Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Въпрос за VNT25 136к.с. 2,4JTD

  1. #1
    ценител на Alfa Romeo SSG's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Стара Загора
    Age
    57
    Posts
    50

    Default Въпрос за VNT25 136к.с. 2,4JTD

    Здравейте! Някой гледал ли е на Alfa156 2.4JTD 136к.с. с турбина VNT25 има ли преместване на лостчето на актуатора при повишаване на оборотите на място до 4000. Интересува ме дали това преместване за корегиране на геометрията може да се проконтролира на място или се извършва само при натоварен двигател когато има по-голямо количество изгорели газове?
    Alfa Romeo 156 2.4JTD

  2. #2
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by SSG View Post
    Здравейте! Някой гледал ли е на Alfa156 2.4JTD 136к.с. с турбина VNT25 има ли преместване на лостчето на актуатора при повишаване на оборотите на място до 4000. Интересува ме дали това преместване за корегиране на геометрията може да се проконтролира на място или се извършва само при натоварен двигател когато има по-голямо количество изгорели газове?
    При всичко перфектно и кола в параметри като нова би трябвало при рязко подаване на газта на място, когато налягането достигне 0,7 бара гейта да тръгне да разтоварва
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  3. #3
    ценител на Alfa Romeo SSG's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Стара Загора
    Age
    57
    Posts
    50

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    При всичко перфектно и кола в параметри като нова би трябвало при рязко подаване на газта на място, когато налягането достигне 0,7 бара гейта да тръгне да разтоварва
    Наистина не бях пробвал с рязко подаване на газ, но сега и това изпробвах и отново не можах да забележа помръдване. Boost Pressure на място при 3768 оборота/мин. е 1172mBar.
    Пробвал съм с помпа за Балканче директно към маркучето на актуатора ,наистина се измества ,но незнам при какво налягане. С компютърна диагностика има грешка само за EGR които съм затапил с пластина. При подаване на газ изходното напрежение на дебитомера нараства, което ще рече ,че се повишава налягането.
    Може ли да се забележи на око, ако е малък хода ? Все пак двигателя има поне 2-3мм вибрация.
    Last edited by SSG; 14-03-2011 at 07:13.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD

  4. #4
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Да използвам и аз темата за един въпрос към спецовете за същата турбина. Възможно ли е при леко тръгнали да прогарят лопатки на турбината по периферията, да се получава ефект на пренадуване, тоест да лъже за запекла геометрия?
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  5. #5
    ценител на Alfa Romeo SSG's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Стара Загора
    Age
    57
    Posts
    50

    Default

    Звучи невероятно! Освен това стигнах до извода ,че на работещ двигател не може да се види преместване на това лостче както е писано по горе (говоря само за VNT25). Ако искаш да провериш запекла ли е надуй с помпа маркучето на актуатора. Изменят ли се показанията на мап сензора при движение на колата, а не на място?
    Alfa Romeo 156 2.4JTD

  6. #6
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Quote Originally Posted by SSG View Post
    Звучи невероятно! Освен това стигнах до извода ,че на работещ двигател не може да се види преместване на това лостче както е писано по горе (говоря само за VNT25). Ако искаш да провериш запекла ли е надуй с помпа маркучето на актуатора. Изменят ли се показанията на мап сензора при движение на колата, а не на място?
    На пръв поглед да, но като се замислиш е възможно. И аз така го приемех, но от две независими места го чувам вече и знам за един много мистериозен случай. Но не знам никакво обяснение, а само имам догатки. Като се замислих не е невъзможно, защото това прогаряне по краищата променя и деформира геометрията (обтекаемия профил) на самите лопатки и оттук нататък всичко излиза извън модела на пресмятане на конструктора и не е изключена ситуация при която се получава някаква аномалия и повишаване на оборотите. Така поне си мисля де, може изобщо да не съм прав.

    Иначе при теб, за да видиш, че се мести, трябва рязко форсиране, защото на хартия дават при изправен актуатор, да мръдне само с милиметър при налягане 0.62-0.68 бара.
    Last edited by AlfaMan; 29-03-2011 at 17:40.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  7. #7
    ценител на Alfa Romeo SSG's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Стара Загора
    Age
    57
    Posts
    50

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    На пръв поглед да, но като се замислиш е възможно. И аз така го приемех, но от две независими места го чувам вече и знам за един много мистериозен случай. Но не знам никакво обяснение, а само имам догатки. Като се замислих не е невъзможно, защото това прогаряне по краищата променя и деформира геометрията (обтекаемия профил) на самите лопатки и оттук нататък всичко излиза извън модела на пресмятане на конструктора и не е изключена ситуация при която се получава някаква аномалия и повишаване на оборотите. Така поне си мисля де, може изобщо да не съм прав.

    Иначе при теб, за да видиш, че се мести, трябва рязко форсиране, защото на хартия дават при изправен актуатор, да мръдне само с милиметър при налягане 0.62-0.68 бара.
    Аз нямам грешки в компютъра свързани с турбината . Геометрията със сигурност се движи добре и въпреки всичко не мога да забележа такова движение при проби на място. Загуби в маркучите няма. При движение из града отчетох до ~1500 mбара (около 3400об.). Не можах да намеря данни за мах. налягане което може да се получи. За милиметър при налягане 0.62-0.68 го прочетох в PDF-a .
    Last edited by SSG; 30-03-2011 at 05:26.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by SSG View Post
    Аз нямам грешки в компютъра свързани с турбината . Геометрията със сигурност се движи добре и въпреки всичко не мога да забележа такова движение при проби на място. Загуби в маркучите няма. При движение из града отчетох до ~1500 бара (около 3400об.). Не можах да намеря данни за мах. налягане което може да се получи. За милиметър при налягане 0.62-0.68 го прочетох в PDF-a .
    ти да не се движиш от реактивна сила?

  9. #9
    започва да се пристрастява sotko80's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Plovdiv
    Posts
    59

    Default

    Доколкото аз знам тази турбина макса и е 1,05 бара или това беше при постоянни обороти ще те заблудя,но щом имаш бустметър виж при да речем 5-та предавка при 2000 оборота какви стоиности ти отчита ако е над 1,05 бара по най-бързия начин си раздвижи геометрията да не си замине турбината.
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD 136 ps + Chip


  10. #10
    ценител на Alfa Romeo SSG's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Стара Загора
    Age
    57
    Posts
    50

    Default

    Quote Originally Posted by sotko80 View Post
    Доколкото аз знам тази турбина макса и е 1,05 бара или това беше при постоянни обороти ще те заблудя,но щом имаш бустметър виж при да речем 5-та предавка при 2000 оборота какви стоиности ти отчита ако е над 1,05 бара по най-бързия начин си раздвижи геометрията да не си замине турбината.
    И на други места из нета прочетох подобна информация. Предполагам ,че почити е нормална работата на турбината. През повечето време има допустими стойности.Това е файлът които съм записал.
    Attached Files Attached Files
    Alfa Romeo 156 2.4JTD

  11. #11
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by SSG View Post
    И на други места из нета прочетох подобна информация. Предполагам ,че почити е нормална работата на турбината. През повечето време има допустими стойности.Това е файлът които съм записал.
    Тая графика с кво е правена?
    И колата върви ли както трябва?
    Според мен не надува както трябва........

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by SSG View Post
    И на други места из нета прочетох подобна информация. Предполагам ,че почити е нормална работата на турбината. През повечето време има допустими стойности.Това е файлът които съм записал.
    От тоя лог нищо не става ясно, иди някъде извън града, включи 3 скорост и тръгни от 1500 оборота и натисни до край и така 4000+ обороти, само така може да се види как надува От това видяното газ, свободна нищо не става ясно, отделно си натискал газта едва едвам...
    Направи нов лог както ти казах, за да се разберат нещата!
    156 2.4JTD 136+ PS

  13. #13
    ценител на Alfa Romeo SSG's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Стара Загора
    Age
    57
    Posts
    50

    Default

    Тези данни са свалени в градски условия, а улиците ни са ужасно къси тъкмо тръгнеш и светофар! Мен ме притесняват по скоро високите стойности които са малко на брой.(ECU-то няма грешки свързани с турбината, а EGR клапана е запушен с ламарина) Ще направя запис и извън града при първа възможност. Някой би ли публикувал данни от неговата кола , ако е със същият двигател и турбина ,за сравнение?

    Относно по предният пост на мен ми харесва как върви колата, но
    не съм пробвал други JTD та за да направя сравнение.
    Last edited by SSG; 06-04-2011 at 20:18.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD

  14. #14
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by SSG View Post
    Тези данни са свалени в градски условия, а улиците ни са ужасно къси тъкмо тръгнеш и светофар! Мен ме притесняват по скоро високите стойности които са малко на брой.(ECU-то няма грешки свързани с турбината, а EGR клапана е запушен с ламарина) Ще направя запис и извън града при първа възможност. Някой би ли публикувал данни от неговата кола , ако е със същият двигател и турбина ,за сравнение?

    Относно по предният пост на мен ми харесва как върви колата, но
    не съм пробвал други JTD та за да направя сравнение.
    Жеката е прав, направи свястен тест.....
    2 и 3 скорост от 2000 до 4000об. на пълна газ.....
    Стойностите не са високи а са ниски защото от тези 1500мбр. се изважда 1000мбр. атмосферно налягане и на теб реално ти остава 500мбр. т.е. 0.5 бара.........

    Ето една графика от 166-ца.
    Attached Files Attached Files
    Last edited by haljscho; 06-04-2011 at 22:14.

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by SSG View Post
    Тези данни са свалени в градски условия, а улиците ни са ужасно къси тъкмо тръгнеш и светофар! Мен ме притесняват по скоро високите стойности които са малко на брой.(ECU-то няма грешки свързани с турбината, а EGR клапана е запушен с ламарина) Ще направя запис и извън града при първа възможност. Някой би ли публикувал данни от неговата кола , ако е със същият двигател и турбина ,за сравнение?

    Относно по предният пост на мен ми харесва как върви колата, но
    не съм пробвал други JTD та за да направя сравнение.
    Трябва да изкараш около 2000мбар холд, при сток кола. Това е!
    156 2.4JTD 136+ PS

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •