Results 1 to 6 of 6

Thread: Много странен проблем, уж с пренадуване на турбото 156 2.4 JTD 136 кс

  1. #1
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default Много странен проблем, уж с пренадуване на турбото 156 2.4 JTD 136 кс

    Значи колеги все ме спохождат някакви много странни проблеми, които уж приличат на стандартни, ама всъщност се оказва, че не са. Най-последно имам някакви ядове с печката от подписа (2.4 JTD - 136). Откакто я взех се появи проблем с турбото - пренадува (P0235). В началото беше много рядко и над 4000-4500 оборота, но след като изолирах EGR-а започна много често да влиза в авариен режим след 3000 оборота. Свалихме турбото, изчистиха му геометрията (беше позапекла малко), като се ревизираха всички неща свързани с всмукателния тракт. Качихме турбината, колата върви на пушка, и единствената грешка, която ми записва (P0404) е заради изолирания EGR (смятам и това да го оправя в скоро време). Но съвсем случайно забелязах, като я сритах здраво за да хвана един светофар на излизане от София, че пак ми светна дюзата и заби муцуна - влезе в авариен режим. Като при това положение ми записа пак познатите от преди грешки P0235 и P0704 (не мога да разбера тази грешка какво общо има с цялата ситуация, но е факт, че като се появи първата и тази се записва), НО вече се появи и нова грешка P0101, която също е обвързана с P0235. Бързам да уточня, че дебитомера е нов, а и след смяна за проба с друг, P0101 пак си фигурира. Също така всички въздуховоди са изправни и няма пробив. Проверено е. След като ми го направи този проблем (пътувах за провинцията), нямах ниаква грижа повече - ръчкам я до откат - никакъв проблем. Но след като ми го направи още вeднъж-два същия проблем в рамките на една седмица, реших да го изследвам по-подробно и закачих компа. След малко експерименти ето каква закономерност установих. Значи когато колата не е достигнала номиналната си работна температура (някъде е 70-80C), го прави. Загрее ли и вдигне ли 90C няма никакви грижи - колкото и да я ръчкаш, няма никаква грешка да записва (само на EGR-а, ама тя няма общо със ситуацията) или да прави проблем. Тоест проблема е само докато не е загряла достатъчно. Та въпроса ми е към кое да се насоча и възможно ли е спортния конус (JR) по някакъв начин да оказва някакво влияние и оттам да се насмита нещо ECU-o? Това, което смятам да направя, е да проверя MAP сензора (ще сложа временно някакъв друг за проба), за да съм 100% сигурен, че и той е в ред и , че не бъзика той цялата работа. Проблема не е фатален, а по-скоро дразнещ, ама аз пощръклявам, когато нещо не ми е в ред по колата.
    Last edited by AlfaMan; 25-05-2010 at 16:47.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  2. #2
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    За съжаление, проблема може да се окаже фатален. Незнам как е при алфа, но при VW в авариен режим влиза при разлика по-голяма от 200mBa, която никак не е малка, ако се появява при малксимално налягане. Таз турбина едва ли поема добре налягания от рода на 1,5 и нагоре бара. Първо , като за начало виж , къде се получават тези големи разлики ( при разтоварване или при натоварване на турбината). За целта направи една графика на 3-та предавка от 1200 до 5000 rpm при натиснат педал на газта докрай. После направи няколко разтоварвания ( като върнеш газта при около 3000 rpm)
    Имай на предвид, че механично затапеният EGR влияе върху показнията на дебитомера, но не и при load на педала.

    ПП: 136 коня не е ли с вакуумно управление на турбината (само с нафтичка) ? ( имаш ли електрически клапан, който ра редуцура/управлява вакуума, който движи геометрията? )
    Last edited by dobromirski; 25-05-2010 at 21:29.

  3. #3
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    За съжаление, проблема може да се окаже фатален. Незнам как е при алфа, но при VW в авариен режим влиза при разлика по-голяма от 200mBa, която никак не е малка, ако се появява при малксимално налягане. Таз турбина едва ли поема добре налягания от рода на 1,5 и нагоре бара. Първо , като за начало виж , къде се получават тези големи разлики ( при разтоварване или при натоварване на турбината). За целта направи една графика на 3-та предавка от 1200 до 5000 rpm при натиснат педал на газта докрай. После направи няколко разтоварвания ( като върнеш газта при около 3000 rpm)
    Имай на предвид, че механично затапеният EGR влияе върху показнията на дебитомера, но не и при load на педала.
    През почивните дни ще я видя и ще я пробвам, че това изисква доста време за всяка проба - нали трябва да изстине, че иначе може цял ден да си я карам и проблем няма да видя.
    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    ПП: 136 коня не е ли с вакуумно управление на турбината (само с нафтичка) ? ( имаш ли електрически клапан, който ра редуцура/управлява вакуума, който движи геометрията? )
    Да с вакумно е (на изхода на охлюва на компресора има вързан маркуч, който управлява актуатора за промяна на геометрията) и няма никакви ел клапани, които да се управляват от ECU-то, ами си е чисто механично. Чак при 140hp версията започват ел. клапаните
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  4. #4

    Default

    Здравей колега,
    Мисля, че турбината ти пренадува пак. Като е студена геометрията заяжда за малко и 1.2 бара като загрее турбото разтоварва. Аз имам същият проблем - един път свалих турбото, изчистих го и се оправи, но после пак почна да заяжда. Забелязах, че лопатките на геометрията се стържат в корпуса и заради това толкова кратко отива и ако имаш някаква нередна дюза по бързо се задръства,трябва да се ошкурят малко от долната част лопатките.

  5. #5
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Разкачи вкуумният актуатор от лостчето на турбината и го размандахерцай на ръка. Трябва да се движи без никакво усилие с добре изразени крайни позиции. Възможно е и няйкой да в врътнал гайката за настройка на актуатора. Не бързай обаче да пипаш там, ако не си сигурен, че геометрията не заяжда. При това управление просто няма от какво друго да е . ЕЦУ-тоне участва по НИКАКЪВ начин в управлението на турбината. Мап сензора в случая служи единственно за корекция на впръскването по налягане, и за "следене" на турбината , не участва в управлението .

  6. #6
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Разкачихме го и всичко си е ок. Геометрията се движи без каквото и да е усилие и няма никъде нещо да запецва ни най-малко. Актуатора също е в ред избутва си плунжера без проблем. Маркуча който го управлява е здрав (тайно се надявах за някаква пукнатина). То още при свалянето за чистене на турбината преди две седмици ги ревизирахме тези неща и всичко си беше, като по учебник. За гайката - специално го сравнявахме с един свален от една друга турбина и уж според шублера бяха идентични. Ще гледам утре да си изчистя добре EGR-а и да го оттапя и него, та поне да се махне дежурната грешка, която ми записва от него.
    Сега през почивните дни ще вида какви са графиките за наляганията, че сега няма как да я изръчкам - сутрин като е студена съм в задръстванията, а след като загрее веднъж, после в това топло време не може да изстине и даже да е свалила температурата, докато отида до някъде където мога да я пробвам, тя пак е загряла и не го показва проблема.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •