Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Блок за управление на светлините

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Exclamation Блок за управление на светлините

    Здравейте колеги,
    опирам пак до консултация и помощ.
    Появи ми се следния проблем (преди 6-7месеца): както си карам и светка лампичката на чека за светлините - демек изгоряла крушка. Лошото е че го прави когато си поиска, но по често когато колата е яко нагорещена и да не пропусна в комбинация с натискане на спирачка.
    В началото имах благоразумието да си огледам всички светлини и ако някоя не светеше я подменях с нова. Но имаше и моменти когато всичко си свети а чека казва че има изгоряла. Посъветвах се смоите хора -те разбират от електроника - казаха, че може би има дефектна крушка или някоя неправи добър контакт. Започнахме с това, че смених всички крушки но проблема продължи. Оправихме всички букси и ги проверихме дали всичко е наред но проблема си остана. Преминахме на оглед при нагорещена кола един натиска спирачката а друг следи светлините. Установихме, че проблема е следния - при нагорещена кола и натискане на спирачка заден десен габарит изгасва за кратко или изобщо изгасва, тогава светка чек лампата. При следващо натискане си светят всички светлини- направо шах. Насочихме се към прекъсната маса по кабелите. Извадихме всички кабели отзад и ги проверихме един по един оказа се че масата е леко закъсана но не е прекъсната - това в зоната на багажника. Оправихме я но проблема си остана. Тогава се насочихме към блока за управление на светлините(зелената кутийка). Започнахме тестове с директно мерене в кутийката както е включена, после я изключвахме и се мереше на уреди. Оказа се че елемента който отговаря за тази светлина прекъсва подаване на ток когато се натиска спирачка - и то само понякога - когато светва чека. Вчера 19.08.2011 помолих колегата Old alfist да сменим кутийките си и много му благодаря, че се съгласи. Дойде с колата и майстора смени моята с неговата. Оставихме и двете коли на слънце да се нагреят яко - около 2-3 часа. И направихме тест първо с неговата - всичко си беше окей. После с оптимизъм направихме теста и при мен - обаче още с първото натискане десния габарит изгасна. Извода е моята кутийка е здрава и проблема не е в нея. Майстора свали стоп машинката и я отвори за да провери контактните пластини, но каза че е като нова толкова чисти и добре прилепващи били. Отпадна и това съмнение. След това свали ключа за пускане на светлините успя с доста зор и внимание да го отвори и провери неговите клеми и пружинки - и тук всичко като ново и работещо - и това съмнение отпадна. Сега съм с моята кутийка и от вчера ми прави за втори път този проблем. С майсторите се разбрах другия понеделник да ида при тях да продължим но си признават, че вече се чудят откъде може да е проблема.

    Моля ако някой е запознат откъде идва сигнала за управление на модула на светлините да подскаже за да се насочим натам защото явно този сигнал или блока от който идва причинява това прекъсване. Моя майстор каза, че никой блок не подава сигнала защото е проследил кабелите и имало едно захранване което е проверил към блока а другите кабели отивали към съответните светлини, но аз си мисля че този модул взима сигнал от друг модул за да може да чеква неизправност - незнам дали съм прав.

    Още веднъж моля, ако някой се ориентира в писаното от мен и има идея изключваща вече тестваните и проверени да даде съвет на къде да проверяваме още.
    Благодаря предварително.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  2. #2
    Lead Bounder valjo's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    6,080

    Default

    аз го имам това което ти описваш 1:1

    при мен освен задния понягокога гасне и предния габарит - това от дясната страна, и после се палят

    и после могат да продължат да светят, или да пулсират!

    бобо го гледа прави струва, през 2 месеца ми сменя предна габаритна крушка (шото на кола с фабричен ксенон е много "лесно") като забрави от какво е

    но аз мислех че е клюкарката (т.е тая зелената кутийка)

    а ако не е от нея, вече нямам хипотези дори къде да се рови, моята е така от година поне
    '04 Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 150cv heavily tunned
    '02 Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 150cv, remapped by Bobo
    '99 Alfa Romeo 145 1.6 TS 120cv - ex

  3. #3
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by valjo View Post
    аз го имам това което ти описваш 1:1

    при мен освен задния понягокога гасне и предния габарит - това от дясната страна, и после се палят

    и после могат да продължат да светят, или да пулсират!

    бобо го гледа прави струва, през 2 месеца ми сменя предна габаритна крушка (шото на кола с фабричен ксенон е много "лесно") като забрави от какво е

    но аз мислех че е клюкарката (т.е тая зелената кутийка)

    а ако не е от нея, вече нямам хипотези дори къде да се рови, моята е така от година поне
    От чипа в клюкарката който управлява десните канали е Ако си спомняш твоята оригинална беше загубила габаритите тотално. Трябва да си поиграя да сменя чипа Важи и за колегата с проблема по-горе
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    От чипа в клюкарката който управлява десните канали е Ако си спомняш твоята оригинална беше загубила габаритите тотално. Трябва да си поиграя да сменя чипа Важи и за колегата с проблема по-горе
    Благодаря за насоката Bobo. Но да попитам защо и със кутийката на Old alfist прави същия проблем при мен, а моята кутийка при него няма никакви дефекти.

    Ще изпробвам и смяна на чипа. Още сега ще се обадя на майстора за да се подготви. А намират ли се тези чипове или са сложно откриваеми.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  5. #5

    Default

    Жоро, ние добре пихме бири с майсторите, но не се сетих тогава да питам дали напрежението в цялата ел.система е в нормални граници, а пък гледам, че не си написал дали сте го мерили.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Жоро, ние добре пихме бири с майсторите, но не се сетих тогава да питам дали напрежението в цялата ел.система е в нормални граници, а пък гледам, че не си написал дали сте го мерили.
    Предния ден го проверявахме имаше 0,5V пад в десния канал но го оправихме имаше хлабаво краче на захранващ кабел. Сега там всичко е наред.
    Днес гледах схемата в е-леарн и видях, че захранването идва през предпазители 10А, 15А и 20А. Освен да проверим как е и при тях положението, друго за сега не се сещам.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by danchev63 View Post
    Предния ден го проверявахме имаше 0,5V пад в десния канал но го оправихме имаше хлабаво краче на захранващ кабел. Сега там всичко е наред.
    Днес гледах схемата в е-леарн и видях, че захранването идва през предпазители 10А, 15А и 20А. Освен да проверим как е и при тях положението, друго за сега не се сещам.
    Няма да се учудя, ако е от тях - № 12,13 и 14 и пише на тях services 16.17 и 18.
    Last edited by old alfist; 22-08-2011 at 21:23.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  8. #8
    Запален алфист alfa156jtd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    345

    Default светлини

    колеги,аз го имах този проблем и се оказа повреден датчик на задния мост на ксенона които регулира фаровете,смених го и проблем няма.

  9. #9
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by danchev63 View Post
    Благодаря за насоката Bobo. Но да попитам защо и със кутийката на Old alfist прави същия проблем при мен, а моята кутийка при него няма никакви дефекти.

    Ще изпробвам и смяна на чипа. Още сега ще се обадя на майстора за да се подготви. А намират ли се тези чипове или са сложно откриваеми.
    Коя кутийка голямата зелена ? Ако да то трябва да се проверят масите и захранванията

    ---------- Post added at 13:17 ---------- Previous post was at 13:16 ----------

    Quote Originally Posted by alfa156jtd View Post
    колеги,аз го имах този проблем и се оказа повреден датчик на задния мост на ксенона които регулира фаровете,смених го и проблем няма.
    Колега от този датчик освен да ти свали или вдигне фаровете на максимум друго неможе да стане.
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Колеги май оправихме проблема. Тази седмица бях командировка и докато бях във Варна, споделих премеждията си с един познат. Той попита може ли да види този габарит и аз извадих целия цокъл за да го огледа. След малко познатия вика - "я на фасунгата пише 5w а крушката е 10w" - извадих и другия цокъл и там същото. Знам, че писах за сменени крушки но аз процедирам така - свалям старата и я давам на продавача и искам същата. Реших да сменя крушките, на 30м от мен имаше в момента бензиностанция и аз отидох там. Викам на продавачката - имате ли такива и и давам крушката а тя отговаря -да. Аз пак, същите ама да са 5w , а тя пак - да. Взех две и ги дадох на познатия да потвърди че са 5w - той потвърди и аз ги сложих. От тогава до сега чека за изгоряла крушка не се е обадил нито веднъж ( а минаха три дни и определено температурите бяха доста големи. на дисплея изписваше в определени часове - 42 С ). Обадих се на майстора и му разказах това, което пиша и го питам - възможно ли е целия проблем да е от това, а той отговаря - не е невъзможно ако някъде в схемата се следи консумация на енергия и добави, ама трябва да е симетрично. Искаше да каже че и левия габарит следва да гасне а той не гаснеше. Както и да е при всички случаи в понеделник съм пак при майстора за да проверим отново дали е оправен проблема или е временно отстранен. Надявам се да е оправен вече, но ще изчакам още малко преди да го обявя за такъв.
    Last edited by danchev63; 25-08-2011 at 19:49.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  11. #11

    Default

    Жоро, нищо не казваш какво направи със светлините.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Жоро, нищо не казваш какво направи със светлините.
    Важи последния ми пост, малко по горе.
    Ами, замерихме огледахме и за сега всичко е наред. Явно ще е това, по голяма консумация на крушката и дава дефект. Ама още тествам. Майстора каза да върна 10W крушки и ако пак го направи значи 100% е от това, ама нещо не ми се иска да ги сменям пак.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  13. #13
    Запален алфист mian4o's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Burgas, Sliven
    Age
    47
    Posts
    389

    Default

    Ще ползвам темата на колегата че се отнася до светлините и дано не се сърди но искам да питам защо не ми индикира на таблото когато имам изгоряла крушка. Тая лампичка на горният ред отдясно нали е за това. Като дам на контакт си свети. Къде евентуално е проблема или се задълбочавам прекалено.

    Поздрави
    алфа ромео 166 2.0 ТС 1998 г.
    алфа ромео 166 2.0 ТС 2003 г.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by mian4o View Post
    Ще ползвам темата на колегата че се отнася до светлините и дано не се сърди но искам да питам защо не ми индикира на таблото когато имам изгоряла крушка. Тая лампичка на горният ред отдясно нали е за това. Като дам на контакт си свети. Къде евентуално е проблема или се задълбочавам прекалено.

    Поздрави
    Ако съм на мястото на колегата бих се разсърдил, но всичко е нормално - просто тази лампичка си светка за тест при контакта, след това свети едно известно време за да покаже неизправност и след това изгасва за да запази живота на крушчицата за индикация на неизправността или да не би с продължителното си светене да предизвика отрицателни емоции у водача, които биха могли да предизвикат ПТП.
    Last edited by old alfist; 01-09-2011 at 20:12.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  15. #15
    Запален алфист mian4o's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Burgas, Sliven
    Age
    47
    Posts
    389

    Default

    Мерси за отговора обаче при мен не е светвала, а крушката беше изгоряла. Преди потегляне сутрин най - вече си оглеждам колата както пише по книгите води, масла, фарове и т.н.

    Хайде със здраве.
    алфа ромео 166 2.0 ТС 1998 г.
    алфа ромео 166 2.0 ТС 2003 г.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •