Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Смяна на масло и филтри

  1. #1
    Лададжия milev86's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    262

    Default Смяна на масло и филтри

    Тъй като никъде на намерих такава тема, ще помоля някой по-запознат да запознае със самостоятелната смяна на масло и филтри за Ромео 156. Решил съм сам да ги сменям и за това ми е нужна помощ. Благодаря предварително! Главно не ми е ясно как се сменя въздушния филтър, както и има ли някаква особеност при слагането на месления филтър и наливането на маслото.
    ALFA ROMEO 147 1.9jtd 8v 2006 г.
    DAEWOO Matiz 0.8 2000 г.

    ВАЗ 21079 1990 г.

  2. #2
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Quote Originally Posted by milev86 View Post
    Тъй като никъде на намерих такава тема, ще помоля някой по-запознат да запознае със самостоятелната смяна на масло и филтри за Ромео 156. Решил съм сам да ги сменям и за това ми е нужна помощ. Благодаря предварително! Главно не ми е ясно как се сменя въздушния филтър, както и има ли някаква особеност при слагането на месления филтър и наливането на маслото.
    За въздушния откачаш тръбите отгоре, поне на JTD-то се маха и акумулатора, после отвиваш болтовете на капака, сменяш филтъра и по обратната процедура.
    за маслото-просто наливаш нужното количество, проверяваш какво е станало и после при нужда доливаш...
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  3. #3
    Лададжия milev86's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    262

    Default

    Колко е необходимото количество масло, което трябва да се налее и втория ми въпрос е къде се намира пробката за изтичане на маслото и с какъв ключ се отвива?
    ALFA ROMEO 147 1.9jtd 8v 2006 г.
    DAEWOO Matiz 0.8 2000 г.

    ВАЗ 21079 1990 г.

  4. #4
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Туин Спарк-овите мотори, без значение кубатурата, поемат 4.4 литра масло.
    Пробката е долу, на картера. Като при всяка кола, всъщност...
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  5. #5
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Колега, не искам да те обезкуражавам, но ако поне не си гледал как се прави (подозирам че е така) и не разполагаш с канал, по-добре прежали едни 10 лв и иди в сервиз да ти ги сменят.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  6. #6
    Лададжия milev86's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    262

    Default

    Колега, сменял съм маслото на Ладата, всеки път когато се налага. Идеята ми е в това, дали е като при нея или има разлика. За филтрите разбрах как се сменят. Не разбрах само какво ми трябва да развия пробката? Надали е същото, което ползвам за Ладата. Вярно, че и Ладата е вид Италиански автомобил, а и между другото малко, но има прилика понякога, но предполагам пробката е друга?! )
    А и искам само да вметна нещо. Моето уважение към "майсторите", но не може двама от клубните майстори (няма да цитирам имена) да ми сервира 40 лв за труд за смяна на масла и филтри. За мен това е пълна гавра! Не може вземат 10 за единия, 10 за другия и 10 за третия и 10 за маслото. Това за мен си е честа гавра и ако ще и руса жена на токчета да съм, при подобно ценово отношение, самА бих си сменилА маслото! А не само него, даже и други процедури!
    Last edited by milev86; 04-01-2011 at 21:54.
    ALFA ROMEO 147 1.9jtd 8v 2006 г.
    DAEWOO Matiz 0.8 2000 г.

    ВАЗ 21079 1990 г.

  7. #7

    Default

    Мисля , че е със шестограм пробката. Относно смяната - двигателя побира към 4,4л по каталог масло. Относно ладата - няма нищо общо с алфата , не е като едно време Фиат 124.... По-добре си прежали 10-15лв. за смяна и отиди в сервиз , където ще ти я сменят и ще си спестиш главоболия.

    ---------- Post added at 21:58 ---------- Previous post was at 21:55 ----------

    Quote Originally Posted by milev86 View Post
    Колега, сменял съм маслото на Ладата, всеки път когато се налага. Идеята ми е в това, дали е като при нея или има разлика. За филтрите разбрах как се сменят. Не разбрах само какво ми трябва да развия пробката? Надали е същото, което ползвам за Ладата. Вярно, че и Ладата е вид Италиански автомобил, а и между другото малко, но има прилика понякога, но предполагам пробката е друга?! )
    А и искам само да вметна нещо. Моето уважение към "майсторите", но не може двама от клубните майстори (няма да цитирам имена) да ми сервира 40 лв за труд за смяна на масла и филтри. За мен това е пълна гавра! Не може вземат 10 за единия, 10 за другия и 10 за третия и 10 за маслото. Това за мен си е честа гавра и ако ще и руса жена на токчета да съм, при подобно ценово отношение, самА бих си сменилА маслото! А не само него, даже и други процедури!
    Наистина това са много пари. На мене в Александър Ауто смяната на масло Селения 20к , въздушен и маслен филтър Techneco ми се върза преди седмица 141лв. с работата и хората си работят доста съвестно.
    Victor Ivanov A+ - 2009 Karting Champion of Bulgaria.
    Aprilia Sportcity 200 & Alfa 156 2.0 Twin Spark Distinctive

  8. #8
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Quote Originally Posted by milev86 View Post
    Колега, сменял съм маслото на Ладата, всеки път когато се налага. Идеята ми е в това, дали е като при нея или има разлика. За филтрите разбрах как се сменят. Не разбрах само какво ми трябва да развия пробката? Надали е същото, което ползвам за Ладата. Вярно, че и Ладата е вид Италиански автомобил, а и между другото малко, но има прилика понякога, но предполагам пробката е друга?! )
    А и искам само да вметна нещо. Моето уважение към "майсторите", но не може двама от клубните майстори (няма да цитирам имена) да ми сервира 40 лв за труд за смяна на масла и филтри. За мен това е пълна гавра! Не може вземат 10 за единия, 10 за другия и 10 за третия и 10 за маслото. Това за мен си е честа гавра и ако ще и руса жена на токчета да съм, при подобно ценово отношение, самА бих си сменилА маслото! А не само него, даже и други процедури!
    Колега, извинявам се, ама останах с впечатления че не си сменял досега. Пробката е с шестограм, мисля че беше 12. Внимавай после със стягането, че лесно превърта в картера. Наливаш смело 4 л масло и после по малко докато стигне до горната резка на щеката.

    пс: тук в наше село взимат 5 лв за смяна на масло
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  9. #9
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Ладата си е Лада... там е друга темата, правена е за тайгата.
    Ти какво масло и от къде си взел е интересно - ТС не е като ладовите мотори и лесно може да те вкара в беля от неправилна поддръжка.
    Инак за смяна, ако не прекаляваш с глупостите (Алфите са капризни, не обичат чук, тел и мамата като руските машини)... сигурно ще успееш да го смениш.
    Само предполагам, че логиката с масления филтър е да го смениш с новия след източването и преди наливането.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    35

    Default

    да се включа и аз с едно питане: горивния филтър на JTD-тата колко често ги сменяте? всяка смяна, през една или по-нарядко? Че и аз наближавам първа смяна на масло от както я взех... .

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by borko11 View Post
    да се включа и аз с едно питане: горивния филтър на JTD-тата колко често ги сменяте? всяка смяна, през една или по-нарядко? Че и аз наближавам първа смяна на масло от както я взех... .
    Сменяй маслен, въздушен и горивен + маслото на около 9-10 000км за да си спокоен
    156 2.4JTD 136+ PS

  12. #12
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Няма никаква разлика в смяната на маслото от това на Ладата.В същност,както и на всички други автомобили.
    Маслото се източва на загрял мотор.После сваляш старият филтър.Новият се подмазва леко по уплътнителя с масло и се завива на ръка.Хубаво е да го напълниш предварително с масло.Наливаш новото масло,колкото е необходимо за конкретния двигател.
    Внимавай само с пръстенчето на пробката,както и с резбата.Стягай внимателно.
    За да смениш въздушният филтър не е необходимо да сваляш акумулатора.Може да разкачиш и изместиш блока с релетата.Внимавай с болтовете на капака на филтъра.Може да превъртят в пластмасата гайките отдоло.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  13. #13
    уникален лигльо assassin's's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    там някъде
    Age
    41
    Posts
    696

    Default

    За мен поне по лесно е,да се разкачът скобите на въздуховодите след капака на въздушния филтър и същите да се свалят!След това капака на въздушния филтър се изкарва много по лесно от колкото да е със все тръби по него,и тогава даже и релетата не пречат!!!
    alfa romeo 156 1.8ts-спортно окачване!! R.I.P!Now Alfa Romeo 159sw

  14. #14
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    На 20В ЖТД-то, аз поне друг вариант не видях, но там е малко по-различно разположението на елементите около батерията...
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Satanism View Post
    На 20В ЖТД-то, аз поне друг вариант не видях, но там е малко по-различно разположението на елементите около батерията...
    А масления филтър как го сваляш
    Май и турбото се премества?
    CUORE SPORTIVO 164 +,156 2.4 TI +++, 159 TI +++,Alfa Romeo Arna 1.3 TI
    Fiat Uno Fire,Fiat Tipo Gran Turismo,Fiat Bravo, Fiat Grande Punto, Fiat 1500 Lunga,Fiat 850,Fiat 1300/1500

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •