Results 1 to 15 of 18

Thread: Проблем при палене - 1.8 TS

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,586

    Default Проблем при палене - 1.8 TS

    Колеги, от известно време колицата ми прави едни номера при палене - вкарвам ключа, давам контакт, изгасва чек-лампата "Alfa code" и при опита да запаля се чува само едно тихичко "цък" ... Нищо друго не става. Не примигват лампи по таблото, никакъв друг шум не се чува - само това гадно "цък". Колата пали след няколко опита (понякога и след 15...) и всичко си е на ред.
    Първоначално мислех, че е нещо от клемите на акумулатора - но няма никакви признаци за това. После реших, че е стартер, и го смених. Оправи се привидно за известно време, и пак започна с магариите. При последния ремонт на мотора (когато сваляхме главата) се възползвах от удобния случай, и на настоящия ми стартер направихме пълна ревизия - от оригиналните части остана само цилиндричната коруба. Да, ама не - както казваше Бочаров. След седмица пак се "израдвах" на онова предателско цъкване и отказ да запали.
    Та питането ми е породено от подмятане на колега - възможно ли е този проблем да е от клемореда на контактния ключ, и ако да - ще имам ли главоболия с подмяната заради чипа в ключа и как ставя тази подмяна ???
    В AXM-Auto видях, че клеморед TRW е 16,50лв, което е нищожна цена ако ще ми реши проблема, но все пак - какво мислите вие ?
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  2. #2
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Аз залагам на масата на мотора!
    Ако не беше сменил стартера, щях да ти кажа , че са четки, но....
    Идеята за клемореда на ключа не е лоша, но ако ставаше въпрос за Москвич или Жигула.
    На нашите ключа командва реле.
    Виж тука по линията : клема 30 ; клема 87; щекер и накрая клемата на самия стартер- може да се помисли!
    Плюса идва на клема 30 на релето, излиза през кл. 87, после през щепселното съединение отива на стартера.
    Значи реле, щепсела и самата букса .
    Тука рови, но първо масата!
    Успех!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  3. #3

    Default

    Я си погледни и маховика, че на тия бегачи понякога изчезва по некои зъб ако е карано дълго време с прецакан стартер
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Я си погледни и маховика, че на тия бегачи понякога изчезва по некои зъб ако е карано дълго време с прецакан стартер
    Казва, че е едно леко цък, което ме навежда на мисълта, че тоя звук е от релето. Ако е маховика ще е яко стържене!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Казва, че е едно леко цък, което ме навежда на мисълта, че тоя звук е от релето. Ако е маховика ще е яко стържене!
    Аз не оспорвам, гониме варианти какво да гледа утре Алекс. Може да е некадърно оправен стартер, знае ли човек.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  6. #6
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Аз не оспорвам, гониме варианти какво да гледа утре Алекс. Може да е некадърно оправен стартер, знае ли човек.
    Може!
    То по принцип си хвърляме боб, ама току-виж сме познали!
    Да си види първо масата на мотора, а после да тръгне по линията на релето и щепсела. Щото тия вариянти са ми разгонвали фамилията!.
    Ако е имал стартер с умрели четки, много е възможно и релето да е нагоряло. Нали знаеш, че умрат ли четките и тока на шалтера се вдига опасно!
    Впредвид часа
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #7
    Старши алфист TS's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Posts
    633

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Я си погледни и маховика, че на тия бегачи понякога изчезва по некои зъб ако е карано дълго време с прецакан стартер
    Мани недей,че маховик е зле. Тоя моя беше от здравите Но все пак поглени и маховика отдолу има възможност да се види и аз така,стартер,стартер и накрая - 15 зъби от маховика Когато всичко е наред,не се чува как върти просто.

  8. #8
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    всичко това се оправя с един мултицет.ако е маса- слагаш единият от кабелите за подаване на ток от минуса към която си изберш метална част на мотора(на главата),ако е от релето - мериш на задържан ключ в позиция стартер дали на съответните клеми има 12 волта(на силовата верига на релето).ако има отвиваш силовият кабел на стартара, зачистваш накрайника със шкурка ,стягаш и палиш.ако и това не даде резултат -ревизия на стартера.

  9. #9
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,586

    Default

    Стартера и кабелите му са ревизирани.
    Днес чистих и клемите на акумулатора, на плюсовата букса имаше една разхлабена кабелна обувка ... не знам дали е имала значение, ще видим нататък.
    Прегледах за разхлабени кабели или зацапани такива (по местата на свързване), но като че ли нямаше нищо странно.
    Така и не можах да си визуализирам къде може да е тази маса на двигателя ...
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •