Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: трудно се движи скоростния лост

  1. #1
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default трудно се движи скоростния лост

    Здравейте колеги,принуден съм да пиша и да искам пак съвет защото някой работи не са ми много ясни.Та значи проблема започна преди месец-два,в жегите на изгасен двигател няма мърдане на скоростния лост,трябва да приложа доста сила за да вкарам която и да е скорост,но като се поразхлади времето се включват с един пръст.Повечето съвети бяха да сменя маслото въпреки ,че писах че маслото е на месец и ,че пробвам да превключа при изгасен двигател(демек маслото не играе роля),но го смених пак.Проблема си остана.Качих я на канал и напръсках жилата и има едно бутало което влиза в ск.кутия(задвижвано от жилата,незнам как се казва извинете ме),и скоростите започнаха да се движат като нови-но за седмица .Онзи ден разкачих жилото което дърпа и бута въпросното "буталце",и скоростният лост започна да се движи много леко а буталцето-ЗОР.Та питането ми е как да смажа от вътре това буталце,че дадох 100лв. за спрейове които кърпят положението за няколко дена и после пак със спрея.
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  2. #2

    Default

    Ако правилно разбирам говориш за вилката на скоростната кутия... По принцип може да се смени ако намериш, но по-лесно (и може би дори евтино) ще е да смениш цялата скоростна кутия (тя най-вероятно струва под 200 лева и работа поне още 100)...

  3. #3
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    накисни един парцал в нафта и го превържи там и го остави за ден два, ама да не караш колата. после смажи с хубава грес.
    точка

  4. #4
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Още утре сутринта ще направя тази работа с нафтата,щото така или иначе докато отстраня проблема няма да я карам,че едвам съм се прибрал-няма включване на тия скорости,имам чувството че ще се счупи тоя лост-толкова трудно вече се движи-няма значение топла-студена,запалена или изгасена.А по принцип там какво трябва да го смазва?
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  5. #5
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Днес колата седя с парцала с нафтата,и после наръсих с бяла грес и се получиха нещата,но утре ще си поиграя да вкарам греста и малко по навътре.Възможно ли е всичко това да се е получило от чистителя с който ръсих,понеже си мислех че се е насъбрало мизерия.Сега като му четох качествата пише , че премахва нагар,грес машинно масло и т.н.,и от прочетеното ми светна че каквато и смазка да е била останала аз съм я измил и желязото е започнало да корозира и от там да ми идва вече проблема с трудното движене на лоста?
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  6. #6
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    едва ли, какъв беше препарата. също ползвай грес устойчива на вода и стареене. примерно за лагери на главини, за карета или литол ако имаш.
    точка

  7. #7
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Препарата е Хелиос MS40.Чудя се ако отвия капака и намажа с грес какво ще стане.Друго си мисля -между капака и корпуса има гарнитура,следователно има и масло,но защо тогава се движи трудно а като го смажа и става като ново.Снощи пак ходих да проверят маслото в ск.кутия-догоре.А тази кафявата грес става ли?Нали уж казват че бялата била по хубава.
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  8. #8
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    по принцип там клеясва, а нафтата ги разтваря всички такива истории. сега как е превключването.
    трябва ти грес която е устойчива на измиване и дълготрайна.
    с тоя спрей може да напръскаш жилата вътре между кожуха.
    точка

  9. #9
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Абе ефекта беше за два дена.Пак започна да се усеща напрежение.Явно без разглабяне няма да мине.Довечера ще я разлупам ,но лошото е че ще ползвам обществен канал и ми се струва че ще претупам нещата.Аз дори незнам какво да очаквам да видя като махна капака.Да не е да се разтарколят чаркове че нема събиране.Утре пак ще пиша с резултат.Е_ _ ти скоростния лост.
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  10. #10
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    "картера" на скоростите ли искаш да махаш. ако да, няма нищо да изпада, ама няма да имаш достъп до въпросната вилка.
    слагай пак парцала , хубаво да се разкисне гняста и после пръскай с почистващия спрей.
    точка

  11. #11
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    След прекарани 5ч.в канала(който е доста неудобен,защото седиш приклекнал),по метода на изключването установих ,че проблема е в жилото което движи вилката напред и назад(дясното от страната на пасажера).Мамка му и жило - двама човека трудно го движим.Снаражен с малка ракетка комшията отряза около сантиметър от ламаринената обшивка с пластмасовата вложка в края на жилото и с хирургическа точност разпроби по останалата дължина на вложката с бургиика 1мм,инжектирахме около 1 кубик оръжейна смазка и се почна -мизерия,мизерия,чудя се как се е насъбрала толкова много в това така добре уплътнено жило.Чистенето продължи около час,а ефекта поразителен.Сега остана да намеря и маншон или да пригодя нещо защото обиколих всички магазини в Плевен и само маншон не се предлага,защото ако оставя нещата така след месец пак ще съм в канала.Благодаря на Колев за напътствията и успех на всички колеги с предприетите от тях ремонти.
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  12. #12
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    всъщност и при мен проблема беше в жилата, но нали каза че при теб са ок. къса се маншона и почва да се пълни с мизерии. маншони отделно не се продават. най-евтино е жило за съединител за лада /и там маншона не се продава отделно/. то е 15лв, ако има други предложения....
    точка

  13. #13
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Казах ,че са о.к. ,защото първият опит го правех с жена ми -тя в колата ръчка скоростите аз долу в канала,и тя ме подведе че се движело леко като ги откача.Сигурен си че Ладовия маншон не е по твърд от нашите,защото намирах от Шкодичка,но той братче тоя маншон трябва да го прибираш с менгемето!
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  14. #14
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    не мога да ти кажа. само на външен вид го гледах че МОЖЕБИ ще стане, но като ми казаха в магазина че върви само със жилото, просто се отказах.
    твоя маншон за каква шкода е и от какво.
    точка

  15. #15
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Маншон потърси в някой магазин с надпис "каучукови изделия" - няма начин да не намериш нещо подходящо - такъв асортимент поддържат и тези дето запресоват маркучи за хидравлики. И следващия път като слизаш в този канал си вземи един пластмасов стол - сядаш и си работиш - това не е майтап
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •