Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Спирачна течност

  1. #1

    Default Спирачна течност

    Не открих много мнения на тази тема във форума, та за това ще пусна нова.
    Ето и въпросите:
    Сменяте ли си спирачната течност?
    На какво време?
    Защо?
    Какво е поведението на автомобила преди и след смяната?

  2. #2

    Default

    Според изискванията се сменя на две години,(антифриза също).ефекта е ,че поне ще си обезвъздушиш системата.Така са ми преподавали(завършил съм ДВГ).И двете течности ,както всичко стареят и си променят свойствата и химичния състав.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3

    Default

    Смяната става така-взимаш ключ лула и го слагаш на щуцера на най-отдалеченото колело от главния спирачен цилиндър(задно дясно).После на края на щуцера пъхаш прозрачно маркуче за да виждаш какво изтича ,а другия край на маркучето в съд за да следиш количеството.Развиваш щуцера и течноста почва да тече (системата е конструирана да е под постоянно налягане). Докато тече доливаш постоянно от новата течност за да не глътне въздух.Най -добре е да го правите двама ,после обезвъдушаваш останалите колела и си готов.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #4
    cuore sportivo dimo's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,080

    Default

    Ще ти трябва и един литър спирачна течност Тутела ТОП 4
    или друга отговаряща на същите изисквания .
    Аз си я сменям в сервиз, не се цапам и става 15 мин- (на полеви условия и без канал, ще трябват поне 2 души и значително повече време) навиват един обърнат затворен съд на казанчето със спирачна течност.Другото е както го е описал колегата lordliness- докато протече чиста течност от всички колелета .
    Alfa 155 2.0 16v

  5. #5

    Default

    За самата смяна ок. Аз питам друго.

  6. #6
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Според изискванията се сменя на две години,(антифриза също).ефекта е ,че поне ще си обезвъздушиш системата.Така са ми преподавали(завършил съм ДВГ).И двете течности ,както всичко стареят и си променят свойствата и химичния състав.
    В горния пост има отговори на някои от въпросите ти. ПО принцип спирачната течност е нещо, което хората рядко (или почти никога) не сменят, но е добре да се прави.
    Разлика преди/след смяната не би трябвало да усетиш, ако всичко по колата е било както трябва и всичко е било направено както трябва.
    Според мен не по-малко важно е да се сменят и спирачните маркучета, ако ще се прави интервенцията.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  7. #7

    Default

    А какво е поведението на автомобила след смяна на ангренажния ремък..? Отговора и на този въпрос и на твоя е един и същи... Тя не се сменя заради поведението на автомобила ами защото губи свойствата си и се увеличава риска от отказване на спирачките в критичен момент при екстремно спиране. По-добро поведение може да има колата единствено ако спирачките са били зловещо палени/прегрявани и течността е завирала - тогава си е загубила свойствата и като я смениш ще има някакво подобрение в спирането.
    По принцип в нашата мила родна страна като им закараш колата да ти сменят неща от типа на хидравлична, спирачна или охладителна течност, че даже и масло на скоростите ей така просто профилактично и те те гледат все едно си напълно малоумен... Така, че почти съм убеден, че на по-голямата част от колите, които се карат тук никога не им е сменяна нито една от тези течности, освен ако не е било нещо счупено и се е наложила задължителна смяна.

  8. #8
    cuore sportivo dimo's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,080

    Default

    Разликата е осезаема при интензивна употреба на спирачките примерно спускане от планината лятно време в жегите, когато старата спирачна течност става на чорба и почваш да оставаш без спирачки или пък на пистата след три-четири обиколки.С новата спирачна течност този момент настъпва по-трудно и след повече интензивни спирания в нормален цикъл на каране нищо кой знае какво няма да усетиш.
    Alfa 155 2.0 16v

  9. #9
    Запален алфист xidra's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София ; Надежда 5 ; Люлин 7
    Age
    33
    Posts
    105

    Default

    ако спирачната течност не е сменяна много време
    има вероятност да се наложи и смяна на главният спирачен цилиндър
    Fiat Cinquecento 1.1 Sporting - Нервозната табуретка, жилояд! Ex.
    Fiat Punto 1.6 cabrio - ex.
    Fiat Bravo 1.8 GT - now

  10. #10
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Quote Originally Posted by soldier View Post
    Не открих много мнения на тази тема във форума, та за това ще пусна нова.
    Ето и въпросите:
    Сменяте ли си спирачната течност?
    На какво време?
    Защо?
    Какво е поведението на автомобила преди и след смяната?
    Сменям я.
    Веднъж на 5 години съм си заложил като период (или кажи-речи 3 смени на накладки). Като цяло съм изключително икономичен шофьор откъм накладки и карат доста км при мен, та затова така и със спир. течност.
    Разлика в поведението няма да усетиш, но е добре да се сменя точно за да не усетиш разлика в поведението при спиране, която промяна естествено не би била към по-добро, ако се случи...
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  11. #11

    Default

    Вендъж на 2 години и половина, минах изцяло на дот5......пълно източване, продухване и наливане и обезвъзд......
    Не виждам никаква разлика.....според мен е проблем ако драйвера види разлика между преди и сега.......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  12. #12
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Колега ФЕРАРИСТ, на дот 5 или дот 5.1 си минал?
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  13. #13
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Това са мои мнения от една друга тема....

    Ми като цяло и се влошават качествата и спира по-зле.........
    От високата температира прегаря......
    И по поринцип по тръбичките се образува конденз, което значи вода в системата и съответно от там точката на кипене идва по-бързо, например ако като нова е 200гадуса с времето започва да намаля 180-170.......(тия градуси ги пиша по спомен)
    И в реални условия почти не се усеща, но пробвай например да спреш от 160-170 по-екстремно и сам ще се убедиш..... За почва да се чува едно бучене и спирачките бързо прегряват........


    Цитат:
    Първоначално публикувано от ludkanar
    Това бучене се чува от абс-а и криви дискове знам щот съм ги сменял вече...

    Ми явно си спокоен шофьор и няма как да го усетиш.....
    Не казвам, че е задължително да се случи това на 100% от течноста, то и от зимни гуми също се получава бучене при спиране и т.н.
    Факт е, че с времето качествата и се влошават...........
    На Алфата на един приятел, след смяна на нови дискове и накладки и то от добри марки, при екстремно спиране пак се чуваше бучене а и спирачната му течност му беше сменяна преди 2г.
    Сменихме му течноста и сега колата е ОК.
    На моята Алфа накладките са и на 2г. но имат още ресурс и не са от някоя силна марка.
    Та лятото при екстремо спиране много бързо прегряваха и имах намерение да ги сменя с по-силна марка, но все още не съм го направил де......
    След смяна на течноста и последваща проба 10+ спирания от 100-120км. до 0км. прегряването го няма......
    Не, че всеки ден ми се налага да спирам екстремно, но нито е много скъпо, нито е кой знае колко слжна процедура да се смени течноста и определено няма да навреди......... Ефекта е положителен......

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Da_Fuse View Post
    Колега ФЕРАРИСТ, на дот 5 или дот 5.1 си минал?
    5.1
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  15. #15
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Дамм... и аз така помислих, зa това и попитах де. В тази връзка тъй като аз и на алфата и на ланчията съм с 5.1, но не откривам разлика със спирането преди. Лошото при мен, е че и на двете се наложи заради работа да източвам системите в самото начало докато бяха с мен и не съм имал особено многo поводи да им загрея спирачите както трябва преди да сменя течността... Та въпросът ми е дали намираш разлика в поведението на спирачките със старата течност(визирам дот 3/4) и новата 5.1?
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •