Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37

Thread: оборотомер

  1. #16
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Taкаа, сега на трезва глава, нещата ми изглеждат така:
    Гледайки таз каринка http://hfhpe.clubalfaromeo.com/dedra/jtd/IMG_3738.jpg
    Захранванията са : 0V -долу ляво, 12V горе ляво , in -долу дясно.
    Плюса, минава през зеленият токоограничителен резистор(ония на гърба дет сте му вдигнали мерника) и през черният SMD диод , отива на мощното транзисторче, което е стабилизатор на напрежение в схема-обща база, предполагам на 5V в зависимост от червеното ценерче. Така, че всичко това горе в ляво е просто едно 7805*
    Входа пък, влиза през един диод, и с малкото транзисторче и една шепа RC елементи , са направили едно усилвателче до правоъгълни импулси по схема общ емитер. Така ,че и тук няма какво да се бара !
    Има и пиновете за рефлаш (234567) но пожелавам успех там
    Интересното е синият кварцов резонатор, между 9 и 10 pin на ИС. АКо промениш тактовата честота (с друг кварц) ще се промени клок тайма на IC , спрямо входният сигнал и нещата биха могли да станат !
    Успех !

    ПП:Все пак да не забравяме, че бая на картинка, без възможност да мерна с мултицета, така, че има възможност и да съм сбъркал !
    Last edited by dobromirski; 12-11-2010 at 07:51.

  2. #17

    Default

    Добромирски захранването и входа си ги уцелил точно.
    ти си моя човек
    казвай къде какво мога да измеря

    пък из нета с ключови думи 14308d description намерих това:
    Description

    mode 5: slow mode, CS inactive (high) between conversion cycles, 11- to 16-clock transfer In this mode, CS is inactive (high) between serial I/O CLOCK transfers and each transfer can be 11 to 16 clocks long. The falling edge of CS begins the sequence by removing DATA OUT from the high-impedance state. The rising edge of CS ends the sequence by returning DATA OUT to the high-impedance state within the specified delay time. Also, the rising edge of CS disables the I/O CLOCK and ADDRESS terminals within a setup time plus two falling edges of the internal system clock.

    Applications

    500 MHz Gain Noise Figure Output IP3 Output P1dB Input Return Loss Isolation 850 MHz Gain Noise Figure Output IP3 Output P1dB Input Return Loss Isolation 1950 MHz Gain Noise Figure Output IP3 Output P1dB Input Return Loss Isolation 2400 MHz Gain Output IP3 Output P1dB Input Return Loss Isolation

    Features

    The 14308D is a single chip solution for PCI-based serial and parallel expansion add-in cards. It is a dual function PCI device, where function 0 offers four ultra-high performance OX16C950 UARTs, and function 1 is configurable to offer either an 8 bit Local Bus or a bi- directional parallel port. Serial port cards with up to 8 ports (or with 4 serial ports and a parallel port) can be designed without redefining any device or timing parameters.
    Last edited by голямата риба; 12-11-2010 at 09:46.

  3. #18
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    И аз това щях да кажа, това моторче не се управлява с аналогов сигнал, че с промяната на аналогов елемент да мине номера.
    То се управлява с импулси, за да се промени ъгъла на завъртане при същия брой входни импулси какво ни трябва?
    Отдавна не съм виждал на живо стъпков мотор или управление на такъв, та може и да пропускам нещо.
    Пробвайте с промяна на резонатора... но първо защо не потърсите схемата на управление на дизелов оборотомер, все трябва да има някой по моргите дори и фалирал.
    Веднага ще си проличи има ли разлики и какви...

    И едно на ум с поялника, много от тия схеми са ултра капризни... а за демонтаж препоръчвам вакуум помпа.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  4. #19

    Default

    събрал съм оборотомери
    имам от 156-ца и от 145-ца jtd-та

    въпрос с мултицет мога ли да премеря различни ли са кварцовете, защото по тях няма обозначения

  5. #20
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    значи ако наистина е със стъпков мотор, на мен ми се струва че разликата между бензинов и дизелов оборотомер ще е само някакъв редуктор на моторчето.
    вземи мерни и с мултицета какво излиза на 4-те пина към скалата.

    ПП
    мен ми се струва че от страната на пътечките, най-десния конектор за уреда си е 0 което пък значи че не е стъпково моторче.
    Last edited by kolev; 12-11-2010 at 11:03.
    точка

  6. #21
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Е как да не пише ? На последната картинка се види, че пише нещо !!! Можеш да мериш с честотомер или осцилоскоп, но с високоомен вход за да не сринеш осцилатора. Иначе, по тази схема няма кой знай какво да промениш. Единственият шанс, е чипа да е програмиран и за двата вида двигатели, и да се превключва от някой пин(зад 8-мо има едно свободно квадратче , пробвай с един резистор от 1К към + и към - . Другият вариант, го знаеш : Кварц с 1,33 пъти по-ниска честота.
    Kolev, ти къде я видя таз маса ? Най-дясното отива на пин 12 (през синият джъмпер,а масата минава ПОД него) Между 11 и 9-то е R 470к на осцилатора. Кварца се види, че е м/у 9 и 10.

    Иначе , ей тия я правят тази интегралка. Води се хибридна, така , че едва ли ще се намери датаШИТ
    http://www.melexis.com/html/pdf/98_fin_rep.pdf
    На сайта им видях доста интересни неща. За съжаление, инфо за 14308 няма
    Last edited by dobromirski; 12-11-2010 at 14:50.

  7. #22
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    абе мен ми се чини че отива на 14-ти пин, а свободното квадратче до 8-ми води или на 8 или 7 и от там на никъде.
    точка

  8. #23

    Default

    само за протокола
    вместо да изпишем вежди избодохме очи

    та оборотомера в момента не работи
    за жалост не знам точно от кой опит
    а те бяха

    1. сложих платка от дедра TD към стъпковото моторче-както и очаквах оборотомера не проработи.
    2. сложихме кварц пак в син цвят от таблото на 145 JTD- оборотомера не проработи- тук се оказа, че не сме взели май правилният кварц
    3. сложихме кварц от таблото пак на 145 JTD който е оранжев на цвят и се намира между 2 от пиновете на ИС за оборотомера - пак не проработи

    4 върнахме оригиналният квар и се оказа, че оборотомера не работи

    утре с нови сили и друг оборотомер

    само се притеснявам дали има вероятност да е изгоряло нещо в ЕКУ-то

  9. #24
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Е браво бре !! А проверихте ли дали идва захранване ? Възможно е с платката от дедрата да сте опукали захранването ( ако не съвпадат пиновете).
    Интересно ми стана и когато каза, че сте объркали правилният кварц !!! Колко кварца мислиш , че има ?
    По вероятно , да сте турили някой кондензатор на мястото на кварца и да сте опукали осцилатора, но нещо не ми се вярва.
    Най, вероятно ми звучи, дедрата да не е със стъпков мотор и да сте опукали стъпковото. Измери с мултицета, две по две трябва да има верига ( на чифтове).

  10. #25

    Default

    Добромисрски ти не спиш ли бе

    аз се събудих в 7:15 заради проклетия оборотомер
    обаче новините са от хубави по хубави

    на въпроса ти
    вчера вече беше тъмно и трябваше да си тръгвам
    така, че изпсувах и си тръгнах

    сутринта разбира се проверих захранването прегледах всичко разглобих сглобих и старият оборотомер си тръгна

    на дедрата цялата платка е малко смотана и по някога когато откачаш платката пистите се сгъват по много странен начин и застават така, че при следващото слагане не дават контакт, може би там е бил проблема

    малко съм левак с поялника обаче сърце юнашко не трае та реших да не чакам Бобо и сега смених кварца
    оригиналният е 8мхц, аз сложих 4мхц(че такъв е единият на таблото на 145-цата)

    и о чудо вече празният ми ход е малко под 2000об/мин - това е на 8000об скалата

    та сега по моите изчисления май трябва да сложа 6мхц кварц и другата скала и съм в джаза
    дали са ми верни изчисленията?


    П.П.относно кварца, на платката на 145-цата видях един син и се насочих към него, Бобо разбира се хвана другият но пък той беше оранжев и аз не го харесах на цвят
    после като не стана със синият пробвахме и с оранжевият
    145-цата обаче ползват MLX10407 който е 24 крака и оранжевият вързан на 2 от краката почти като синият при мен

    сега обаче се оказа, че синият е 4мхц за това и пробвах с него
    а оранжевият е 8мхц както е и моят оригинален син
    Last edited by голямата риба; 13-11-2010 at 09:44.

  11. #26
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Еййй, ша та връщам в 5-ти клас
    Tогава така с налучкване ли си решавал задачите по математика ?
    Ей ти уравнението на условната ти задача , решавай :
    8000rpm към 6000rpm е тъй както 8Mhz към Х Mhz . Как мислиш , дали са ти верни изчисленията ?
    Взимай един кварц 6Mhz и си в джаза !
    Добре, че така са го направили измикярите, та кварца да е цяло число. (сега до колкото искаш да показва , такъв кварц слагаш )
    На ЛС съм ти пуснал де има кварцове, да не ме пляскат за реклама
    PS : MLX10407 , управлява 2 стъпкови и 3 волтметъра едновременно. Има го в сайта на melexis. И двете са тяхна рожба, но твойта явно е осиновено от друга фирма отроче и за туй няма биографични данни за нея
    Last edited by dobromirski; 13-11-2010 at 10:10.

  12. #27

    Default

    за учението до 8 клас винаги съм бил гола вода
    тогава ми се наложи да изуча всичко от 4-ти до 8ми

    въпреки всичко си мисля, че този ИС се програмира и това е по правилното решение, но там съм гола вода
    защото гледах на 156-цата оборотомера е със 8мхц кварц и е с MLX14308IBF, като оборотомера дори е за 5 цилиндъра
    за сега резултат ме удвлетворява, от тук натаък трябва да тормоза пчеличката, че ми е обещал нещо срещу шише ром

    това с рекламата е ...
    Last edited by голямата риба; 13-11-2010 at 10:08.

  13. #28
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Quote Originally Posted by голямата риба View Post
    въпреки всичко си мисля, че този ИС се програмира и това е по правилното решение

    Quote Originally Posted by голямата риба View Post
    гледах на 156-цата оборотомера е със 8мхц кварц и е с MLX14308IBF, като оборотомера дори е за 5 цилиндъра
    С този бисер ми напълни душата

    Не знаех, че оборотите имат нещо общо с цилиндрите на колата Ако си мислиш, че оборотомера чете от бубина/дюза си уекинко в заблуда. Чете "индиректно"от датчика на коляновият вал.
    PS : Във VW форума си имаме тема за бисери, страшно се забавлявам там. Не е лошо и тук да сътворите една !
    С най-добри чувства разбира се !

  14. #29

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post


    С този бисер ми напълни душата

    Не знаех, че оборотите имат нещо общо с цилиндрите на колата Ако си мислиш, че оборотомера чете от бубина/дюза си уекинко в заблуда. Чете "индиректно"от датчика на коляновият вал.
    PS : Във VW форума си имаме тема за бисери, страшно се забавлявам там. Не е лошо и тук да сътворите една !
    С най-добри чувства разбира се !
    тук може и да ме чукна, но все пак ще проведа практически опити?
    та Ванката 156-цата която е с 2.0 20В турбо, има точно такъв проблем оборотомера и е за 4 цилиндров ТС и сигналите от ЕКУ-то не съвпадат с оборотомера
    тези дни ще вържа оборотомера от 156-цата да видим има ли разлика в показанията

  15. #30
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post


    С този бисер ми напълни душата

    Не знаех, че оборотите имат нещо общо с цилиндрите на колата Ако си мислиш, че оборотомера чете от бубина/дюза си уекинко в заблуда. Чете "индиректно"от датчика на коляновият вал.
    При мен положението е такова за момента обаче !

    Тъй като неможах да се преборя с оригиналния оборотомер на Т.С ,се принудих да си взема външен,който взима сигнал точно от бубината. И на самият оборотомер има превкючвател за 4,6 и 8 цил мотори,ако не се лъжа.
    Да поясня само че съм с мотор и ЕКУ от дедра,а таблото и оборотомера съответно си е оригиналния на 145/6 Т.С.

    Направих и опит да вържа оригиналния оборотомер към ЕКУ-то на дедрата и .....заработи,но имам чувството че започна да показва двойно!! някъде към 11-12 хил об. стигаше стрелката

    Най-спокойно си подминаваше 8000 и продължаваше почти до нулата
    Last edited by abart_; 19-11-2010 at 16:48.
    146 Turbo

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •