Results 1 to 14 of 14

Thread: Показания на дебитомера?

  1. #1
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default Показания на дебитомера?

    Отварям тази тема защото не можах да намеря отговор. Днес докато бяхме закачили кошницата от подписа ми на компа забелязахме, че дебитомера показва 9.6 кг/л или 8.0 кг/л. Премерихме на друг автомобил като моят 1.8 показанията бяха значително по-високи. Пробвах с три различни дебитомера все едно и също. Напрежението е нормално оборотите на място са нормални, но въздуха според колегите е малко. Грешки няма. Моля за компетентно мнение по въпроса.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Напълно нормално в жегите да покаже и 8 кг/ч. Важно е колко бързо реагира сензора при разминаване в потоците на въздуха и да няма дупки.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Колата върви добре. Единият дебитомер е сравнително нов и е оригинален Бош, другият е оригиналният който уж беше развален, а третият е на един колега и е друга марка , но работещ. Въпроса ми е, че двете коли са 1.8- 99 година и нормално загрели, неговата показва 11~12 л. а моята 8~9.6 л.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  4. #4
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    А мойта що показва 14.4 в жегата?
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  5. #5
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Защото дърпаш повече въздух по някаква причина. Или нямаш проблем с Тоции Бегалии каквито има колегата
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #6
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Нищо не разбрах. Няма ли кой да обясни кое е нормалното?
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  7. #7
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Нормално е между 9 и 12 кг/ч.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #8
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Голяма разлика ми се струва за два еднакви мотора при едни и същи условия. Всъщност не знам дали другата кола е с катализатор или не. Моята е без, но това надали има значение.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  9. #9
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Голяма разлика ми се струва за два еднакви мотора при едни и същи условия. Всъщност не знам дали другата кола е с катализатор или не. Моята е без, но това надали има значение.
    Първо,много по-меродавно е дебитомера да се гледа по волтаж,не по кг.,показанията трябва да са от 1.3-до макс 1.5 волта на място.Голяма зависимост има в това колко е отворен дросела,може оборотите да са нормални,но твоят дросел да е отворен по-малко.Погледни показанията на ТПС-а и ще видиш че там има разлика.Хубаво е да се опитвате да научите нещо,но повярвай ми не става във форумите
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  10. #10
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Мъри аз не съм майстор и проявявам любопитство. Когато отида в сервиза и попитам нещо, майстора ме гледа с подозрение, а аз просто питам, занаят няма да крада. Ето ти сага като даде тази информация ще погледна ще сравня и ще науча повече. Благодаря за изчерпателният отговор.
    Last edited by BLUE1; 16-08-2011 at 11:23.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  11. #11
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Бате какво значение има дали ще гледа кг/ч или напрежение? 1.3 в. е около 9 кг/ч 1.45 е около 12 кг/ч. ЕКУ-то чете това от една карта калибрираща линеаризацията на дебитомера. От едната колонка чете напрежение, от другата кг/ч. Тоест чете две съседни клетки които така са си записани в софтуера едната е напрежението другата е количеството. И дали ще гледаш напрежение или количество е все тази. Няма как едното да те излъже

    А относно това защо има разлики в количеството въздух. Това е така защото на едната кола горивната или запалителната системи могат да работят по различен начин. Дросела както каза може да бъде различно отворен при двете коли въпреки това оборотите да са нормални. ЕКУ-то следи по ламбда и прави корекция на CO чрез тпс по температура ъгъл на запалване и корекция на енжекторното време. Така регулира и оборотите. Коригира горивото и аванса спрямо температура, въздух, а ТПС отваря или затваря дросела за да регулира обороти. Алгоритъма е затворена система от проверки, корекции, самоадаптации и пак проверки и пак корекции и така до безкрай

    Само от различно работеща запалителна система, сила на искрата, качество на горивото, компресия на мотора в смукателя може да се измери различни стойности на вакума между двата автомобила. От там и различно количество въздух. Много са нещата от които зависи количеството въздух и за това не може да се каже "трябва да бъде точно еди си колко си".

    Ако отворите и менюала на колата и там пише "от - до".
    Last edited by oem; 16-08-2011 at 11:40.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  12. #12
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Извинявам се, че се намесвам в темата, ама като чета мненията възникна един въпрос у мен - този IAT сензор в дебитомера не участва ли в сметките на ECU-то за количеството въздух, което се дава в kg/h? Все пак ми се струва, че температурата на въздуха ще влияе и на количеството постъпил въздух.
    Last edited by AlfaMan; 16-08-2011 at 13:35.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Директно не.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    Извинявам се, че се намесвам в темата, ама като чета мненията възникна един въпрос у мен - този IAT сензор в дебитомера не участва ли в сметките на ECU-то за количеството въздух, което се дава в kg/h? Все пак ми се струва, че температурата на въздуха ще влияе и на количеството постъпил въздух.
    Влияе но на евро 1,където датчика е външен не в дебитомера и то само при 155
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •