трансмисия/,а като щадене на спирачките. Започва по твоята схема:
    1. съединител 2. миг по-късно спирачка 3. преминаване на една предвака надолу и плавно отпускане на съединителя - това вече е разлика от твоята схема. Какво се случва? При отпускане на съдеинителя с включена предвака надолу, оборотите на ДВГ СКАЧАТ/!!!/, демек въртящия момент е от колелата към ДВГ, а не обратното, демек ДВГ и трансмисия вече оказват съпротивление на колелата през полуоските и на спирачките остава да преодоляват сцеплението с пътя /което все пак е значително по-голямо/, но ще успяват с една идея по-слабо триене на накладките и дисковете, защото получават "помощ" през полуоските. Единствения проблем е, че трябва майсторлък в дозирането на усилието върху спирачния педал, защото ако си на ръба на блокиране на гумите при т.2, то с допълнителното спирачно усилие от ДВГ по т.3 може да се премине границата и двигателните колела да блокират. Но ти си богоизбран от бога на инженерите на ABS на ФИАТ и това не може да ти се случи...Дерзай!
    П.П.
    Понеже си с богато въображение и пълен с идеи, може да помислиш за допълнителна система - ако си гледал съветски филми за ВОСР, машинистите на бронираните влакове след като натепват спирачка, няколко сек. по-късно ръгат и на задна...влака върви напред, колелата се въртят назад, фъркат едни искри...бе адски як екшън от СОЮЗМУЛТЬФИЛМ !!!

  9. #69

    Default

    Quote Originally Posted by pla_y_men View Post
    ФИАТИСТЧЕ, ще взема да ти отговоря на теб, че общо взето си близо до истината, а и ФИАТ си е диагноза...и благородството задължава да сме мили, внимателни, търпеливи и благи с такива люде...
    БЪРКАШ усилието, което трябва да преодоляват спирачките със самото СПИРАНЕ. Логиката ти е вярна дотолкова, доколкото двигател, маховик, трансмисия и т.н. са допълнително УСИЛИЕ, което трябва да преодолеят спирачките, но щом те могат да БЛОКИРАТ колелата барабар с това усилие, значи за СПИРАНЕТО няма проблем!!! А самото спиране идва от сцеплението на гумите с пътната настилка - щом колалата БЛОКИРАТ, значи СПИРАЧКИТЕ МОГАТ ДА ПРЕОДОЛЕЯТ СИЛИТЕ НА СЦЕПЛЕНИЕ ОТ КЪМ ПЪТЯ, ПЛЮС ВСЯКАКВА ИНЕРЦИЯ ОТ КЪМ ПОЛУОСКИТЕ - СЪГЛАСЕН???
    При екстремно натепване на спирачките няма никакво значение за спирачния път дали си на скорост или не или на полусъединител, заради описаното в горното изречение.
    Сега ще ти/ви/ нарисувам един сценарий за спиране, не по-добър като спирачен път /отново казвам, той е еднакъв със или без двигател и трансмисия/,а като щадене на спирачките. Започва по твоята схема:
    1. съединител 2. миг по-късно спирачка 3. преминаване на една предвака надолу и плавно отпускане на съединителя - това вече е разлика от твоята схема. Какво се случва? При отпускане на съдеинителя с включена предвака надолу, оборотите на ДВГ СКАЧАТ/!!!/, демек въртящия момент е от колелата към ДВГ, а не обратното, демек ДВГ и трансмисия вече оказват съпротивление на колелата през полуоските и на спирачките остава да преодоляват сцеплението с пътя /което все пак е значително по-голямо/, но ще успяват с една идея по-слабо триене на накладките и дисковете, защото получават "помощ" през полуоските. Единствения проблем е, че трябва майсторлък в дозирането на усилието върху спирачния педал, защото ако си на ръба на блокиране на гумите при т.2, то с допълнителното спирачно усилие от ДВГ по т.3 може да се премине границата и двигателните колела да блокират. Но ти си богоизбран от бога на инженерите на ABS на ФИАТ и това не може да ти се случи...Дерзай!
    П.П.
    Понеже си с богато въображение и пълен с идеи, може да помислиш за допълнителна система - ако си гледал съветски филми за ВОСР, машинистите на бронираните влакове след като натепват спирачка, няколко сек. по-късно ръгат и на задна...влака върви напред, колелата се въртят назад, фъркат едни искри...бе адски як екшън от СОЮЗМУЛТЬФИЛМ !!!
    Ти ся практик рейсър ли си или се явяваш нек'ъф теоретик тука не мо'а да разбера ???

  10. #70
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Posts
    462

    Default

    Quote Originally Posted by Доко View Post
    Ти ся практик рейсър ли си или се явяваш нек'ъф теоретик тука не мо'а да разбера ???
    Нито едното, нито другото - ШОФЬОР съм, ама така както съм го написал, с големи букви

  11. #71

    Default

    Quote Originally Posted by pla_y_men View Post
    Нито едното, нито другото - ШОФЬОР съм, ама така както съм го написал, с големи букви
    Ми що не слушаш кво ти приказват хора които карат на писта, ами се заяждаш ? То и аз съм ШОФЬОР.

  12. #72

    Default

    Quote Originally Posted by pla_y_men View Post
    значи за СПИРАНЕТО няма проблем!!!
    Да, обаче за какво време става всичко това - понянога части от секундата са фатални.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  13. #73
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Posts
    462

    Default

    Quote Originally Posted by Доко View Post
    Ми що не слушаш кво ти приказват хора които карат на писта, ами се заяждаш ? То и аз съм ШОФЬОР.
    То и аз съм покарал по писти...и да ти кажа, и там като даваш газ вървиш, а като натепаш спирачка, спираш...та не е особено по-различно от шофьорлъка
    Хич даже не се заяждам, може да ми викат МИРОТВОРЕЦ в случая - пистовите спецове се дърлят с две коренно противолположни мнения, а аз миролюбиво и най-вече правдиво им предложих да си стиснат ръцете за резултат "Х"...това, ако е заяждане...

  14. #74

    Default

    Знаех си, че е ДеЖаВу темата, нищо ново под слънцето, че и участниците са същите и си продължават... http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=57234

  15. #75

    Default

    Quote Originally Posted by Доко View Post
    Знаех си, че е ДеЖаВу темата, нищо ново под слънцето, че и участниците са същите и си продължават... http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=57234
    Аз съм нов тук и ми е приятно да си се позаяждам, но предполагам, че не дразня никой.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •