Results 1 to 15 of 15

Thread: Датчици на климатика

  1. #1
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default Датчици на климатика

    Става дума за климатика на бензинката CF2 мотора. Заблязах, още в края на зимата, че като дам на контакт започва да ми мига зеления свтодиод на климатика, което е някакъв проблем. Проверих фреона - няма никой и повече не му обърнах внимание, защото я карах много рядко. Сега като се сетя това съвпада със смяната на врътките за управление на "климата" в колата, че някой беше сложил някакви много силни крушки за подсветка, които бяха деформирали пласмасата. Та миналата седмица отидох да видя какво ще правим с този фреон и има ли течове, че миналата година лепиха една тръба, която се беше спукала. Надуваха я и след одстойно тестване се установи, че не изпуска или ако изпуска е толкова нищижно, че не може да го хване дрегера или тама както се нарича онази джаджа. Тръгнаха да я пълят и не се включва компресора. Подаваме с жица 12V от акумулатора директно на актуатора и си тръгва. Та така принудително го напълнихме и започна да си идва Сибир в купето. Закачих компа и с алфадиага няма проблем с теста на актуатора на компресора - чатка си като пич, степените на перката им те бачкат. Значи разбрахме, че поне релета и бушони са изправни. Само че майстора нещо не му хареса, като се сети, че за да провери пресостата трябва да махне фара и нещо хич не му се занимаваше и ме отсвири. Е хубаво де, ама нали съм тъп и упорит и вече за норматив свалям фар, та го разколачих оня ден за да почна с най-гадното място (поне така си мисля) и пресостата си е OK и не е от него проблема. Гледам в аутодатата, че имам три температурни датчика и ме интересува, кои от тях оказват влияние, тоест имат защитна функция и ако се прецака да не позволява включването на климатика. Проверих този на огледалото, ОК си е. Утре ще видя този на конзолата, ама не знам дали той може да прави проблем - съмнява ме. По-скоро се съмнявам в някакъв, по схемата, който трябва да е някъде в краката във въздуховода или на кондензатора лепнат. Та въпроса е този датчик някакъв ограничител за температурата ли се явява - примерно ако падне много ниска на кондензатора да подава сигнал и ECU-о да изключва компресора. И какво представлява - терморезистор ли е и ли има и някаква електроника в него, че да знам как да излъжа компа, че сигурно ще е голямо приключение да достигна до него.
    Last edited by AlfaMan; 01-07-2010 at 17:30.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  2. #2
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    Става дума за климатика на бензинката CF2 мотора. Заблязах, още в края на зимата, че като дам на контакт започва да ми мига зеления свтодиод на климатика, което е някакъв проблем. Проверих фреона - няма никой и повече не му обърнах внимание, защото я карах много рядко. Сега като се сетя това съвпада със смяната на врътките за управление на "климата" в колата, че някой беше сложил някакви много силни крушки за подсветка, които бяха деформирали пласмасата. Та миналата седмица отидох да видя какво ще правим с този фреон и има ли течове, че миналата година лепиха една тръба, която се беше спукала. Надуваха я и след одстойно тестване се установи, че не изпуска или ако изпуска е толкова нищижно, че не може да го хване дрегера или тама както се нарича онази джаджа. Тръгнаха да я пълят и не се включва компресора. Подаваме с жица 12V от акумулатора директно на актуатора и си тръгва. Та така принудително го напълнихме и започна да си идва Сибир в купето. Закачих компа и с алфадиага няма проблем с теста на актуатора на компресора - чатка си като пич, степените на перката им те бачкат. Значи разбрахме, че поне релета и бушони са изправни. Само че майстора нещо не му хареса, като се сети, че за да провери пресостата трябва да махне фара и нещо хич не му се занимаваше и ме отсвири. Е хубаво де, ама нали съм тъп и упорит и вече за норматив свалям фар, та го разколачих оня ден за да почна с най-гадното място (поне така си мисля) и пресостата си е OK и не е от него проблема. Гледам в аутодатата, че имам три температурни датчика и ме интересува, кои от тях оказват влияние, тоест имат защитна функция и ако се прецака да не позволява включването на климатика. Проверих този на огледалото, ОК си е. Утре ще видя този на конзолата, ама не знам дали той може да прави проблем - съмнява ме. По-скоро се съмнявам в някакъв, по схемата, който трябва да е някъде в краката във въздуховода или на кондензатора лепнат. Та въпроса е този датчик някакъв ограничител за температурата ли се явява - примерно ако падне много ниска на кондензатора да подава сигнал и ECU-о да изключва компресора. И какво представлява - терморезистор ли е и ли има и някаква електроника в него, че да знам как да излъжа компа, че сигурно ще е голямо приключение да достигна до него.

    Би ли качил схемите който имаш или да ми ги пратиш на пощата ivan.slavkov@abv.bg за да ги разгледам ,
    Мисля ,че се сещам от къде може да ти е проблема
    156 sportvagon 1.9jtd

  3. #3
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Ето я схемата колега (тя е от аутодатата)

    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  4. #4
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Нещо ,нищо не ми стана ясно от тази схема

    Според мен третият сензор е на изпарителя , и дава команда на вентилатора кога да тръгне ,тоест като тръгне компресора почва да прави студ, сензора отчита ,че изпарителя вече е 5 гр а не 25 и пуска вентилатора ако е на автоматичен режим .
    Това няма нищо общо с компресора .
    Единственото нещо което може да пречи на компресора да тръгне ако всичко друго е наред (релета ,бушони и т.н) е пресостат

    Като дадохте ток на компресора вентилаторите на кондензатора тръгнаха ли ?
    156 sportvagon 1.9jtd

  5. #5
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Да тръгва вентилатора на бавна скорост. Ами не мисля, че е пресостата, защото като включа климатика от конзолата и като премеря на пресостата на бял/зелен - бял/сив и си има верига. Освен това като извадя буксата и сложа мостчета, за да имитирам работещ пресостат пак не включва компресора, което означава, че не е там проблема. Същевременно, както вече писах като вържа лаптопа към ECU-о и като тествам елктромагнитната муфа включва и изключва, което напълно изключва някакъв проблем по веригата след управляващия извод на ECU-то. Както се вижда по схемата от блока с врътките управляващия сигнал за включване на компресора минава през пресостата и отива в ECU-о. Ако налягането е между горна и долна граница, има верига, ако не, тогава няма включване, защото се прекъсва контакта. Само че при мен си има верига, което означава, че е ОК. Другите три контакта са за скоростта на перката. Значи само не съм проверил какво идва от управляващия блок с врътките (7А). Между другото го смених за проба с друг, да не би евентуално нещо да се е прецакал, само че и с него е същата работа. Единствено остават темп датчиците или нещо с кабелите между него (7А) - пресостат (1,2) - ECU (31)
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  6. #6
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Question

    Няма ли софтуер, с който да прочетеш климатроника? Да не се луташ?
    Иначе би трябвало този датчик на изпарителя да изключва компресора - за да няма обледяване. Другия е за външната температура - но ти си го проверил.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  7. #7
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Направил си най сигурният тест с мостовете ,голям си ентусиаст

    Защо не погледнеш дали на буксата към компресора ти идна 12 волта ,най елементарното , може да има окис или нагоряло и да не дава добър контакт .


    didod тоя сензор няма общо с пускането и спирането на компресора имат само пресостати , магнитна шайба на компресора и другите два сензора
    единият при ниска външна температура ,а другият
    ако си измени параметрите дори и да си го дал на 18 гр . той си мисли че е 2 в купето и не пуска климатика нищо че вътре е 30 (давам само пример)
    156 sportvagon 1.9jtd

  8. #8
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Question

    Хм, няма общо... Значи е за красота там сложен, така ли? И съвсем ясно се чува как цъка, точно преди да пусне/спре компресора? Не знам. Всъщност при 156 може да не цъка де.
    И явно не внимаваш какво е написал колегата - няма проблем с изпълнителната верига - т.е. с компресора.
    Last edited by didod; 02-07-2010 at 18:22.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  9. #9
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Quote Originally Posted by didod View Post
    Хм, няма общо... Значи е за красота там сложен, така ли? И съвсем ясно се чува как цъка, точно преди да пусне/спре компресора? Не знам. Всъщност при 156 може да не цъка де.
    И явно не внимаваш какво е написал колегата - няма проблем с изпълнителната верига - т.е. с компресора.
    Да прав си ,не съм чел внимателно ,мойте извинения .

    Но за сензора на изпарителя имам опит с 4 други марки (няма да назовавам марките ) при който едиствената работа на тоя сензор е да контролира вентилатора . дори и да обледи питата ,което при налягането на което работи 134 в автомобила е трудна работа в най лошият случай ще падне много изпарението и ще го спре пресостат .
    156 sportvagon 1.9jtd

  10. #10
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Ами аз се извинявам, защото дори не виждам такъв сензор тук на схемата. В описанието на системата е написано да се проверява, а липсва на схемата. Това в аутодата. Само за 2.4 го дават по схема. То не е и сензор, а е термоключе. Но при моя климатроник съвсем ясно се чува кога включва и изключва. И веднага след това включва или изключва компресора. Реално изключва на около 2-3 градуса на изпарителя.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  11. #11
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Аз нищо не успях да направя по въпроса с климатика, че се контузих малко и тази седмица ще я пиша "дъждовна".
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  12. #12
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Така да вдигна малко темата, че днес вече се позанимах с климатика и открих проблема - както и предположих накрая се оказа доста досаден. Просто някъде се губи връзката между управляващия сигнал от блока с врътките (7A) и пресостата (сив/бял). Най-лесно ще се реши с прокарване на нов кабел. Обаче лошата новина е, че от някъде ми изфирясва и фреона, защото едвам духаше студено и се чува някакво свистене зад конзолата. Та изглежда тук ще бера много по-големи ядове.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  13. #13
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Ехе уцелих за пресостата в по горният ми пост

    Оцветител му е майката
    Аз залагам на семеринг на вала на компресора , щом като е държало налягане на място или сервизните игли .
    156 sportvagon 1.9jtd

  14. #14
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Там е работата, че в двиг отсек няма изпускане на фреон (дрегера нищо не показва) и най-вериятно проблема е някъде към изпарителя. Има някакъв шанс да е в тръбата, която след гъвкавата връзка отива в купето, ама по принцип съм си карък и сигурно ще ми се случи най-шибаното. Няма значение тия дни оправям кабела и отивам на "леден сервиз" да търсят откъде е теча и да се оправя.
    Мерси на двама ви за съветите и помощта
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  15. #15
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    Там е работата, че в двиг отсек няма изпускане на фреон (дрегера нищо не показва) и най-вериятно проблема е някъде към изпарителя. Има някакъв шанс да е в тръбата, която след гъвкавата връзка отива в купето, ама по принцип съм си карък и сигурно ще ми се случи най-шибаното. Няма значение тия дни оправям кабела и отивам на "леден сервиз" да търсят откъде е теча и да се оправя.
    Мерси на двама ви за съветите и помощта
    На изпарителя с хубав пропускотърсач се хваща лесно , просто се пуска климатика , начочва се потока на челните въздуховоди и "великият нос" ще писне , ако е много чуствителен същата процедура само ,че с жилото през дренажният отвор отдолу ,
    Попринцип фреона е по тежък от въздуха и на дренажа ако има пропуск неможе да не покаже .

    Успех и пиши като го оправиш къде е бил
    156 sportvagon 1.9jtd

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •