Results 1 to 6 of 6

Thread: Ремонт на TPS

  1. #1
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default Ремонт на TPS

    Колеги,решавам да споделя един експеримент,който направих днес.Имам няколко проблема с колата-леко нестабилна работа на празен ход и лашкане при отпускане и натискане на газта.След доста ровене и четене из нета и из упътванията за ремонт,след сменен тампон на двигателя,сменен датчик за температурата на инжекциона,сменен дебитомер (втори шанс от морга,пък и го смених по друга причина),проблемът остана.Та в крайна сметка почнах да се съмнявам в ТПС-а.Доколкото знаех,тоя датчик е просто потенциометър,при който натискането на газта кара четчица се движи по графитна лента.Така се мени съпротивлението,който подава към ЕКУ и така самият ЕКУ разбира кога сме натиснали газта,за да подаде повече гориво.Поразрових още малко из нета и намерих снимков материал за това как се отваря и поправя такъв тип потенциометри-вкл и дебитомери като нашите.Проблемът е,че с времето графитните писти се изтъркват и се получава прекъсване в сигнала на датчика.Решението е да се изкривят малко четчиците,така,че да правят контакт със здрава част от графитната писта.Това направих и аз-ТПС-ът не е направен да се отваря,но все пак частта,върху която са надписите е всъщност капаче,което е капсулирано-като се изпочупи достатъчно пластмасата по ръба,то се отваря.Уточнавам,че така или иначе съм решил да го сменям тоя датчик,но исках да видя дали ремонтът е възможен.Вътре се вижда по-малко и от очакваното-платка с две писти и две медни перца с четчици накрая,които търкат по пистите.Самите те,разбира се бяха доволно изтъркани.Значи,наличието на две писти,а не на една,го подозирах преди да отворя датчика. Просто колата правеше нещо странно при натискане на газта-не поема веднага,което означаваше,че съм в изтъркана зона от пистата.Същевременно обаче някак моторчето за празен ход разбираше,че газта е натисната и затваряше байпаса,което противоречи на горното.От което си бях извадил извод,че вероятно има две писти-едната дава информация на инжекциона да обогати сместа,а другата е за МПХ и явно първата е била по-изтъркана.Та и от там лашкането на мотора при подаване на газ-веднъж клюмва когато МПХ затвори байпаса и след това подскача когато другата четка най-сетне захапе здрава част от пистата.Изкривих двете четчици,така че да търкат по здрава част от пистите,сложих датчика и не знам дали си внушавам,но ефект има.Част от симптомите са налични,но по-слаби,вероятно пак има прекъсване в сигнала на ТПС-а,но го няма прелашкването на двигателя при отпускане на газта.Причина за това според мен е,че пистите дори във видимо здравите си части са всъщност заминали.И най-вече-има голям луфт в самото рамо с четките-това което се прикрепя към оста на дросела.Пак повтарям,датчикът така или иначе ще се сменя,затова го отворих.Мисля обаче,че процедурата е полезна за временно закърпване на положението,особено ако датчикът е много изхабен.Толкова от мен,извинявам се за аматьорското обяснение и се надявам да съм полезен на някой.

  2. #2
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Добре си е обяснението, но за да бъде още по-добро трябваше да приложиш малко снимчици.
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  3. #3

    Default

    Според мен щеше да е още по-полезно,ако можеше да се разбере поне за какъв мотор става въпрос

  4. #4
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by endeavour View Post
    Според мен щеше да е още по-полезно,ако можеше да се разбере поне за какъв мотор става въпрос
    За 8-клапанов мотор става дума.Снимки ще се опитам да направя и да кача по-нататък

  5. #5
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Колега те и на дебитомера са две пистите,но са обединени в основата. Сложили са две за подсигуряване от прекъсвания по пистите,данеби и тпс-а да е така ?!
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  6. #6
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Колега те и на дебитомера са две пистите,но са обединени в основата. Сложили са две за подсигуряване от прекъсвания по пистите,данеби и тпс-а да е така ?!
    Ами не съм сигурен,може и тези да са обединени.Всъщност не знам каква е идеята да са две.Може би рамото,на което са четките всъщност само прави мост между двете писти и така работи датчикът.Както и да е-сега гадая,при първа възможност ще сваля TPS-a и ще го снимам.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •