Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51

Thread: Турбо ??? 166 2.4 jtd 2001г.

  1. #1
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default Турбо ??? 166 2.4 jtd 2001г.

    Здравейте,
    днес се връщам от морето,и никакъв проблем с моя Алфонсо.До като не минах магистралата Бургас-Карнобат и реших да зареда на Лукойл за да засека разхода .Доволен от разхода 6.7(толкова показа и на борда)продължавам напред ,докато нещо не взе да потраква(странен шум стържене виене не мога да го определя) и забелязвам съвсем леко пропушване на магистралата вече от Стара Загора към Пловдив.И си викам пак смотана нафта и реших да взема добавка.Да ама не слизам колата взе да се тресе, жената излезна от от нея оплашена,а колата взе яко да вади бял пушек.Сипвам добавката вдигам щеката за маслото няма никои.А толкова се радвах ,че не е пипнала масло,но докато не се случи това.Сложих 3 литра масло на щеката показва ОК.Тръгвам а зад мен не питай нищо не се вижда това продължи 15-20км. и бях до там изгубих мощност,добре ,че бях до Пловдив та повиках познат да ме дърпа предполагам и въздушния филтър е пълен с масло.Като стисна тръбата за турбото имам чувството ,че е пълно до горе с масло.

    Та идеята ми е как да си сваля турбото ,ако може стъпка по стъпка ,някой колега да каже ,който го е правил и после какво да го правя същото.Дали рециклиране или втора употреба,а също така и някакви ориентировъчни цени за двете.

    Колата е 166jtd 2.4 100kw 2000г.
    Last edited by popaay; 23-07-2010 at 12:22.

  2. #2
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Въздушният филтър няма как да е пълен с масло, освен ако не си го топил в някоя кофа да си смукне
    Добре е, че не ти се е запалило това масло по изпускателния тракт някъде, докато си я карал така. Щото е имало реална опасност.
    Ако не разбираш много, по-добре остави някой сервиз да ти свали турбината. После я закарай в някой специализирам, за да видят и да ти кажат какви са вариантите - може да става за ремонт, може и да не става за нищо.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  3. #3
    Вече Алфанатик
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    202

    Default

    За турбото, истинските вариантите са 3 :

    - ако си 136кс:
    1) ново турбо, рециклиране вув БГ не може.като пари смятаи поне 1400лв до 1800лв - да да !!
    2) смяна със турбото на 140кс + ремап. Там зависи дали вземеш ново (по евтин от 136кс) или на втора ръка със рециклиране. Като пари по малко от опция 1 (ново турбо = 1000лв или старо + рециклаж = колко се пазариш+700лв макс, ремап 300 или 400лв)

    - ако си 140кс:
    3) опция 2 без ремап = най изгодно със сигурност

    Аз лично съм 136кс и отидох на опция 1 защото не искам ремап (= потенцялни странични и нажелаещи ефекти). Поне бях сигурнен от краен резултат.
    Alfa 166 2.4JTD 136hp + ксенон 4300к + добавен Cruise Control + нов държач за дясно задно стъкло + ново Турбо (оригиналното така че никъв ремап мимап) + интеркулер "тунинг" от Румен + ремонтирана ГНП + още много идей за подобрение

  4. #4
    Младши алфист
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Дупница, София
    Posts
    25

    Default

    Чувал съм че се запушва маркуча за маслото дето излиза от турбото.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD 140HP

  5. #5
    Вече Алфанатик
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    202

    Default

    Още нещо за симптоминте на умряла тубина :
    - ако има чуство че караш линейка зависиму от оборотите
    - ако като оборотите падат се чува стържене на метал
    => 100% си за смяна или рецикалж

    Маслото от двигател влиза във остът на търбината за смазване и леко охлаждане на лагерите и оста (че там със 100хил оборот смятай кво ще стане без...). Ако оста се изкриви толкова естествено ще изпусне масло кадето може...
    Last edited by Christweil; 27-07-2010 at 00:31.
    Alfa 166 2.4JTD 136hp + ксенон 4300к + добавен Cruise Control + нов държач за дясно задно стъкло + ново Турбо (оригиналното така че никъв ремап мимап) + интеркулер "тунинг" от Румен + ремонтирана ГНП + още много идей за подобрение

  6. #6
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Christweil View Post
    ... Ако остът се изкриви толкова естествено ще изпусне масло кадето може...
    Ако се е изкривила ОСТА (женски род ) изпуснатото масло ще е най-малкия проблем тогава.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  7. #7
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Ох не знам,като включеше турбото беше като музика за ушите ми,толкова мазно виеше(много му се радвах),маслото не беше мръднало за 5000км.Не знам как така изведнъж стана без преди да вади пушек при форсиране.Просто усетих ,че като се включва се появява странен шум и взе да пуши.
    Накрая даже загуби мощност и не можах да потегля.
    Last edited by popaay; 23-07-2010 at 11:33.

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    80

    Default

    Добре дошъл в клуба!
    Преди месец се ръснах за ново (от Италия-136 Hp) 620 ево без ДДС .За мен това е единственото решение.
    В случая обаче е по-притеснително, че си продължил да шофираш - доколкото знам е възможно да има сериозни поражения.
    Не се предавай и успех!
    Alfa 156, 1.9 JTD
    Alfa 166, 2.4 JTD

  9. #9
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Quote Originally Posted by TheLemonSong View Post
    Добре дошъл в клуба!
    Преди месец се ръснах за ново (от Италия-136 Hp) 620 ево без ДДС .За мен това е единственото решение.
    В случая обаче е по-притеснително, че си продължил да шофираш - доколкото знам е възможно да има сериозни поражения.
    Не се предавай и успех!
    Така е но нямах избор.
    Сега ходих до Реал Турбо в Пловдив(пеша в жегата),и по обяснения за това което се е случило те казаха ,че е заминала напълно.Но вече ме притеснява и двигателя ,че изгуби мощност но поне преди да я сагася си работеше на обороти.

    Искам да попитам каква турбина та търся,стават ли от други марки коли,че като чуят за Алфонсо имам чувството че цената скача?

    Мисля утре(или понеделник) да я вдигнат до Динекспрес да видят двигатяля дали няма поражения и да свалят
    турбината.

    Направо ми се реве,всичко оправих по колата ,цялата ходова час(отпед,отзад),нов съединител,нови дискове и накладки, термостат,профилактика на климатика,и за какво за 2000км.

  10. #10
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Не се тревожи толкова за двигателя. Сигурно ти се е затлачил с масло изпускателният и просто е нямало проходимост на газовете. Нещо като ефекта на запушения катализатор. Не е добре, но за толкова кратко едва ли е станало нещо фатално
    Пиши после каква са казали в турбо сервиза.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  11. #11
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Много съжалавам колега, но това са рисковете на дизеловия автомобил и изобщо при турбинирания мотор.

    Лошото е обаче, че ти си с 136hp мотора (за него са предназначени TD2503 или VNT25), защото талянците са сложили една недомислена турбина, която само те са си я харесали и никой друг не я сложил в негов мотор. Е има две изключения, ама те са доста екзотични - някаква модификация на рено espace (само по каталози съм го срещал) и някаква модификация на rover TD6.
    Та в твоя случай вариантите са както ти ги е написал колегата Christweil. Кой ще избереш, вече ти си решавай. Аз лично бих избрал N2.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Ако се е изкривила ОСТА (женски род ).....
    Колегата е французин, та доста добре се справя с правописа, ако направим съпоставка с някои други членове на форума ..
    "Аз не съм гинеколог по принцип, но мога да погледна"

  13. #13
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by souze View Post
    Колегата е французин, та доста добре се справя с правописа, ако направим съпоставка с някои други членове на форума ..
    Ок. Не съм знаел. Иначе съм съгласен, че наистина се справя доста добре, отнесено към други членове
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  14. #14
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Така колеги, реших да не ходя в сервиза да видят двигателя дали е наред. Искат да го отварят, да мерят,гледат .....не и сега за моя Алфонсо, а и да плащам сега за репатрак след морето (доста солено ми излезе).
    Та....въпроса ми е следния-мога ли да запаля колата без всички връзки към турбото (остана по охлюв),въздушния филтър също го махнах. Смятам да измия всички връзки и радиатора на турбото с обезмаслител-пълни бяха с масло. Дали е удачен вариант обезмаслителя?

  15. #15
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by popaay View Post
    Та....въпроса ми е следния-мога ли да запаля колата без всички връзки към турбото (остана по охлюв),въздушния филтър също го махнах
    Искаш да кажеш, че корпусът на турбината еня масто, а я няма оста с турбинното и компресортното колело ли?

    Относно миенето, виж тази тема.

    А въздушния филтър защо си го махнал?
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •