Results 1 to 9 of 9

Thread: Хидравлична течност - количество?

  1. #1
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default Хидравлична течност - количество?

    Какво е количеството, което събира цялата система на хидравликата на волана? Вчера ми се спука един маркуч и изтече. Естествено се случи на път та се прибирах до нас като спирах да доливам. И сега така или иначе съм останал с някакво мизерно количество течност, което е по маркучите някъде под спуканото та да се възползвам направо да я сменя цялата. Между другото като си взех за доливане ми обясниха, че като я сменям цялата да гледам да я източа цялата защото имало 2 вида - обикновена и червена. Аз честно казано за първи път чух за такова нещо та ако може и по тоя въпрос да споменете нещо - коя, защо....? А, и един последен въпрос. Понеже досега ядове с хидравликата не съм имал та не съм се занимавал много с нея - къде е най-ниската точка, от която да източа системата?
    The greatest of all scientific hobbies!

  2. #2
    Captain Slow LeoVin4i's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Варна
    Age
    42
    Posts
    467

    Default

    Течноста е за автоматични скоростни кутии ATF Dexron 2 гледай да пише, марката каквато си харесаш Най-ниската точка са маркучите, които минават под радиатора, там има една серпентина, за да се охлажда течността оттам се източва. 1.2л мисля, че събираше.
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TS
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer - ex
    Audi A4 1.9 TDI

  3. #3
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Да, това за най-ниската точка го предполагах така като огледах кое къде минава. Иначе мерси за информацията
    The greatest of all scientific hobbies!

  4. #4
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    сложи декстрон 3. вземи си 2 туби, те са по 0,7 литра май. обезвъздушава се на пуснат двигател и въртиш крайно ляво , крайно дясно. наливай полека течността че изригва яко.
    точка

  5. #5
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    A случайно някой да има идейка в София от къде мога да я изкопая тая течност, какви пари е и има ли проблем да се смесва с друга защото от вчера като взех за доливане, за да се прибера ми остана. Случи ми се точно в центъра на София, а там освен дрешки и мазни дюнерчета друго няма какво да си купите и с гайгеров брояч съм я търсил тая течност. Та тубата беше 1 литър аз да съм долял към 200 милилитра някъде. Марката мисля беше Lubrica. Идея си нямам каква е тая течност като марка, но все пак пари съм дал за нея и имам близо литър от нея.
    The greatest of all scientific hobbies!

  6. #6

    Default

    Недей да караш колата обаче , на мен така ми замина помпата преди. Иначе по въпроса - отиди на Козлодуй и със сигурност ще я намериш в някой магазин. Може и на Симеон
    Arena Coast Customs

  7. #7
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Аз колата не я карам. Седи като паметник долу от вчера след обяд когато по-голяма греда не бях удрял. Бях тръгнал да върша работа и бум - маркуча се спука. Прибрах се да взема другата и хоп изненада - на нея термостата й се прецака и започна да прегрява. Третия дзвер не е в България..... Вчера никаква работа не свърших, а и на всичкото отгоре 2 коли ми се счупиха за има няма 3 часа. Аааа...вчера сутринта пък си откарах й без телефон. Неясно защо, но беше изключен. Като попитах ми казаха, че няма проблем и след това изведнъж се оправи.... Абе греда. Вчера след цялата одисея слизам да оправям Алфата и тъкмо вдигнах капака и заваля дъжд. Днеска сутрина такмо слезнах да оправям пак Алфата, вдиганх капака, огледах подозрително небето от което ми се усмихваше слънчице, но след като разголбих няколко глупости и заваля град Направо се чудя сега като слезна какво ще се случи

    Но както и да е. Несгодите настрана. Аз имам няколко магазинчета предвид в които ще си намеря каквото търся въпросът е дали могат да се смесват? Ако могат ще си налея вчерашната + тази която ще купя сега. Ако не могат ще реша какво ще правя - или ще купя още една туба от вчерашната или направо 2 от въпросния Dexron 3

    P.S.: А маркуча между другото някаквъ специален ли е? В смисъл всеки ли маркуч издържащ на омасляване, налягане и със съответния диаметър става? И ако да, колко е налягането горе долу, та да се орентирам и за маркуча?
    Last edited by detelazurno; 01-04-2010 at 14:47.
    The greatest of all scientific hobbies!

  8. #8
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Работата е оправена. И все пак да си отговоря сам на въросите Хидравлични течности с различни показатели НЕ бива да се смесват, така че ако не знаете показателите на това, което имате в системата по-добре сменете цялата. Различните светове течности също НЕ бива да се смесват! Btw при мен не се наложи да доливам много, тъй като беше останало известно количество във рейката. Със вчерашните доливания докато се прибера дефакто и направих една промивка с новата течност и сега само трябваше да долея. За маркуча - ако ще и от рибки да е (бах ги тия хидравлични рибки) ако е устойчив на масло, налягане и е същия диаметър слагайте смело. Продават се на метър всякакви маркучи каквито ви е кеф. Аз отидох в едно магазинче до нас, в което продават всякакви автомобилни маркучи, съединения и т.н., и още преди да му кажа за какво е маркуча, изваждайки го от пликчето за да го премерим като дължина и диаметър (нищо че вече го бях направил) човека с един поглед го премери на диаметър и ми каза "това е за хидравликата нали?". Та дори да не разбирате от маркучи си носете стария с вас и ако е читав продавача ще ви даде каквото ви трябва.
    The greatest of all scientific hobbies!

  9. #9
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    колега, това за различните течности не знам от къде си го чул. течността която се използва в хидравликите e същото масло което се ползва в автоматичните скоростни кутии. обикновенно го пишат АТФ или декстрон следвано от номер. друго масло за нашите системи просто не се ползва, няма друг вид. цвета на новото масло в тубата е рубинено червен и мирише на сладко даже. след известно време работа става кафеникаво и може и да се обезцвети почти. маслото е измислено така че новите номера да са съвместими с предишните но не и обратно. примерно декстрон 3 замества декстрон 2 ама не и обратно. по принцп декстрон си е марка на ГМ , а те вече не произвеждат 2.
    точка

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •