Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Проблем с джантите-размера?!?

  1. #1

    Default Проблем с джантите-размера?!?

    Здравейте,купих си още един комплект лети джанти за моето ГТВ.Размера им-16-ки,5 по 98 болтовете, в средата за главината от вътрешната страна 58,отвън 50,стават капачките за главината,болтовете също.Обаче какъв е проблема...Джантите не опират във фланеца ли,как се нарича не го знам,затова ще го обясна индианската...Завивам болтовете,главината си лепва на мястото,центрирано без да мърда,обаче не може да влезе по-навътре джантата и не опира в металната плоскост ,за която трябва да я завия с 5-те болта.Завих ги все пак,но така не може да се кара,има вибрации във волана,болтовете се отхлабват сами за много кратко разстояние и не може да се кара така,защото ще изхвърчи някое колело...Има ли решение на проблема с джантите?Или просто трябва да ги продам и да си купя други?

    ---------- Post added at 18:57 ---------- Previous post was at 18:41 ----------

    Джантите,които купих са от италианска кола,така ми каза продавача,не са прибрани навътре,нито изнесени навън,изглеждат подобно на фабричните,тези шайбите с 6-те кръга,само ,че тези са много по детайлни,не са с кръгове,имат декоративни нарези и май са от друг материал.Не прилепват,защото от вътрешната страна,това което би трябвало да се завие плътно за колелото им е с около 1см по-късо и не ляга на колелото за да го завия и като краен резултат остават около 4-10мм разстояние от джантата до колелото,като болтовете все пак са завити...Просто джантата не ляга плътно,за да я завия плътно без това разстояние...

  2. #2
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Колега,имаш три възможности:
    1. Продаваш джантите.
    2. Отиваш на стругар да ти направи фланци.
    3. Пак на стругар да разстърже джантите.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Колега,имаш три възможности:
    1. Продаваш джантите.
    2. Отиваш на стругар да ти направи фланци.
    3. Пак на стругар да разстърже джантите.
    И аз така прецених възможностите,ама не в тоя ред.
    Стругар ако прави фланци лесно ли е,здраво ли е,какви пари излиза?А ако ти разстъргва тва кво означава?Да направи главината да влиза по-навътре ли?Щот това май няма да стане защото ще опира в спирачките.
    Не ми се иска да ги продавам,защото са много хубави и май не са от алуминиевите,ми тия другите,кви бяха,но ако няма друга възможност...

  4. #4
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Редът е примерен.
    За мен най-добрият вариант е да си направиш фланци.
    Цената зависи от майстора и от материала.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Редът е примерен.
    За мен най-добрият вариант е да си направиш фланци.
    Цената зависи от майстора и от материала.
    Ами с тях като фабрично ли е,ще бъде ли както трябва всичко и някакви все пак примерни цени от толкова до толкова и евентуално места.Вършат ми работа и оферти за Плевен.

  6. #6
    Master of Puppets mochko1's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Разград, London
    Age
    38
    Posts
    983

    Default

    Колега да не би пъпката на главината да ти повдига нещо. Огледай хубаво кое къде повдига и тогава търси решение.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Fiat Bravo II 1.4 90hp

    Poor is the man whose pleasures depend on the permission of another!

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by mochko1 View Post
    Колега да не би пъпката на главината да ти повдига нещо. Огледай хубаво кое къде повдига и тогава търси решение.
    Мочко,колега,не съм много наясно затова ще обясня пак като идиот,ама не се смейте
    Свалям старите джанти,те така добре са били прилепнали и силно завити,че трябваше да ритна няколко пъти гумата след като съм развил всички болтове за да мога да сваля джантите.Новите джанти не залепват така,защото дори не се допират.По размери уж са точно 5 по 98 болтовете,в средата отвътре 58,отвън 50.Опитвам се да натикам джантата докрай,обаче шиша(не знам дали това е пъпката на главината) си опира в цилиндъра и не позволява той да се нанижат джантите така,че да опрат.От друга страна ако влизаше по-навътре,може би пък джантите щяха да опират в спирачните апарати...Сравних фабричните и новите джанти и разликата ми се струва,че е единствено в дебелината на тва отвътре,часта която трябва да легне върху полуоската.Новите са около 4-10мм по-тънки отвътре,там през участъка където преминават болтовете.Аз не разбирам от джанти и не съм имал такива проблеми,но стигнах до извода,че джантите или трябва да се продадат или да се удебели вътрешната страна,така че да се изравни с тази на фабричните джанти.Въпроса е обаче дали може да стане(явно може,защото и тук ме съветвате да направя това),казахте ми при стругар,въпроса е дали става здраво,може ли да бъде проблем по някакъв начин и колко би струвало за да си преценя.Джантите ми харесват,но не мисля да ги позлатявам ако преправката се окаже скъпа,от друга страна вече се набутах с монтаж и баланс на летните гуми върху тия джанти и ако преправката става лесно,бързо,евтино и хубаво да се захващам за работа

  8. #8
    Master of Puppets mochko1's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Разград, London
    Age
    38
    Posts
    983

    Default

    Евтино няма да е. Не знам стругар какви пари ще ти вземе за фланци ,но нови оригинални (ако въобще има такова понятие) са скъпички. Погледни в "Продава" имаше колега който продаваше фланци. Разбери Колко е офсета (ЕТ-то) на джантата. Ако цифрата е много голяма тоест над 40 ще ти трябват фланци. На мойте е 41.5 и съм без фланци ,но не ми харесва как стоят на колата ,защото са много прибрани. Абе дай снимка на тея джанти. Като махнеш дажантата върху главината стърчи една пъпка или там ти е проблема ,или в централният отвор. Някои я режат тая пъпка ,но не знам до колко е добре това. Ааа и централният отвор мисля ,че трябва да е 58.1 мм !!!
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Fiat Bravo II 1.4 90hp

    Poor is the man whose pleasures depend on the permission of another!

  9. #9
    започва да се пристрастява delian1978's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    94

    Default

    Колега,
    Пробвай да махнеш болта който фиксира дисковете да не се въртят спрямо отворите за болтовете на гумата или друго яче казано тази пъпка която стърчи на главината.Развива се с ключ 12 и няма проблем колата да си върви без този стопор.Моите джанти нямат отвор където да влезе тази пъпка и карам без нея.Явно затова не ти лягат джантите.

    Alfa Romeo 156 2.0ts
    бивша 155 2.0ts
    бивша 155 1.8ts

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София, Благоевград
    Posts
    372

    Default

    Аз ще потвърдя казаното от колегата над мен. Имам резервна джанта (патерица) от Волво 5х108 и ми се наложи на път да я сменям.... еиии колко се чудих къде опира. Виж си оригиналните джанти как имат дупчици където да влезе тоя шиш.. после погледни новите дали имат тея дупки... според мен не... развиваш "пъпката" смело и готово... няма да се плашиш ако ти мръдне главината спрямо отворите за болтовете... наместваш ги и завиваш джантата.. това е. Аз си карам 166цата с оригинални джанти но без тези пъпки защото недай си боже да спукам гума трябва и тях да отвивам .... а много трудно става.
    Alfa Romeo 166 2.4jtd 136hp 2000г. - ex
    Opel Signum 1.9 CDTI 150hp 2006г.

  11. #11
    нечлен на клуба ludkanar's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Перник
    Age
    35
    Posts
    1,455

    Default

    Дали неса дълги болтове и къса резба и неможе да прибере джантата,че от това 1-во ляга после неляга както трябва ннеразбрах много?
    Mercedes W202 - 200kompressor 99'
    Alfa Romeo 156 1.8 16V TS 99' - ex''
    Alfa Romeo 145 1.9JTD 99'

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by p3shku View Post
    Аз ще потвърдя казаното от колегата над мен. Имам резервна джанта (патерица) от Волво 5х108 и ми се наложи на път да я сменям.... еиии колко се чудих къде опира. Виж си оригиналните джанти как имат дупчици където да влезе тоя шиш.. после погледни новите дали имат тея дупки... според мен не... развиваш "пъпката" смело и готово... няма да се плашиш ако ти мръдне главината спрямо отворите за болтовете... наместваш ги и завиваш джантата.. това е. Аз си карам 166цата с оригинални джанти но без тези пъпки защото недай си боже да спукам гума трябва и тях да отвивам .... а много трудно става.
    колега,аз си харесвам колата,ако с нещо се нарушава техническото състояние и това води до разбиване на лагери и т.н. не ми пука за джантите,свалям ги продавам ги и си взимам нови.Ще пробвам това с пъпката на главината в случай,че е безопасно за мен и за колата.А може и фланци да ми правят при стругар.
    Благодаря на всички които помагате с мнения!

  13. #13
    Старши алфист Walker's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София - Младост
    Age
    38
    Posts
    529

    Default

    Ако имаш възможност снимай джантата от вътре, а после и диска, след което постни снимки тук.
    Може да снимаш и текущите джанти по същия начин.
    --Alfa Romeo 147 1.9JTD -- Keep walking! --

  14. #14
    Master of Puppets mochko1's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Разград, London
    Age
    38
    Posts
    983

    Default

    Да допълня за офсета ,че забравих. Тааа ако е голямо ЕТ-то ,ще ти трябват и по къси болтове ,щото оригиналните са много дълги. Както казах моите джанти са с ЕТ 41.5 и съм с по-къси болтове
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Fiat Bravo II 1.4 90hp

    Poor is the man whose pleasures depend on the permission of another!

  15. #15

    Default

    Колеги затрудних ви май с тъпи обяснения Този път ще се старая да бъда максимално точен
    Значи имам 2 комплекта лети джанти-фабричните и тези,които купих скоро.16-ки са и 2-та комплекта,ползвам едни болтовете-тези от оригиналните джанти.Оригиналните си лягат за полуоската,влиза си шпилката в дупката(не знам дали на това му се вика пъпка),затягат си се добре,не опират никъде всичко си е точно(все пак са си оригиналните от колата )
    Обаче като сложа 2-рия комплект гуми и джанти(новите),със същите оригинални болтове,нещо някъде опира и не позволява на джантата да залепне за полуоската,като остава разстояние между джантата и полуоската,болтовете минават през това разстояние,но при движение се отхлабват/развиват направо,защото джантата не опира в полуоската.За ЕТ-то не съм експерт но мога да кажа,че джантата на пръв поглед откъм размери е същата като оригиналната.Обаче отвътре там където са дупките на болтовете и малките дупчици между тях,е това кръгче ли как да го нарека е по-късо от това на оригиналните с 0,5-1см и точно толкова не достига на джантите да опрат в полуоската и да ги завият плътно без да остава разстояние.
    Благодарен съм на всички,които се опитвате да помогнете,съжалявам,че не мога да приложа снимки,защото не съм в града...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •