Results 1 to 10 of 10

Thread: Чукане в двигателят при определени обороти

  1. #1
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default Чукане в двигателят при определени обороти

    Здравейте колеги. Имам описаният в заглавието проблем. При форсиране на място точно на 1500 оборота се появява слабо чукане, което се чува до към 3000 оборота и после вече се слива с шума на мотора. Когато отпусна педала и падат оборотите причуква между 3000 и 2000, и спира. Също така се вижда как при достигането на тези 1500 оборота двигателят започва да вибрира по-силно.
    Откачих буксата на соленоида на вариатора (предполагам така вариаторът не работи) и чукане няма. Мотора работи много по-спокойно и тихо.
    Въпросът ми е може ли това да са лагери при положение, че при палене, под 1500 или с изключен вариатор няма чукане.
    Самият вариатор е сменен с нов преди 9000 км.
    Знам какво е общото отношение към "шумовата диагностика", но ще се радвам ако някой даде идея към кое да се насоча.
    146 1.6TS CF1 '98


  2. #2
    започва да се пристрастява jivko15's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    32

    Default

    Сигурен ли си ,че са ти сложили нов вариатор?
    ALFA ROMEO156.1.8TS.98

  3. #3
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Или са ти зацепили ангренажа както трябва...
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  4. #4
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    Живко, в този живот няма нищо сигурно

    И аз подложих работата му на съмнение, но през капачката на маслото изглежда лъскавичък и новичък, пък и все пак да ме "наиграят" с толкова пари ...
    146 1.6TS CF1 '98


  5. #5
    започва да се пристрастява jivko15's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    32

    Default

    Е,колко му е да го почисти?И да му сложи ремонтен комплект?Ако беше нов вариатора щеше да изкара доста повече от 9000км и в момента само гадаем.
    ALFA ROMEO156.1.8TS.98

  6. #6
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Здравейте,
    В общия технически рядко влизам, а колегата ме помоли за съвет на лична, та ето какво мисля аз по въпроса.

    Първо да те успокоя , че "проблема" хич нее самопри теб. 50% от алфите го имат, но много малко от хората го чуват това. .Знам за каво говориш (стига при теб да не е доста по-силно изразено) . Та с 2 думи , "нормалното" чукане се появява точно както го описваш, но е съвсем леко доловимо. Та за да съм кратък :
    Биелен лагер ще го разбереш по следният начин.
    Караш колата на по-висока предавка (примерно 4-та), и достигаш оборотите , при които се чува въпросното чукане. След като започнеш да го чуваш, започваш да променяш подаването на газ. . По този начин променяш натоварването САМО на коляно-мотовилковият механизъм, защото поради голямата предавка оборотите въобще не се променят. Ако чука биелен/основен лагер или бутален болт , чукането ще се променя с променянето на педала на газта. Ако чука каквото и да е друго по двигателя , то няма да зависи от положението на газта(натоварването на мотора), а единствено от оборотите.
    От тук на татък обаче идва другият проблем, защо нов вариатор ще чука ?
    МНого просто ! Защото , когато соленоида отвори и вариатора се изпълни с масло ,налягането го извърта, а заедно с него и вала. Ако налягането на маслото обаче не е достатъчно то и силата не е достатъчна за да завърти и най-вече да ДЪРЖИ вариатора/вала в другата КРАЙНА позиция. Предполагам си въртял и знаеш как се върти разпределитен вал (на пресекулки, поради гърбиците по клапаните). Та тракането идва именно от това, че вала вместо да седи докрай завъртян в другият край на вариатора, той се мандахерца между двете положения и се чува това чукане. Двигателят също е неспокоен, тъй като постоянно му се променя газоразпределението. Ако го нямаше соленоида , а се управляваше директно от налягането на маслото, нямаше да има начин как да се избегне тази зона на налягане на маслото и щеше да се появява именно този "дЕфект", който имаш ти. Затова соленоида отваря при праг на обороти, при които налягането би трябвало да е повече от достатъчно за да държи вариатора в крайно положение без да мърда.
    Защо обаче налягането на маслото към вариатора не е достатъчно ...причини бол !
    ( проблеми в маслената помпа и най-вече клапана за регулиране на налягането (обикновенно задържа) , износени биелни /основни лагери и загуба на налягане, неподходящо масло, позапушени магистрали към вариатора, износване на легалата на разпределителните валове и леглото на вариатора и и т.н и т.н

  7. #7
    Запален алфист Ts_Iliev's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич
    Age
    48
    Posts
    109

    Default

    Браво бе колега, това е за учебник направо. Ще ослушам моя мотор
    Alfa romeo Alfetta 2.0 QO
    Alfa Romeo 90 V6 2.5 QO

  8. #8
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    Здравейте,
    В общия технически рядко влизам, а колегата ме помоли за съвет на лична, та ето какво мисля аз по въпроса.
    Само добавка - напълно е възможно да има нагар и боклуци в леглото на клапана на вариятора, както и да има задиране на клапана и/или проблеми с пружината - говоря за мястото под соленоида на вариятора - аз поне бих почнал от там
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  9. #9
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    Здравейте,

    Първо искам да благодаря на колегата dobromirski за вниманието и подробния отговор, който ми даде. Евала на хора като него! Колата влиза в сервиз тази седмица и ще прегледаме някой от нещата. Естес ще пиша какви са резултатите.
    Bobo за този клапан и пружинка ли става на въпрос? Благодаря за съвета. Ще го разглобим за проверка.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Solenoid.jpg  
    146 1.6TS CF1 '98


  10. #10
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Това е клапана и единственото което можеш да направиш е да почистиш отвора в колектора къде влиза клапана. Може и бензин да му капнеш вътре.

    Малко вероятно проблема да е там. По-скоро ми се върти мисълта да са те наиграли с вариатора.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •