Results 1 to 14 of 14

Thread: Съединител не отделя

  1. #1
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default Съединител не отделя

    Здравейте,

    След почти три години, почти безпроблемно каране, за пръв път имам сериозен проблем. Паркирах в гаража, изключих от скорост и когато исках отново да включа на задна скоростите не влизаха. На спрял двигател влизат, но когато пробвам да запаля с включена първа веднага гасне все едно съединителя въобще не е натиснат. Спирачната течност не е мръднала, помпите са сухи, педала си е твърд както преди, връща се нормално. При натискането му вилката има нормален ход (около 2см при ябълката).
    Имах добре познатия проблем с тропането, което изчезва при натиснат съединител. Доколкото си спомням се дължеше на износване на вилката или аксиален лагер. Но това не оказваше влияние на работата на съединителя/скоростната.
    Доколкото мога да преценя с моите лаишки знания проблема е или във въпросната вилка или в лагер, но ще се радвам ако някой друг даде съвет преди да съм скочил да свалям кутията.

    И което е най-тъпото-всичко стана отведнъж
    146 1.6TS CF1 '98


  2. #2
    Bolen alfist Majed_146's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Горна Оряховица / Ботевград
    Age
    42
    Posts
    412

    Smile

    Колега здравей,

    Съжалявам че се е счупила Количката, но така както обясняваш излиза че няма проблем с движението на вилката съответно не е проблем при помпата или работния цилиндър, който натиска вилката! Остава износен лагер или износен притискателен диск (ламелите на диска, които притиска самия лагер при отделянето). По принцип се чува едно стържене ако се вкопай лагера в ламелите при натиска на педала на съединителя, но като се замисля има още два възможни варианта: 1)По някакъв начин да се се счупили и двете уши на лагера, с които се закрепва лагера към вилката и да се получи така че вилката да се движи напред назад, а пък лагера не. 2)Да се получи така че вилката да превърта около оста на рамото, на което е закрепен лагера.

    Колега като за начало провери дали има превъртане на вилката около оста, а после се заслушай за стържене при натискане на педала на съединителя, за да провериш дали лагера се мести? Ако няма никаква промяна в звука си мисля че ще е за лагер, и друг вариант освен сваляне на кутия според мен няма!

    Поздрави и успех колега.

    Alfa 146 1.6 TS ---> 2.0 TS Remapped by Oem
    FIAT TIPO 1.6 DOHC

  3. #3
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    Здравей колега,

    Преди никога не съм се заслушвал, но сега когато се натиска съединителя се чува (на изключен двигател) скърцане от вилката като от несмазана панта. Иначе доколкото се вижда няма нищо нередно отвън. Оста не превърта. Не знам какво представлява вилката отвътре и дали не може там да се счупи/изкриви.
    Нещата така или иначе отиват на към сваляне на кутията, и съответно нов съединител. Не знам обаче дали да не си потърся вилка, за всеки случай, да не седи колата разглобена в бокса.

    Поздрави и благодаря за пожеланието.
    146 1.6TS CF1 '98


  4. #4
    Bolen alfist Majed_146's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Горна Оряховица / Ботевград
    Age
    42
    Posts
    412

    Smile

    Колега свали кутията и след това търси.

    Alfa 146 1.6 TS ---> 2.0 TS Remapped by Oem
    FIAT TIPO 1.6 DOHC

  5. #5
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    Само да намеря майстор, който няма да си остави ръцете, или нещо друго, вътре. В Горна Оряховица сте лесни. Тук обаче е "хвани единия, удари другия".
    146 1.6TS CF1 '98


  6. #6
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    Съединител комплект Exedy от Евро 07?
    Вариант или лотария? Цената е приемлива, има хубави коментари за марката в японските форуми, стига да не е ментак. На сайта на производителя дори има ръководство как да се различи оригинала от копието.
    Другият вариант си е добре познатото Valeo, което обаче да купя от някой доказан магазин.
    146 1.6TS CF1 '98


  7. #7
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Ако цената не е определяща, аз бих заложил на ВАЛЕО-то
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  8. #8
    Bolen alfist Majed_146's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Горна Оряховица / Ботевград
    Age
    42
    Posts
    412

    Smile

    колега: имам Съединител Валео оригинален комплект на по малко от 10к Км! Обади се ако не си купил нов. За цената ще се разберем на лично или по телефона!

    поздрави!

    Alfa 146 1.6 TS ---> 2.0 TS Remapped by Oem
    FIAT TIPO 1.6 DOHC

  9. #9
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    Такааа.... Днеска ново 20!?!

    Трябваше да изкарам колата от гаража и след това докато я вкарвахме обратно с бутане "се случи така" че вкарах задна, натиснах съединителя до края и завъртях стартера. Колата подскочи назад, но вместо да угасне, както стана предишният път, продължи да работи. Отпуснах съединителят-тръгна назад. После първа-всичко е наред. Направихме едно кръгче из квартала и все едно нищо не е било. Аз-мигам на парцали.
    Че ще се вади съединителя, ще се вади, ама все пак някакви идеи?!?
    146 1.6TS CF1 '98


  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    May 2011
    Location
    sofia
    Posts
    125

    Default

    колега провери помпата на съединитела да не си е отишла штото и аз имам подобен проблем ама моя буксува от време на време

  11. #11
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    ловеч
    Posts
    597

    Default

    На мен ми прави подобни ядове от силовия цилиндър на съединителя,след известен ремонт няма ядове.Колега кажи каде е колата и мога и аз да доида да поумуваме заедно и да помогна.

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    May 2011
    Location
    sofia
    Posts
    125

    Default

    ама от помпата или от цилиндара штото е доста дразнешто така

  13. #13
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Quote Originally Posted by venko8585 View Post
    ама от помпата или от цилиндара штото е доста дразнешто така
    Ами ако не ти се е разложило маркучето до цилиндъра, което е по-малко вероятно си за нов съединител, което е по-вероятно - щом ти боксува или не може да се връща докрай буталото, или се е предал съединителя
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  14. #14
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    Та да си довърша темата...
    На снимките се вижда състоянието на стария съединител. Предполагам проблема с неотделянето се дължи на тази пружина, която съвсем свободно си пада и може би се е заклинвала някъде. Освен нея шлиците изглеждат изтормозени и ламелите на притискателния бяха малко отънели от контакта с лагера, но вече с нов съединител това няма никакво значение.
    Сега може би ще сменя работния цилиндър и маркуча до него, защото майсторчето каза, че трудно се връщало буталото.
    Благодаря на колегата 164td и на Ventura за бързата реакция по намирането на комплект Валео, и на всички, които ми помогнаха с мнения и предложения.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00002.jpg   DSC00004.jpg   DSC00005.jpg  
    146 1.6TS CF1 '98


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •