Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64

Thread: Къде да ми демонтират и промият радиаторите - 156 JTD?

  1. #31
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by vegatta View Post
    мен ми се струва че това е нормално
    И аз се присъединявам към мнението на бате Весо На мен също ми се е случвало да тръгне над 90 градуса температурата по баир нагоре при голямо натоварване на двигателя. Даже ми се случи два пъти на едно и също място по пътя Бургас - Варна. След първия път пуснах тема тук и ме изкараха, че преигравам едва ли не Когато ми се случи тогава, спрях веднага, оставих я на празен ход, пуснах парното на макс и спрях климатика.Втория път, когато ми се случи, не спрях, а продължих като не отлепях поглед от стрелката на температурата. Стоя известно време над 90, но не отиде повече. После се върна на малко под 90.
    Мисля, че проблем е, ако ти отива над 100 градуса, но все пак си погледни радиатора, защото ако не успееш да свалиш под 100 навреме, може да отидеш на 1000 лв за ремонт Ако не се лъжа, компютърът 'спъва' сам колата, ако температурата стигне над определени градуси като реже от мощността, но не можеш да разчиташ на това.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  2. #32
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    И аз го имах тоя симптом със загряването по баир и се оказа термостат. Аз даже не предполагах, че е от него, но след смяната стрелката седи на 88 градуса и почти не мърда без значение от наклона.

  3. #33
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by vegatta View Post
    мен ми се струва че това е нормално
    Ммммммм, на мен пък ми се струва НЕнормално, особенно ако работи климатика, защото тогава перката си охлажда постоянно.
    Единственният възможен вариант това да се случи /при положение, че няма проблем/ е ако се кара под 2000об. тогава колата се мъчи и загрява.
    Първа степен на перката работи ли? Ако си карал без климатик и включва чак 2-ра степен!

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  4. #34
    Болен алфист RPWWD's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    1,602

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    И аз се присъединявам към мнението на бате Весо На мен също ми се е случвало да тръгне над 90 градуса температурата по баир нагоре при голямо натоварване на двигателя. Даже ми се случи два пъти на едно и също място по пътя Бургас - Варна. След първия път пуснах тема тук и ме изкараха, че преигравам едва ли не Когато ми се случи тогава, спрях веднага, оставих я на празен ход, пуснах парното на макс и спрях климатика.Втория път, когато ми се случи, не спрях, а продължих като не отлепях поглед от стрелката на температурата. Стоя известно време над 90, но не отиде повече. После се върна на малко под 90.
    Мисля, че проблем е, ако ти отива над 100 градуса, но все пак си погледни радиатора, защото ако не успееш да свалиш под 100 навреме, може да отидеш на 1000 лв за ремонт Ако не се лъжа, компютърът 'спъва' сам колата, ако температурата стигне над определени градуси като реже от мощността, но не можеш да разчиташ на това.
    Да, усетих го това леко "спъване" на колата, но тя си загрява и без да я юркам по баирите, а и в градски условия, като пак казвам досега 2,5 години никога не ми е минавала с толково много делението на 90-те градуса.

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    И аз го имах тоя симптом със загряването по баир и се оказа термостат. Аз даже не предполагах, че е от него, но след смяната стрелката седи на 88 градуса и почти не мърда без значение от наклона.
    Термостата го сменях скоро, а и го проверих - отваря си когато трябва.

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Ммммммм, на мен пък ми се струва НЕнормално, особенно ако работи климатика, защото тогава перката си охлажда постоянно.
    Единственният възможен вариант това да се случи /при положение, че няма проблем/ е ако се кара под 2000об. тогава колата се мъчи и загрява.
    Първа степен на перката работи ли? Ако си карал без климатик и включва чак 2-ра степен!
    Работят и двете степени на перката, и карам с включен климатик, че трябва да си сменям и поленовият филтър и иначе смърди и се запотява стъклото.

    Това което ме интересува е може ли от този минимален теч в краката ми от радиаторчето на парното, да е причина за това загряване? Антифризът в момента е даже над максимума, щото явно съм долял повече.
    Giulietta 1,4 Multiair 2014
    Giulietta 1,6 JTDm 2013 - EX
    156 SW 1,9 JTD 2003

  5. #35
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Ммммммм, на мен пък ми се струва НЕнормално, особенно ако работи климатика, защото тогава перката си охлажда постоянно.
    Сигурен ли си?
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  6. #36
    Болен алфист RPWWD's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    1,602

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Сигурен ли си?
    Когато я карам с изключен климатик, загрява по-бързо и повече.
    Giulietta 1,4 Multiair 2014
    Giulietta 1,6 JTDm 2013 - EX
    156 SW 1,9 JTD 2003

  7. #37
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Сигурен ли си?
    Тоя радиатор на климатика също иска охлаждане... и обикновено това става с перката.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  8. #38
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Ясно, че за да функционира кондензаторът на климатика е небходимо да се обдухва постоянно, ама при 100 км/ч, примерно, пак ли върти вентилаторът? А при 150 км/ч?

    А това, че загрява повече при изключен климатик, не е съвсем нормално.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  9. #39
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Ясно, че за да функционира кондензаторът на климатика е небходимо да се обдухва постоянно, ама при 100 км/ч, примерно, пак ли върти вентилаторът? А при 150 км/ч?

    А това, че загрява повече при изключен климатик, не е съвсем нормално.
    Чини ми се, че съседния радиатор го топли доста, та може и да върти ... не съм пробвал де, само градско съм се спасявал с не работещи датчици да се затътря до сервиза на климатик и колата не загря над 90 градуса - това с 146 та.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  10. #40
    Старши алфист Walker's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София - Младост
    Age
    38
    Posts
    529

    Default

    Да не се е задръстил радиатора с боклуци (примерно)?
    Скоро мил ли си го?
    --Alfa Romeo 147 1.9JTD -- Keep walking! --

  11. #41
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    Чини ми се, че съседния радиатор го топли доста, та може и да върти ... не съм пробвал де, само градско съм се спасявал с не работещи датчици да се затътря до сервиза на климатик и колата не загря над 90 градуса - това с 146 та.
    Е как си представяш радиаторът да топли кондензатора, при толкова силна въздушна струя в обратната посока Освен ако не се нажежава до червено и да в лъчиста енергия да топли замисли се кое пред кое се намира и накъде се движи струята

    Quote Originally Posted by RPWWD View Post
    Когато я карам с изключен климатик, загрява по-бързо и повече.
    Имаш някаква драма с радиатора явно. В крайна сметка почисти ли ги външно двата топлообменника?
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  12. #42
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Сигурен ли си?
    Да сигурен съм, че не е нормално да стига 100гр.

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Ясно, че за да функционира кондензаторът на климатика е небходимо да се обдухва постоянно, ама при 100 км/ч, примерно, пак ли върти вентилаторът? А при 150 км/ч?

    А това, че загрява повече при изключен климатик, не е съвсем нормално.
    Дали при 100-150км. перката работи, слабо ме интересува защото тогава си слушам музика и си карам...
    Иедва ли на планинско каране е карал с над 100км. А и тия седмици, като гледам кво е времето, едва ли в планината е било чак толкоз топло..........

    Включваш климатика, включва и перката, т.е. тя охлажда и когато температурата стигне 78-82г. където термостата започва да отваря, двигателят загрява по-бавно, защото перката охлажда радиатора.
    Когато климатика не е включен, перката включва 1-ва ст. на 92гр. А ако температурите са много високи и климатика е включен, вентилатора работи директно на втора степрн.

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  13. #43
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Перката тръгва над определено налягане в системата на климатика. Примерно 11 бара. Поне на нормалните автомобили. А такова липсва (по-ниско е) при движение извън града.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  14. #44
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by didod View Post
    Перката тръгва над определено налягане в системата на климатика. Примерно 11 бара. Поне на нормалните автомобили. А такова липсва (по-ниско е) при движение извън града.
    Екзактли!

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Да сигурен съм, че не е нормално да стига 100гр.
    Виж какво е писал колегата по-горе. Това имах предвид




    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Дали при 100-150км. перката работи, слабо ме интересува защото тогава си слушам музика и си карам...
    И едва ли на планинско каране е карал с над 100км. А и тия седмици, като гледам кво е времето, едва ли в планината е било чак толкоз топло..........

    Включваш климатика, включва и перката, т.е. тя охлажда и когато температурата стигне 78-82г. където термостата започва да отваря, двигателят загрява по-бавно, защото перката охлажда радиатора.
    Когато климатика не е включен, перката включва 1-ва ст. на 92гр. А ако температурите са много високи и климатика е включен, вентилатора работи директно на втора степрн.
    Тези 100 и 150 км/ч бяха условни. И при по-ниски скорости не се налага да се включва перката. Това имах предвид и колегата го е обяснил по-горе.
    Освен това има фундаментална разлика м/у това да тръгне да ти се качва температурата в задръстване и това да ти тръгне да грее при изкачване на голям баир, т.е. когато двигателят грее, защото е под голям товар, а не защото няма обдухване/охлаждане. При втория случай температурата се вдига много по-бързо и рискът от прегряване е по-голям
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  15. #45
    Болен алфист RPWWD's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    1,602

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Имаш някаква драма с радиатора явно. В крайна сметка почисти ли ги външно двата топлообменника?
    Не, нямах време, че бях нон стоп на път, само пръснах леко с пароструйка отвътре радиатора, че нямах възможност да свалям броня и прочее, но промяна няма. Въпросът ми беше, дали този теч от радиаторчето на парното в купето може също да е причина колата да грее?
    Giulietta 1,4 Multiair 2014
    Giulietta 1,6 JTDm 2013 - EX
    156 SW 1,9 JTD 2003

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •