Results 1 to 9 of 9

Thread: въпрос за климатика

  1. #1
    Запален алфист slik4eto's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    София
    Posts
    197

    Default въпрос за климатика

    Хора имам следният въпрос допълних фреон на климатика това лято , но един познат каза че се сипвало и някакво масло я кажете трябва ли да сипвам нещо друго освен фреон на климатика?

  2. #2
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    На пълна диагностика, ако си ходил, машината освен фреон зарежда масло и оцветител, защото преди това източва и вакумира цялата система, за да стане ясно и какво количество да допълни.
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  3. #3
    Mean Green Machine TMAX's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    гр.Троян
    Posts
    148

    Default

    Оцветителя се слага ако има съмнения за течове и после се осветява със специална лампа за да се види от къде!Освен фреона е хубаво и както ти казва колегата горе да я закачите на по-модерна машина за климатици,да си направи диагностика,да ти допални масло за компресора и т.н.
    Audi A6 3.0 TDI
    Infiniti FX35

  4. #4
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by slik4eto View Post
    Хора имам следният въпрос допълних фреон на климатика това лято , но един познат каза че се сипвало и някакво масло я кажете трябва ли да сипвам нещо друго освен фреон на климатика?
    В сервиз за обслужване на автомобилни климатици, ще направят точно каквото трябва. А иначе маслото за компресора е ISO 100, за нашите каляски ...

  5. #5

    Default

    Аз съм доволен от Ва Бесто един приятел бачка там затова отиди при познат.Вземи 30 кинта за допълване,но цената подлежи на коментар за това колко фреон влиза в системата.Обдухването е на 8 градуса. при докрай студено.Хубаво е на 2 седмици да пускаш компресора да развърти маслото за 15 мин.няма значение топло студено, зима лято закон е това за по дълъг живот.
    Казана дума,хвърлен камък.Мълчанието е злато.

  6. #6
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Аз с моите скромни познания (а те наистина са много скромни), знам че не може да се добавя нищо допълнително на климатика. Когато отидеш за "допълване", всъщност не съществува на практика такова нещо като допълване. Цялата система се източва до нула, след това се филтрира сместта и се добавя необходимото количество фреон. Проблема с източването е заради факта, че фреона трябва да се смеси с маслото на компресора. Към сместта в повечето случаи се добавя и оцветител, за да може после да се контролира визуално за течове с UV очила, въпреки че майсторите имат едни джаджи, които са като сонди и започват да пищят, когато надушат изтичане на фреон. Не навсякъде, където пълнят климатици могат да ти направят диагностика и профилактика на системата. Така е защото се напълни с въпросните специализирани машини, които са евтини и не изискват квалифициран персонал за да ги обслужва (машината си прави сама всичко) и заради това повечето сервизи, пунктове за смяна на масла и гуми разполагат вече с тях. Само че въпросната машина не може да ти открие теч или някакъв друг проблем. Затова само в специализирани сервизи за автоклиматици, че после плащаш двойни.

    P.S И това са градски легенди, че фреона бил скъп. Всъщност сам по себе си фреона е евтин газ, но останалите неща и процедурите се начисляват в цената му
    Last edited by AlfaMan; 23-06-2010 at 21:44.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  7. #7
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    Аз с моите скромни познания (а те наистина са много скромни), знам че не може да се добавя нищо допълнително на климатика. Когато отидеш за "допълване", всъщност не съществува на практика такова нещо като допълване. Цялата система се източва до нула, след това се филтрира сместта и се добавя необходимото количество фреон. Проблема с източването е заради факта, че фреона трябва да се смеси с маслото на компресора. Към сместта в повечето случаи се добавя и оцветител, за да може после да се контролира визуално за течове с UV очила, въпреки че майсторите имат едни джаджи, които са като сонди и започват да пищят, когато надушат изтичане на фреон. Не навсякъде, където пълнят климатици могат да ти направят диагностика и профилактика на системата. Така е защото се напълни с въпросните специализирани машини, които са евтини и не изискват квалифициран персонал за да ги обслужва (машината си прави сама всичко) и заради това повечето сервизи, пунктове за смяна на масла и гуми разполагат вече с тях. Само че въпросната машина не може да ти открие теч или някакъв друг проблем. Затова само в специализирани сервизи за автоклиматици, че после плащаш двойни.

    P.S И това са градски легенди, че фреона бил скъп. Всъщност сам по себе си фреона е евтин газ, но останалите неща и процедурите се начисляват в цената му
    Фреона се "долива"!
    При напълно празна инсталация, маслото се налива преди фреона през пробка на компресора, след това маслото и фреона се смесват сами.Загуби на фреон имат и нови инсталации, това налага профилактика поне веднъж годишно!Не е задължително да имаш теч за да губи фреон, той минава през гумените маркучи!
    Също така, няма UV очила,има такава лампа!

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  8. #8
    МалоУмник Ladjov's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    369

    Default

    или се проверява по стария метод със сапунената пияна . Най интелегентно и бързо се проверява с пропуско търсач. Ама всички тия методи се праят след като се държи на вакуум поне 10 мин и ако има промяна в показанието на манометъра . Аз ги пълня със сух азот (полезно за филтър дехидратора ) за издирването на пропуска вече играе сапуна .
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD CF3 115CV {06.01г.} Progression / Limited edition (I) My love

  9. #9
    Запален алфист slik4eto's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    София
    Posts
    197

    Default

    Благодаря за подробната информация колеги

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •