Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Проблем при палене на загрял двигател.

  1. #1
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default Проблем при палене на загрял двигател.

    Като тръгне с проблеми та край нямат. Като оставя сутришното палене което става от 3-4 завъртане на ключа, днес ми направи впечатление, че когато колата е загряла пали от ряз, но оборотите в първите няколко секунди се задържат на около 500, двигателя на не тресе, не издава странни звуци, просто пали едва едва и след малко се покачват до 800. Естествено бях в сервиза закачиха я гледаха чесаха се по главите, мериха датчици, ламбди оборотомери, ТПС всичко е ОК. Майстора просто вдигна рамене и не знае какво да прави. Според мен този проблем има и връзка с това, че колата студена не пали както преди от вторият път, а едва от 4 тия. Моля помагайте с предположения. Майстора поне е пич и приема съвети без да ми взима пари за проби.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Довечера ще ти дам съпротивленията на ТПС-а докато е монтиран на дросела с извадена букса. Такива трябва да бъдат след като имаш правилна настройка на дросела и адаптация след това. Майстора ти да погледне къде отиват пиновете на буксата на ЕКУ и след всяко регулиране и адаптация да мери докато стигне до правилните стойности.

    Това ще ти гарантира, че ТПС-а ще се адаптира в правилна позиция. Естествено ако клапата е на ред и ТПС е монтиран правилно. Може да стигнеш същите данни и клапата да зее здраво и пак няма да е добре. И въпреки всичко може да пробва и с осцилоскопа като измери сигналите към моторчето трябва да имаш импулси на всеки или близо на всеки 20 мс. Ако си много над 20 (например 100 мс.) не е добре.

    В момента можеш ли без много усилия да поддържаш 1000 - 1200 - 1500 об. постоянно. Има ли го това отскачане на оборотите от 900 направо на 2000 като се опиташ да докоснеш педала съвсем леко?
    Last edited by oem; 18-07-2011 at 16:31.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Пробвах хем с бос крак. Не е възможно да ги задържа в интервала между 1000 и 2000. Отдаде ми се чак 2200 оборота.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Голям филм. Може да имаш пропуск на въздух, може да имаш разцентрована клапа, може ТПС-а да не е монтиран правилно... много неща може да имаш. Може да имаш проблем в запалването.... филма е голям. Не знам какво да ти кажа.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Не знам какво може да се обърка в монтажа на ТПС, и аз съм го свалял не виждам някаква особеност. Но болтчето за реглаж е барано определено и то не един път. В момента ми прави впечатление, че ТПС държи клапата, а болтчето не играе. В смисъл и да го завивам и да го развивам в известни граници клапата не се мести на никъде.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  6. #6
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    То и това е целта. Болтчето регулира началната позиция на клапата 0 градуса. Тази позиция е важна при адаптацията и за нищо друго. После дори да извадиш буксата на ТПС-а той остава в отворена позиция винаги с 1,8 - 3,2 градуса според адаптирането на CO.

    Абе сложно е за обеснение. Трябва майстора ти да прочете хубаво как точно функционира това моторче за да разбере какво трябва да направи и как да регулира клапата.

    И аз съм имал такива коли. Със седмици съм си играл докато разбера или настроя точно за да няма никакви проблеми. Нито с товар, нито без. Защото при настройката на клапата ако си близо до правилната без товар примерно ще държи добре, а като пуснеш фарове климатик и разликата да му се явява в повече и да започнат да пропадат оборотите.
    Last edited by oem; 18-07-2011 at 17:58.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  7. #7
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Колегата има голяма предистория. Проверени са тези неща със сигурност Явно не си виждал проблеми от този тип А и да ти кажа виждал съм кола която имаше отвор да си вкараш пръста след дебитомера и не поклащаше обороти и за миг. Тук проблема е невъзможността моторчето да направи правилна корекция, а то има възможоност да коригира мноооого, но само когато има правилно калибриране дросел/тпс.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #8
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    М да, отвих болтчето с цял оборот и никаква промяна.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  9. #9
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    колегата оем е прав. проблемите ти са общи. щом е бутан пломбирания винт ще ти е много трудно да го нагласиш и то заедно с тпс-а. винта определено трябва леко да бута клапата. най-бързото и елементарно решение е да си вземеш един дросел който не е бутан и да не се занимаваш с глупости.
    точка

  10. #10
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Явно без разбирач работата няма да мине. Да купувам дросел ми се струва по-скъпо и несигурно начинание от колкото да я оставя на човек който си разбира от работата, остава да намеря време да ида до София и да я оставя на правилният човек. Иначе днес след известно шофиране, все пак се усети подобрение в паленето на топъл двигател. Тъй като дросела е разцентрован и без друго, може ли някой да обясни все пак как става тази центровка. Когато ТПС е свален клапата в какво положение трябва да бъде, има ли нещо специално при поставяне на ТПС след това....смятам, че нищо не ми пречи да си поиграя малко.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Да купувам дросел ми се струва по-скъпо и несигурно начинание
    Мисля че имам някакви из сервиза, ако ти се играе за теста мога да ти го пратя......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  12. #12
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Ооооооо с най-голямо удоволствие бих пробвал с друг дросел. Ще се радвам да ми го изпратиш, условията може да уточним на лична......всъщност дали не те имам в скайпа?
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Феро и скайп?

    Иначе клапата с махнат ТПС трябва едва да докосва тялото. И като погледнеш срещу лампа почти да не виждаш светлина. От там вече започва финното регулиране.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14

    Default

    Драсни едно ЛС с детайли до къде, утре сутринта ще се вясна за кратко в СТЗГ и ще го приготвя от сервиза да го пуснат.....
    В скайпа е много късмет да ме намериш.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  15. #15
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    При всичко коректно работещо на адаптиран дросел трябва да измерите тези стойности:

    пин 2/3 - 560/570 ом - верига на потенциометъра
    пин 2/4 - 1280/1300 ом - верига на потенциометъра
    пин 3/4 - 1530 ом - верига на потенциометъра
    пин 6/7 - 7/7,5 ом - верига на актуатора
    пин 3/5 - 13/14 ком - верига на потенциометъра

    това са пиновете директно на ТПС. Диагностиката показва минимална позиция: 28.6 градуса. В същата последователност ще напиша на буксата на ЕКУ.

    2/3 към B1/29
    2/4 към B1/13
    3/4 към B29/13
    6/7 към B26/35
    3/5 към B29/4

    Ето сега и измерване на лошо регулиран дросел. Дагностиката показва 27.7 градуса при условие, че дросела е мръсен и дори повече отворен. Симптомите са на пуснат вентилатор в купето и/или климатик оборотите пропадат в движение и на място при форсиране.

    пин 2/3 - 645 ом
    пин 2/4 - 1069 ом
    пин 3/4 - 1372 ом
    пин 6/7 - 5,9 ом
    пин 3/5 - 752 ом

    ТПС-а на проблемната кола има по-добри стойности абсолютно съответстващи на фабричните.

    Дано съм бил полезен
    Last edited by oem; 21-07-2011 at 17:54.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •