Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Трябва ли да се притяга главата след основен ремонт?

  1. #1
    Рибарче stefoo's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    bulgaria /sofia Фондови жилища
    Age
    42
    Posts
    436

    Default Трябва ли да се притяга главата след основен ремонт?

    искам да попитам по вещите от мен колеги чух че след основен ремонт след няколко стотин километра трябвало да се натегне главата или нещо от сорта някой да е чувал подобно нещо???това го чух от един майстор дали е вярно??? ще съм ви благодарен ако си дадете мнението
    Alfa Romeo 156 1.8ts-2000г
    Alfa Romeo 156 2.0ts-1998г


  2. #2
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Стягат се един път, това са едновремешни работи.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #3
    Рибарче stefoo's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    bulgaria /sofia Фондови жилища
    Age
    42
    Posts
    436

    Default

    мерси за отговора колега
    Alfa Romeo 156 1.8ts-2000г
    Alfa Romeo 156 2.0ts-1998г


  4. #4
    cuore sportivo dimo's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,080

    Default

    Правилния подход е :след като веднъж е сглобена и стегната по правилата след определен пробег да се проверява и ако има нужда се притяга с нужното усилие с динамометричен ключ
    Alfa 155 2.0 16v

  5. #5
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by dimo View Post
    Правилния подход е :след като веднъж е сглобена и стегната по правилата след определен пробег да се проверява и ако има нужда се притяга с нужното усилие с динамометричен ключ
    За москвич, жигула или волга става въпрос!!!!!
    Я поясни, как точно се разбира дали има нужда от дозатягане и как определяш с колко точно, след като на повечето от съвременните автомобили последните притягания се измерват в градуси а не в нютони?

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    За москвич, жигула или волга става въпрос!!!!!
    Я поясни, как точно се разбира дали има нужда от дозатягане и как определяш с колко точно, след като на повечето от съвременните автомобили последните притягания се измерват в градуси а не в нютони?
    Потвътждавам думите на колегата.Всяка гарнитура е съпроводена и със схема на стягане за съответния модел.Освен равномерно притягане с динамометричния ключ на няклоко отделни етапа има и стягане окончателно със звъртане на определени градуси.
    Ако се стегне по схема няма нужда от следващи интервенции.

  7. #7
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Явно до като не измреме всички майстори от моето поколение и нагоре, тоя проблем ще си стои!
    Старо магаре не знае да върви направо, а и нищо ново не ще да научи!
    Практиката за стягане на главите само с динамом етричен ключ е отдавна отречена.В съвременната практика е заложено главите да се стягат до някъде с дино-ключ, а пълното затягане да е в градуси. Това позволява гарнитурата да се смачка равномерно и главата да легне права.Мерил съм за сведение при такова затягане как са нютоните и се получават най-разнообразни резултати,но притягането е без забележки!
    Има няколко важни условия,които трява да са спазени!!!
    Главата да е права, да се спази точно първоначалното притягане,а за някои модели е от порядъка на 2.5-3 кг/м(те такива ключове в БГ не се въдят) и болтовете да не са разтегнати.По принцип и последното никой не го гледа, а от това, понякога болта просто не притяга главата, а се законтря в леглото.
    Малко са хората, които си вярват на очите и за това накрая( - абе аз да съм си сигурен), притягат допълнително главата и точно тогава се получават гафовете.
    Тука не включвам някои модели, за които изрично е упоменато, че след притягането, мотора се пали и трябва да загрее до 80 гр. , след което се охлабват болтовете и се притягат на ново по схемата.
    Така, че да се твърди, че няма повторно притягане не е много коректно.Няма , но за нашите.Съществуват мотори, които се притягат повторно!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  8. #8
    започва да се пристрастява gkalinov's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    кричим
    Posts
    38

    Default

    В упътването за ремонт и експлоатация на АЛФА 75 пише,че при смяна на гарнитурата на главата след 1000 км. или 600 мили главата трябва да се притегне отново с определено усилие с динамометричен ключ.Същото го пише и в инструкцията за монтаж,придружаваща гарнитурата на фирма GLASER.Така,че има двигатели за които се препоръчва повторно притягане след определен пробег.

  9. #9
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Всъщност начина за стягане донякъде се определя и от болтовете, освен от гарнитурата. На почти всички стари двигатели се слагаха болтове, които се стягаха само с определено усилие. Обикновено бяха с шестограмни глави. След това навлязоха масово болтове с торкс, започна да се прилага стягане на градуси и отпадна последващото затягане.
    За болтове за глави става дума още.
    Last edited by didod; 21-03-2010 at 19:08.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  10. #10
    75TwinSpark 75TwinSpark's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    523

    Default

    В упътването за ремонт и експлоатация на АЛФА 75 пише,че при смяна на гарнитурата на главата след 1000 км. или 600 мили главата трябва да се притегне отново с определено усилие с динамометричен ключ.Същото го пише и в инструкцията за монтаж,придружаваща гарнитурата на фирма GLASER.Така,че има двигатели за които се препоръчва повторно притягане след определен пробег.
    Баш си е така,
    така че колегата да се поинтересува какво пише 3а неговия мотор
    75 TwinSpark -син- ex, 75ts зелен
    75 ТУИНСКРАП-сив, 75 2.5 V6 черен
    75 2.5 V6 Milano Argento-червен,75 2.5v6 сив.164 3.0 12v
    75 3.0 V6 24V-червен, + 75TwinSpark-бял,164 3.0 24v

  11. #11
    Рибарче stefoo's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    bulgaria /sofia Фондови жилища
    Age
    42
    Posts
    436

    Default

    значи след още няколкостотин километра трябва да ми донатегнат главата така ли да го разбирам защото не съм мн вещ в тия неща??
    Alfa Romeo 156 1.8ts-2000г
    Alfa Romeo 156 2.0ts-1998г


  12. #12
    започва да се пристрастява gkalinov's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    кричим
    Posts
    38

    Default

    Търси справка от някое ръководство за твоя модел автомобил.Виж какво конкретно пише там .Не се доверявай на общи твърдения.Фирмите,които произвеждат гарнитурите за определените модели коли,мисля че също се съобразяват с предписанията на производителите на автомобилите.Всяка марка имодел си имат специфични особености.Например: при едни се препоръчва смяна на болтовете или шпилките а при други -не и т.н.

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by stefoo View Post
    значи след още няколкостотин километра трябва да ми донатегнат главата така ли да го разбирам защото не съм мн вещ в тия неща??
    За 156-цата няма нужда от повторно притягане.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    За 156-цата няма нужда от повторно притягане.

    Само да добавя. за да не се бъркате излишно. за някои по-стари модели има както указано стягане с нютони. така и с по-новия метод с ъглово завиване!
    Зависи на каква гарнитура ще попаднеш!
    Last edited by mordohy; 22-03-2010 at 19:28. Reason: хронична кретения
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #15
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default

    Quote Originally Posted by stefoo View Post
    значи след още няколкостотин километра трябва да ми донатегнат главата така ли да го разбирам защото не съм мн вещ в тия неща??
    аз съм на мнение,че не трябва да се гледат километрите,а моточасовете наработка.
    Аlfa 164 Super 2.5TD

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •