Results 1 to 10 of 10

Thread: Въпрос за вентилатор

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Posts
    230

    Default Въпрос за вентилатор

    Имам един въпрос за вентилатора,който охлажда двигателя.Знам,че обикновено когато вентилаторът се включи остава да работи дори и след като колата не е запалена.При мен,обаче,когато загася двигателя и вентилаторът спира.Нормално ли е това?Ако не е нормално,единствения приемлив от моя страна отговор е,че,вентилаторът е направен така от алармаджията,който ми слага алармата,защото би задействал алармата ако се включи при неработещ двигател и включена аларма.Кажете какво мислите.
    Alfa Romeo 146 1.6 Boxer '95


  2. #2
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    При боксерите незнам как е, но при мене и на ланчата и на алфата , при Бат Вас също при загасянето на мотора се гаси и перката явно така е конструктивно а и да не е не е никакъв проблем.

  3. #3

    Default

    И при боксерите перката изключва, когато изгасиш двигателя, така че бъди спокоен... нормално е.
    Alfa Romeo 145, 1.6 Boxer, 103bhp
    Audi A3, 1.8, 125bhp

  4. #4
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Сееегаа, значи, колега. Ти явно имаш в предвид вентилатора, който охлажда радиатора, а не двигателя както и да е това са подробности. При много коли захранването му не минава през контакт, при други пък трябва да си дал контакт, за да работи, ако е достигната необходимата температура. Има и такива вариянти, при които вентилатора не само, че работи без контакт, ами и периодично се включва след изгасянето на мотора (справка Ауди 90). Това не знам защо е, ала карай да върви. Ще ти кажа моето мнение. Аз не виждам смисъл кой знае какъв даже е препоръчително преди да угасиш двигателя, ако вентилатора работи да го изчакаш сам да спре. Защото така в двигателя остава неохладен антифриз, чиято температура може да се окаже твърде висока. Най-добре е да знаеш, че двигателя се е охладил и тогава да гасиш. Представи си, че вентилатора ти работи без контакт. Спираш някъде и той работи. Не го чакаш да спре и гасиш. Той продължава да работи. Датчика дава фира и остава да работи цяла нощ. Чак до сутринта, когато вече нямаш акумулатор .
    Alfa Romeo 75 24V

  5. #5
    Политкомисар Yon's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    В. Търново
    Posts
    1,226

    Default

    Аз оставям да млъкне и тогава гася , а после дигам капака за през ноща ама в гаража де
    97' Alfa Romeo 146 1.6 TS
    06' Smart Forfour 1.3

    .....и тогава Ботев слязъл от Балкана със "Шмайзер" в ръка....

  6. #6
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    811

    Default

    До колкото знам компютъра пуска вентилаторите, а при старите коли е от датчика (това не съм сигурен). Преди карах Фиат панда и при нея перката си се пускаше и като е загасен мотора.
    Аз също я оставям моята като работи перката не я гася докато не спре.
    "BEAUTY IS NOT ENOUGH!"
    Alfa Romeo 145 1.4 T.S 97 - EX
    Opel Astra J GTC

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    89

    Default

    Аз в началото имах такъв проблем като вземах мойта 145-ца.Перката си работеше и следкато загася двигателя докато една вечер не била сприяла и така до сутринта си работела и на сутринта ниамаше никой в акомулатора,и се наложи да сменя дадчика.И сега вече се спира в момента на загасяването на двигателя

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Posts
    230

    Default

    Еее,благодаря,колеги! Сега съм спокоен,че нямам проблем!
    Alfa Romeo 146 1.6 Boxer '95


  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    89

    Default

    Няма проблем нали затова сме тук да си помагаме и за напред

  10. #10
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by georgyg
    До колкото знам компютъра пуска вентилаторите, а при старите коли е от датчика (това не съм сигурен). Преди карах Фиат панда и при нея перката си се пускаше и като е загасен мотора.
    Аз също я оставям моята като работи перката не я гася докато не спре.
    Само на някои коли перката се управлява от компютъра на повечето си е с добрия стар датчик на радиатора
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •