Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56

Thread: Дойде време за климатроник....

  1. #1

    Default Дойде време за климатроник....

    Станаха жеги,а какво по хубаво от това в жегата да си караш принцесата с охладено купе в посока Слънчев бряг
    В тази връзка искам да задам 2-3 въпросчета на по вещите от форума относно работата на климатроника.

    1.През какъв интервал от време си доливате фреон.Моят последно е доливан преди 3 години,тази е четвърта и мисля,че пак е за доливане.
    2.Влияе ли зададената температура различно върху разхода на колата.
    3.Какъв разход ви дават колите с включен климатроник на 16 градуса-градско.

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Колега не съм специалист но от такъв знам че се ходи на преглед два пъти в годината - пролет и есен. Можело и веднъж годишно да се прави процедурата.
    По втория въпрос - принципно влияе вдига леко разхода. От доста колеги съм чувал (и тук съм чел) че с около 1л/100км се вдигал разхода. Лично аз за сега не съм установил дали е така, гледам че ми гори по заводски данни(колата от подписа) - в града 10-10,5 при спокойно каране, ако поразръчкам скача до 11; извън града 5,5-6,0 няма значение дали съм го включил или не. Настройките ги държа 19-20градуса. Рядко зимата слагам 25градуса.
    По третия въпрос немога да отговоря.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  3. #3

    Default

    Ако питаш майсторите на климатици, трябва веднаж годишно да си при тях. Аз за две години допълних системата веднаж и то поради недотам съвестно зареждане на същата в сервиза след смяна на радиатора на парното. А при добрата стара 155 не съм и помирисвал майстор вече шеста година. Просто когато е необходимо да се допълва фреон, ще го разбереш сам - не работи както трябва,особено при големи жеги. Разхода ми се вдига с 1-1,5 л при туинспарка,щото е слабичък. При дизела не го усещам. А иначе и при двете алфи зададената температура ми е 23 градуса и не я променям ни през зимата, ни през лятото.

  4. #4

    Default

    Знам,че е нормално да харчи малко повечко,когато работи климатроника.Мисълта ми е такава-дали колата ще харчи повече при климатроник,който иска допълване отколкото при климатроник,който се обслужва всяка година.Иначе и аз съм доволен от моята система.Духа все още хладно,но не е както преди 3 г,когато бях в сервиза.

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Ами логически погледнато:
    компресора на климатроника се задвижва от двигателя, ако системата е пълна то компресора работи в нормален режим и харчи Хлитра/100км. Ако обаче системата не е нормално пълна то компресора ще опита да навакса като се натовари повече - от тук следва че двигателя трябва да увеличи разхода на Х+Nлитра /100км.
    Ако логиката ми е вярна то тогава е видно че ще гори повече ако климатроника не е в норми.
    Това са само логически съждения дали са верни незнам.
    Дано съм ти помогнал с нещо.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  6. #6

    Default

    Не мисля,че ще има осезаемо повишение на разхода,ако системата се нуждае от допълване. Ако напоследък ти се е качил разхода, поогледай се другаде

  7. #7

    Default

    И моята логика е в тази насока,а именно,че при по натоварен компресор,който иска зареждане ще харчи повече.Аз за това питах дали някой е засякъл колко му гори градско с климатроник.Аз забелязах,че моята гори повече,когато е на зададена твърда степен на духане и по малко,когато е на автоматичен режим.

  8. #8
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Аз пък си мисля, че ако системата е непълна, просто няма какво да натоварва компресора повече отпреди. Т.е. - пълна система - по-високо налягане - по-голям товар. И това всичкото много се влияе от температурите. Друго - 'духа хладничко' - това не е критерий. Има си температури, които се гонят при пуснат климатик. Примерно 3-4 градуса на духалките при 28, да речем, навън. Автоклиматиците постоянно губят фреон/ хладилен агент/, не са като домашните хладилници, затова се пълнят всяка година. И накрая - хубавото на климатроника е, че компресора не върти постоянно, а когато е нужно. Отделно комфорта в купето е на ниво. Накратко туй то.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  9. #9
    Старши алфист qpwo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    912

    Default

    Quote Originally Posted by didod View Post
    И накрая - хубавото на климатроника е, че компресора не върти постоянно, а когато е нужно.
    Това сигурно ли е? Или климатроника постоянно дава студен въздух, а като достигне зададената температура студения се омесва с топъл въздух? В смисъл въпроса ми е дали компресора наистина не върти постоянно?
    166 TS 2.0 1999 ГИ

  10. #10
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by didod View Post
    Аз пък си мисля, че ако системата е непълна, просто няма какво да натоварва компресора повече отпреди.
    Въобще не си прав.

    Иначе на майстор се ходи само когато има нужда. Специалистите могат да препоръчат да се ходи по 2 пъти седмично на профилактика, но реално дкоато не се усети проблем, няма смисъл да се ходи. Аз карам вече 5-та година без никой да го е поглеждал моя.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  11. #11
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Обясни, моля.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  12. #12
    DON'T PANIC SoHm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    260

    Default

    А някой случайно да знае, къде е точно тръбичката за отичане на конденза?
    166 2.4 JTD

  13. #13

    Default

    Под радиатора на парното/климатика/.Тоест трябва да тече върху рейката
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  14. #14
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Quote Originally Posted by qpwo View Post
    Това сигурно ли е? Или климатроника постоянно дава студен въздух, а като достигне зададената температура студения се омесва с топъл въздух? В смисъл въпроса ми е дали компресора наистина не върти постоянно?
    Това е сигурно. Можеш да го чуеш, видиш и усетиш.
    А иначе по книгите пише, че повече фреон в системата води до свръхналягане и излишно товарене на компресора. Затова мисля, че обратното също е вярно.

    А колкото до дренажа - много важно е да е чист. Иначе има странни ефекти понякога...
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  15. #15
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by didod View Post
    А иначе по книгите пише, че повече фреон в системата води до свръхналягане и излишно товарене на компресора. Затова мисля, че обратното също е вярно.
    Taка е. Ако няма фреон в системата и включите компресора принудително (шунтирате защитите), няма да окаже никакво съпротивление на двигателя. Това съм го изпробвал.

    На мен друго ми стана интересно:
    Защо когато колата работи на място, климатика ми охлажда повече, в сравнение с когато се движа с постоянна скорост, без да натоварвам двигателя, при 2000 об/мин да речем.
    Last edited by b_angelov; 13-06-2011 at 14:28.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •