Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: оборотомер

  1. #1

    Default оборотомер

    някой може ли да даде някаква принципна схема на това как работи един оборотомер

    от приложените снимки ме интересува кой елемент отговаря за отместването на стрелката

    http://hfhpe.clubalfaromeo.com/dedra/jtd/IMG_3736.jpg
    http://hfhpe.clubalfaromeo.com/dedra/jtd/IMG_3737.jpg
    http://hfhpe.clubalfaromeo.com/dedra/jtd/IMG_3738.jpg
    http://hfhpe.clubalfaromeo.com/dedra/jtd/IMG_3739.jpg

  2. #2
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Що ли си мисля, че стрелковия механизъм е всъщност волтметър/амперметър, а тая схема е ЦАП... не съм отварял такова чудо, та може и да греша, но тоя номер на доста уреди го ползват, обръщат в напрежение по скала и те ти измерване.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  3. #3
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    по принцип тая интегрална схема трябва да конвертира честота в напрежение, обаче нещо не намирам дейташит. може ли да кажеш къде идват 12 волта.
    ти все с интересни работи се занимаваш май.
    точка

  4. #4
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    часовника на оборотомера превръща синусоидата в квадратна вълна като разликата в потенциалите е пропорционална на скоостта на въртене на коляновия вал.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  5. #5
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    часовника на оборотомера превръща синусоидата в квадратна вълна като разликата в потенциалите е пропорционална на скоостта на въртене на коляновия вал.
    тц... синусоидата влиза в интегралната схема където се обръща на правоъгълни импулси, те се подават на един операционен усилвател който изкарва напрежение което е зависимост от честотата на импулсите , един кондензатор и резистор. след това напрежението се мери от волтметъра.
    ето нещо такова
    http://www.national.com/ds/LM/LM2907.pdf
    хубаво е да отбележиш на картинката къде е +, къде сигнал и въобще всичко което е ясно какво е. вижда ли се каква е системката на самата стрелка.
    аз ако пипах на сляпо , първо щях да променя зеления резистор , че ми се вижда прецизен или другия от същата страна.
    точка

  6. #6
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Колев, кое от написаното от мен не е вярно?
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  7. #7
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    не бе, не е ясно за кои потенциали говориш.
    ПП
    понеже не е писано никъде, това е бензинов оборотомер сложен на дизел и целта на упражнението е стрелката сега където показва 8000об да бъде 6000 , да не се чудите кви са тия резистори които съм писал.
    Last edited by kolev; 11-11-2010 at 16:45.
    точка

  8. #8
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Има по-лесен начин. Взима сигнал от W клемата на алтернатора и е в джаза.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  9. #9
    Болен алфист The_Game's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    35
    Posts
    1,041

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    не бе, не е ясно за кои потенциали говориш.
    ПП
    понеже не е писано никъде, това е бензинов оборотомер сложен на дизел и целта на упражнението е стрелката сега където показва 8000об да бъде 6000 , да не се чудите кви са тия резистори които съм писал.
    смени "циферблата" ?
    Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Alfa Romeo 155 1.8TS 8V -SOLD

  10. #10
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    В крайна сметка защо никой не допуска възможността, "часовника" на оборотомера всъщност да е стъпков двигател ? Aз, като гледам тия 4 кабела, които отиват към него, точно на това ми прилича.
    Всички нови табла са именно със стъпкови моторчета. При това положение , единствените начини да вкараш оборотомера в "час" са 2 . Или на входа слагаш делител/множител на честота (има специлизирани ИС) , или сменяш картинката на циферблата

  11. #11

    Default

    наистина оборотомера е стъпково моторче
    за жалост утре ще мога да дам информация кои 2 пина са захранване и на кой е сигнала

    оборотомера е бензинов
    и показва абсолютно точно, но не ме кефи да имам едни ненужни 2000 об/мин на скалата

    за жалост няма табло от дедра дизел, което да получава директно сигнала от ЕКУ-то и за това трябва да преработя това табло

    идеята е да сложа скала от дизел до 6000об/мин, и за това искам стрелката да се отмества с х1.33 повече, по моите изчисления

    kolev и аз съм му се заканил на зеленият резистор, там да сложа потенциометър и да видя как ще се държи
    пък datasheet и аз не можах да намеря питайки чичо гугъл

  12. #12
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Quote Originally Posted by голямата риба View Post
    наистина оборотомера е стъпково моторче
    за жалост утре ще мога да дам информация кои 2 пина са захранване и на кой е сигнала

    оборотомера е бензинов
    и показва абсолютно точно, но не ме кефи да имам едни ненужни 2000 об/мин на скалата

    за жалост няма табло от дедра дизел, което да получава директно сигнала от ЕКУ-то и за това трябва да преработя това табло

    идеята е да сложа скала от дизел до 6000об/мин, и за това искам стрелката да се отмества с х1.33 повече, по моите изчисления

    kolev и аз съм му се заканил на зеленият резистор, там да сложа потенциометър и да видя как ще се държи
    пък datasheet и аз не можах да намеря питайки чичо гугъл
    Чини ми се по-лесно да се направи нова скала, същите пропорции но до 6000 - ще е малко по-къса скалата, голяма работа.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  13. #13

    Default

    късата скала * мамата на пейзажа
    ако е така нямаше изобщо да го пипам

  14. #14
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Нееее, аз чaк от предният пост разбрах какво иска да направи.
    Значи, оборотомера си показва вярно, но никога няма да стигне до края, защото там са 8000rpm. До колкото разбирам, той иска да "разтегли" показанието на стрелката до края на уреда и да изпечата нов циферблат. Демек , когато са 6000 стрелката да показва 8000, но на новата лепенка , там ще пише 6000 нали ?

    Тук сигналите са цифрови, така, че с промяна на стойностите на елементите едва ли ще постигнеш нещо. Аз все си мисля , че ползват една и съща интеграла и за дизел и за бензин, просто някой пин от нея я превключва в двата режима. Там в дясно липсва един резистор(до кондензатора, над резистора от 3к3) ,вържи ги с един R от 1к, да видим какво ще стане ?
    Last edited by dobromirski; 12-11-2010 at 07:16. Reason: Не пишете пяни във форума :D

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    Нееее, аз чк от предният пост разбрах каквоискада направи.
    Значи, оборотомера си показва вярно, но никога няма да стигне до края, защото там са 8000rpm. До колкото разбирам, той иска да "разтегли" показанието на стрелката до края на уреда и да изпечата нофциферблат. Демек , като пусне 6000 стрелата да показва 8000, но на новата лепенка , там ще пише 6000 нали ?
    да точно така
    горното да го заменя с това
    http://hfhpe.clubalfaromeo.com/tablo...NIO_1_0003.jpg

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •