Results 1 to 13 of 13

Thread: НАПРАВИ СИ САМ: Индикатор за работеш вентилатор-1 степен

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Posts
    32

    Default НАПРАВИ СИ САМ: Индикатор за работеш вентилатор-1 степен

    Колата е 146 TS 16V 99год. Индикатора е светодиод свързан паралелно към мотора на вентилатора.Веригата е следната: плюсът на акумулатора-40А бушон G 254 след които свързвам кабел които трябва да се прекара в купето-след него съпротивление от 1К/1 ват-анода на светодиода-катода отива на пин 30 на нормално отворения контакт на релето за първа степен на вентилатора I99.По същия начин може да се свърже звуков индикатор-зумер или крушка за 12 волта.Светодиода го сложих под врътката за фаровете.При достигане на определената температура от 92 градуса перката трябва да се включи,а светодиода да свети.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSCI0206.jpg  
    Last edited by bonevski; 05-11-2010 at 18:51.

  2. #2
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Всичко е обяснено добре, ама каква е идеята от тази индикация?
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  3. #3

    Default

    данеби на колегата да не му работи 1 степен,несхващам?

  4. #4

    Default

    Индикатор - индикира работа... или поне аз така го разбирам. Перката се включва и лампичката светва.
    Alfa Romeo 146 1.8 16V TwinSpark

  5. #5
    Запален алфист ogi100's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    София, ОК 1
    Age
    39
    Posts
    146

    Default

    Аз например с удоволствие бих си извел такава сигнализация в купето, тъй като преди имах проблеми с перката... но тъй като не разбирам от ел. вериги обясненията на колегата са ми на неразбираем език
    Ако някой обясни с по-прости думички бих се опитал. А може ли да се направи индикатор и за 2ра скорост?
    Благодаря предварително

  6. #6
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    ---
    Last edited by ivan dimitrov; 13-02-2019 at 23:41.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  7. #7

    Default

    Колега, bonevski, светодиодът само Ви индикира, че релето е затворило контакта и че бушона е здрав, а не дава индикация за работата на вентилатора!!! Съществува опасната вероятност: светодиода свети, подлъгва Ви, че всичко е ОК. През това време вентилатора не върти /поради друга повреда: изгоряла или откачена клема на електродвигателя, ел. или механичен проблем в самия двигател: четки, лагери и др./ -> прегряване!!!

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Posts
    32

    Default

    Причината да направя индикатора е че започнах да се съмнявам в уреда на таблото.Достигаше 90 градуса за около 15-20 минути и там си остава.Дали ECU включва 1 степен така и неразбрах.При работа на място по минути загряването е следното: за 5 мин-60гр.; 10 мин.- 70гр.; 15 мин.- 80 гр.;20 мин.- 90 градуса и спира да се качва. За мен термостата е изправен при проверка с опиване на маркучите,датчика за температурата е с 3 извода и забит на термостата като измерените съпротивления на пиновете при извадена букса с кабелите са:4 килома за товарните намотки на релетата за 1 и 2 степен командвани от ECU /Motronik 1.5.5.5/ и третия пин е директно на маса за уреда на таблото.В един от мануалите горното съпротивление беше дадено със стоиност 2,5 килоома и може това да е причината ECU да се лъже.Резистора за 1 степен на радиатора ми дава пълно късо и е за смяна.Вентилатор,релета,бушони,водна помпа са ОК.Направих индикатора за 1 степен защото е по лесно и бързо/релето I99 e в купето/,а за 2 степен трябваше да се прокарват кабели от реле 100 до таблото.Пробвах я на обездушаване никакъв ефект,при пускане на парното температурата спада за малко и отново качва 90гр.При включване на климатика перката на вентилатора си работи на бързи обороти изключва след няколко секунди после пак вкючва и тн. ПП.Извинявам се за допусната грешка катод-колектор/така е като пишеш едно а си мислиш за друго/.Забравих да спомена,че си купих и мултицет заради температурата които се оказа пълен боклук/и лед и вряла вода почти еднакви показания/.Колегата които се опасява че индикатора ще ме подведе донякъде е прав,въпреки че ако има някакво късо по ел.мотора на вентилатора би трябвало да горят бушоните. Ебати романа!!!!
    Alfa Romeo 146 TS 16v 1999г.

  9. #9
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by bonevski View Post
    Причината да направя индикатора е че започнах да се съмнявам в уреда на таблото...
    На мен показанията ми изглежда повече от перфектни, както си ги описал
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  10. #10
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    ---
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Снимка.jpg   Снимка-1.jpg   Снимка-2.jpg   Снимка-3.jpg   Снимка-4.jpg  

    Last edited by ivan dimitrov; 13-02-2019 at 23:44.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Posts
    32

    Default

    Термоконтакти на радиатора нямам.Китаиското мултицетче го взех само да измеря температурата иначе имам 5-6 от които 3 цифрови с повисок клас на точност.Проблема с резистора на радиатора е че според мен трябва да е отрицателен температурен коефициент и при затопляне на антифриза съпротивлението му данамалява.Прилагам една снимка която показва 19 килоома 12 волта иначе няма да има разлика между 1 и 2 степен.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dsc05791q.jpg  
    Alfa Romeo 146 TS 16v 1999г.

  12. #12
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    ---
    Last edited by ivan dimitrov; 13-02-2019 at 23:44.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Posts
    32

    Default

    Вече мога да спя спокоино благодарение на индикаторите/светодиода и зумера/.Ходих до х.Алеко и на няколко пъти температурата преминаваше с един/два милиметра показаната на снимката-90 градуса.Ако небеше зумера нямаше да разбера,че вентилатора се вкючва за няколко сеунди и температурата пада с милиметър под 90 градуса.ПП.Намерих и една интересна идея за индикатор на работеш вентилатор където вместо паралелно на мотора се свързва последователно.На една макаричка се навиват 10-15 навивки/меден,лакиран проводник с диаметър 1мм/,като двата края се свързват последователно на прекъснатия захранващ кабел.В макарата се слага една рид ампула с нормално отворен контакт,а към двата и края се свързва индикатора плюс съответното му захранване.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSCI0204.jpg   18946500573733779411243183661sbClSZ7xeN3G5MktBOZc.jpg   57432356616655166701243183138OeqgNrgV07LJTAqKUSn6.jpg  
    Alfa Romeo 146 TS 16v 1999г.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •