Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Климатик - ускорение?

  1. #1
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default Климатик - ускорение?

    Колеги ,прави ми впечатление от както я имам колата,че когато запаля колата и включа климатика колата си върви все едно ,че няма вкючен допълнителен агрегат.Но след 15км да речем вече в колата е хладно започва да се усеща промяна в поведението - става по тромава и самия двигател звучи по друг начин - все едно нещо го мъчи.Най-вече това се появява при градско каране.Мисълта ми е възможно ли е това да е от запушен катализатор,защото при подаване на газ на място и отнемането и се чува някаво тропане от него все едно нещо от къснато и се "лопчи" в него;или пък проблема е в tps-a нещо започва да се бъгва по време на работа?Това за градското каране ми се е случвало и без да е бил включен климатика.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  2. #2
    Запален алфист muchev's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Ruse
    Age
    48
    Posts
    124

    Default

    15 км са много разстояние за да усетиш ефекта на климатика. Предполагам, че е изпуснал част от фреона и компресора не се товари много -и за това не усещащ липса на "кончета".
    Ако се зареди до номинала- липсата на мощност ще се усети още с пускането на климатика, а когато охлади купето до желаната температура- почти няма да усещаш, че е включен климатика.

    П.П: За 2.0ТС е 650 грама, дори и при 300 гр. компресора тръгва а ефекта е като този който описваш. Шума на двигателя е малко по различен ама тракането ще е от нещо друго.
    alfa romeo156 2.0TS 11'97

  3. #3
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Колега,при мен е точнп обратното.За 15km в купето става ледник и чак тогава когато е охладил се появява този проблем така да се каже.Излизам извън града и слеф няколко км на пета всичко пак си е по старому.За това питах за запушен катализатор.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  4. #4
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Днес мисля да го махна катализатора да почна от най-евтиния вариант - чух обаче ,че ако колата била с 2 ламбди сонди можела да не запали.Доколкото видях моята е с една така ,че се надявам да няма проблеми...
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  5. #5

    Default

    Ако си разбира от работата,майстора няма да направи нищо нередно.Искай обаче да то сложи резонаторно гърне,тоест не само да избуши катализатора и да го върне, че след това става едно дрънкане..
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  6. #6
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Ако радиаторите са ти в добро здраве /няма изгнили, липсващи или смачкани ламели/, едно хубаво измиване също върши добра работа!

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  7. #7
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Това последното нещо не можах да го асимилирам....
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  8. #8
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Exclamation

    Вероятно има връзка с наляганията в системата (на климатика), респективно с охлаждането... Това май е идеята. Без сваляне на кондензера става ли обаче?
    Last edited by didod; 24-05-2011 at 19:56.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  9. #9
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Quote Originally Posted by Tasho View Post
    Това последното нещо не можах да го асимилирам....
    Опитай, нищо не ти пречи а има учудващ ефект!
    След това мисли за катализатора.

    Quote Originally Posted by didod View Post
    Вероятно има връзка с наляганията в системата (на климатика), респективно с охлаждането... Това май е идеята. Без сваляне на кондензера става ли обаче?
    Точно така, в момента в който загреят хубаво радиаторите се товарят и мотора и климатика.
    Иначе миенето става на място, но бронята трябва да се свали.Мелио-то върши работа, а със струята леко.
    Обикновено кондензатора обира едрите боклуци, но и по водния радиатор се натрупва прах.

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  10. #10
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Има логика наистина.Обаче радиаторите са чисти.Правя го това в началото и в края на всяка годинна и наистина пада много мръсотия.Първо със сгъстен въздух,после с лека струйка и обезмаслител.А както казах странното,че го прави вече когато е свършил климатиката тежката работа и трябва да си изключи или нз там какво прави.И още по странното е това,че не го прави всеки път.Ако радиаторите са наистина причината мисля,че ще всеки път?!
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  11. #11
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Quote Originally Posted by Tasho View Post
    Има логика наистина.Обаче радиаторите са чисти.Правя го това в началото и в края на всяка годинна и наистина пада много мръсотия.Първо със сгъстен въздух,после с лека струйка и обезмаслител.А както казах странното,че го прави вече когато е свършил климатиката тежката работа и трябва да си изключи или нз там какво прави.И още по странното е това,че не го прави всеки път.Ако радиаторите са наистина причината мисля,че ще всеки път?!
    Не е задължително да е всеки път, до голяма степен зависи от температурата на околната среда, скоростта на движение....
    Ако това се случва само при включен климатик, може да има и други причини, свързани пак с климатика.Обаче разчитаме че е обслужван кадърно в сервиз за автоклиматици, или поне при препоръчан майстор.
    Вече знаем че се зарежда с фреон за домашни климатици, щото видиш ли било по-евтино

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  12. #12
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Колата е купена чисто нова от чичо ми ,аз я купих от него на реалните 100 000 км.Климатика си е обслужван в гаранционнния сервиз - Рос Ауто Италия и доколкото гледам сервизната книжка не му е правено нищо.Питал съм и чичо ми /защото преди години когато я взех колата имах проблем с радиоаторите бяха мръсни ив динеекспрес не можаха да ми помогнат,взеха да говорят врели некипели и един френд дето се занимава с климатици ми каза просто да измия радиаторите и като ги измих климатика си духна студено/ не е правено нищо по него .И от тая случка правя въпросната процедура всяка година както казах.А в самата система няма ли нещо като филтър който обира влагата ...В един чужд форум бях чел ,че това чудо се запушвало и създавало именно подобен проблем като каза колега Kuker сега за радиаторите.Тогава не обърбах внимание и сега се ровя из гугъл да намеря въпросния форум н без успех.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  13. #13
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Единственото нещо което можеш да направиш сам е да си промиеш радиаторите.Останалото се проверява в сервиз, знаеш.Ако има запушване...Тук може само да се гадае!

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  14. #14
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Днес махнах катализатора - имаше доста нагар из него.Пича дето го прави ми предложи тръба или гърне,избрах гърнето.Колата стана по тиха,защото катализатора имаше пробойнички на места .Определено има разлика във вървенето на колата - набира някак си по-лесно.Сега обаче ще се вдигне разхода ,защото така ме изкушава да натискам газта че....нямам думи.
    А това за миенето на радиаторите пак ще го направя.
    Та дори съм на кяр - гърне с работата и поставяне и човека дори купи катализатора още от началото предложи.Не плащах нищо и накрая пари ми даде и то доста доволно.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  15. #15

    Default

    Когато катализатора е запушен колата няма достатъчно мощност над 4-5000 оборота,ако е повреден обикновено дрънка при празен ход на двигателя,махането на катализатора не прави колата по- мощна,а само по- шумна и от там субективното усещане за повече мощ.Изпускателната система е изчислена за определена пропускливост и корекциите понякога се отразяват негативно.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •