Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Някой свалял ли е тапицерията за пране?

  1. #1
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default Някой свалял ли е тапицерията за пране?

    Изчетох всички теми за почистване, пране и препарати. след това дадох 60 кинта на една автомивка. изпраха я - върнах им я. вторият път я харесах що-годе. и сега, две седмици по-късно, излязоха едни огромни бели петна, като от сол. явно не са изплакнати от препаратите.
    искам да ги сваля и извъртя в пералнята.
    някой правил ли го е това упражнение??
    благодарен съм на всякакви съвети и мнения. не мога да я трая така.

    става дума за черната тапицерия. забравих как се казваше по Е-пера.
    156 SW 2001 бивша.

  2. #2
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    салон не се пере, щото седалките съхнат адски бавно. едно че избиват петна, но почват на влага да миришат и като им ръждясат пружините почват и да скърцат. а след време избива ръжда отгоре.
    има едни препарати за почистване. пръскаш, изчакваш малко да се разпени и избърсваш с влажна кърпа.
    точка

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    салон не се пере, щото седалките съхнат адски бавно. едно че избиват петна, но почват на влага да миришат и като им ръждясат пружините почват и да скърцат. а след време избива ръжда отгоре.
    има едни препарати за почистване. пръскаш, изчакваш малко да се разпени и избърсваш с влажна кърпа.
    Същия ефект се постига с препарат за почистване на килими/може и вениш ама да не е за бяло че избеляват/ мека четка. лиген и влажна хавлия. Сипваш малко вода в легена, малко препарат, разпенваш с ръчичката, гребваш с четката САМО пяна, търкаш и после забърсваш хубаво с хавлията. Става трудно, мудно и е голяма играчка, ама после купето е като ново - голям кеф. Теблото го минавам с лек разтвор на меглио и вода + мека гъбичка= резултата е поразителен. Никакви силикони, парафини, спрейове затабло и прочие мазнотии
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  4. #4
    Запален алфист plamen76's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Бургас
    Age
    47
    Posts
    198

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    Изчетох всички теми за почистване, пране и препарати. след това дадох 60 кинта на една автомивка. изпраха я - върнах им я. вторият път я харесах що-годе. и сега, две седмици по-късно, излязоха едни огромни бели петна, като от сол. явно не са изплакнати от препаратите.
    искам да ги сваля и извъртя в пералнята.
    някой правил ли го е това упражнение??
    благодарен съм на всякакви съвети и мнения. не мога да я трая така.

    става дума за черната тапицерия. забравих как се казваше по Е-пера.
    Преди време (изпрах)цялата кола с един препарат от Метро-флакон с вградена четка,мисля че беше-Turtle.С три флакона и около 2 часа труд изчистих перфектно салона,тавана и багажника и ме подсещаш сега да повторя процедурата.Около 30лв. е начинанието
    ALFA ROMEO 159 2,4 JTD 210 PS

  5. #5
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    ясно, обаче тая тапицерия все е слагана някак си. няма начин да няма начин да се свали.
    ? е как да и намеря зипчето.
    156 SW 2001 бивша.

  6. #6
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    На задните седалки тапицерията се сваля лесно и може да се изпере, но на предните не е работа за всеки.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  7. #7
    Запален алфист plamen76's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Бургас
    Age
    47
    Posts
    198

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    ясно, обаче тая тапицерия все е слагана някак си. няма начин да няма начин да се свали.
    ? е как да и намеря зипчето.
    Не ти трябва такова начинание-една прахосмукачка първо и после както прецениш
    ALFA ROMEO 159 2,4 JTD 210 PS

  8. #8
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    ясно, обаче тая тапицерия все е слагана някак си. няма начин да няма начин да се свали.
    ? е как да и намеря зипчето.
    Минаваш отзад и бъркаш отдолу (май прозвуча малкоооо......) и като поиздърпаш тапицерията ще забележиш едни шнурчета с които е изпъната......
    Разхлабваш ги и би трябвало да се извади нагоре....
    Това за предните седалки....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  9. #9
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    На задните седалки тапицерията се сваля лесно и може да се изпере, но на предните не е работа за всеки.
    кажи от къде да я почна задната.
    свалял ли си ги - предни,задни?

    ---------- Post added at 19:35 ---------- Previous post was at 19:34 ----------

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Минаваш отзад и бъркаш отдолу (май прозвуча малкоооо......) и като поиздърпаш тапицерията ще забележиш едни шнурчета с които е изпъната......
    Разхлабваш ги и би трябвало да се извади нагоре....
    Това за предните седалки....
    това за седалките.
    а за облегалките?
    156 SW 2001 бивша.

  10. #10
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    Аз свалях тапицерията на предните седалки. Бавна и неблагодарна работа, вече не помня дали правих снимки.
    1. Сваляш седалката - шофьорската се държи на 4 болта. Трябва ти шестограм. Откачваш и колана - дъжи се на един болт към долната част на седалката, но трябва да се свалят врътките за настройки.
    2. Изнасяш я от колата на широко и сенчесто място
    3. Сваля се опората за главата - вдига се в най-горно положение, после с големи клещи се завъртат пластмасите на 90*. Има тема във форума как се свалят тези подглавници. Увии нещо върху пласмасите на водачите, иначе ще ги издереш с клещите. Като ги завъртиш те щракват и после леко излиза с дърпане нагоре.
    4. В долната част на облегалката, от страна на гърба, има декоративна лента, която прикрива нещо като "цип". Трябва да се отвори този цип. Аз го направих с дъпанеи лека помощ с отвертка. По-трудното е да го затвориш после.
    5. Сега започва интересното. След като си отворил ципа като бръкнеш вътре започват да се виждат едни конци. Тези конци имат кукички, с които придържат тапицерията изпъната. Има и ластици... абе мамата си е... Внимателно разкачваш всичко. Мисля, че при сглобяването няма да имаш проблеми, защото конците са достатъчно дълги. Внимавай с ластиците, че те държат прибрана задната част на седалката. Иначе стои отпусната и намалява мястото за краката на седящите отзад. Аз не обърнах внимание и се наложи поправителен. Ако усетиш че някъде задържа - не напъвай - явно си пропуснал някоя кукичка и ако дърпаш може да деформираш някоя от пружините, които държат седалката изпъната и после няма изправяне.

    Седалката е по-гадна. Там този цип се състои от пластмасова лента /в разрез е като кукичка/, която влиза в специален канал в металната част на седалката. Тази кукичка се зацепва в едни издадени прагчета, които ще ти скъсат нервите и при ваденето, и особено при затварянето. Ако не го направиш като хората има голяма вероятност да се измъкне тапицерията. Лошото е, че освен с кукички /подобно на облегалката/ тапицерията на седалката май е залепена за дунапрена или поне на мен така ми се видя и се отказах да го сменям. Ако си смел ти ще кажеш дали съм прав.
    Успех!
    Сигурно пропускам нещо, но беше отдавна, а и чорбата правят глупости срещу ромънците и не ми се пише повече. Ако мога ще помагам.

    п.п. Аз свалях тапицерията защото исках да сменя дунапрените. Бяха доста смачкани и особено облегалката нямаше анатомичната форма за правилната опора на гърба. Като я свалих открих, че дунапрена хич не е толкова зле, а пружините, които го поддържат са скъсани. Благодарение на колегата Zelen се сдобих с нова седалка, от която взех дунапрени и пружини и сега си седя удобно.
    Last edited by rossenvn; 18-08-2011 at 21:20.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  11. #11
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    кажи от къде да я почна задната.
    свалял ли си ги - предни,задни?

    ---------- Post added at 19:35 ---------- Previous post was at 19:34 ----------


    това за седалките.
    а за облегалките?
    колега, проблема ти е че всичко под тапицерията ти е мокро. дори и да я свалиш и изпереш, след седмица пак ще се появят петна . най-лесния вариант е да смъкнеш всички седалки и да ги оставиш на слънце 2-3 дена яко да се напекат. след това ги забърсваш с препаратите от по-горе и това е.
    точка

  12. #12
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    rossenvn, ти ме отказа тотално.
    благодаря ти.

    kolev, прав си.
    ще те послушам пък каквото стане.
    10х.
    156 SW 2001 бивша.

  13. #13
    Запален алфист iwo156's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    143

    Default

    Сваляш седалките и ще видиш как е захваната тапиц. за пружините аз ги отрязах тези пръстенчета и после опънах тапицерията с миши опашки, малко по трудно се свалят облегалките отпред всичко става на съставни части, но след това ако знаеш само как ухае особено ако сложиш и омекотител! Недей да изваждаш пластмасовите ленти които оформят ръбовете на седалките после мн. трудно се слагат и внимавай да не ги пречупиш като ги слагаш в пералнята! Добре е и да размениш дунапрените на двете предни седалки сигурен съм ,че са износени от външна страна, еднакви са просто ги разменяш. Не е сложно, но иска време. Успех!

  14. #14
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    стига бе човек!
    така ми се иска да ми ухаят на чистичко и свежичко, ама няма да мога да ги поставя като хората и като си помисля, че ще се сбръчкат като стар капот........
    не ме агитирай, че малко ми трябва.
    156 SW 2001 бивша.

  15. #15
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Те и с "вениш" за килими ухаят по същия начин - само спазвай точно пропорциите за смесване
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •