Колеги, имам една идея която ми се върти от около 10-на години. Преди време имах свободно време и възможности и можех при малко повече желание да я организирам...Сега просто споделям идеята /мога и доста да помагам при нужда/ защото виждам, че тук има много и навити хора...Не познавам почти никой, но може би организаторите на този форум също ще проявят желание, а надявам се да имат и възможности да опитат да осъществят една такава идея. Накратко - предлагам да се организира съвсем официално /"ден на баира" / , изкачване за време по технично, красиво, трудно планинско трасе. Знам и мястото - това е ще е изкачването на Белмекен, откъм с. Сестримо покрай Чаира. Навярно тук има хора, които са посещавали това място покрай рали България. До сега се караше 3 пъти(!), а тази година, когато вече сме кръг от WRC, ще се кара 4 пъти(!). Лично съм разговарял с Бруно Тири, който преди няколко години спечели ралито с Пежо 206 WRC и който се прехласваше по този участък. Защо предлагам такова нещо - изкачвал съм това място сигурно над 100 пъти и всеки път удоволствието е ОГРОМНО! Освен това /без никой да се обижда/ не приемам серизоно "драг"-а. Все пак автомобила и шофора не е зле да покажат , че могат да спират и да завиват. На писта е много по-добре, но там са няколко завоя, равнинен терен и гладка настилка - могат да се представят добре автомобили с много ниско и твърдо окачване, силно нископрофилни гуми...все неща, които приложени в туристически автомобил вече са "осакатяване" за нормално ползуване. В предлагания планински участък терена е разнообразен, има неравности, на които нископрофилна гума ще се спука или ще се изкриви джанта...има и неравности, които "изхвърлят" автомобили с прекалено твърдо окачване /миналата година по този начин загина пилот на рали България точно в този участък/.
Малко подробности за мястото. Ако се тръгва малко преди Чаира, по стария път под "водна кула" към яз. Белмекен, началото ще е на около 1000 м. надморска височина. За около 12-13 км. се достига язовира, стената е на около 1925 м. Точно в тази отсечка беше смъртният случай /за съжаление/ миналато година. Участъка е доста стръмен и "спънат" с много завои, не може да се развива висока средна скорост, което все пак е предпоставка за сравнително безопасно преминаване. За сравнение миналата година Басо спечели този етап, като средната му скорост беше около 95 км. в час, но се караше още около 6-7 км. на равно около язовира, което спомага за вдигане на средната скорост. Иска ми се този най-стръмен, около 12-13 км. участък да стане нащият Пайкс Пик. Представям си как ще се говори - "имам кола която е за 14мин. и 15 сек. на "Белмекен"..." , а не за някакви ниски, високи или "гърбави" 14-ки , 15-ки на скучни 400 метра.
Може още много да говоря за детайли, но нека първо се получи дискусия и желание...При нужда мога да помогна с контакт със СБА или Г. Янакиев... а бе с много неща само желание и ентусиасти да има.