Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63

Thread: ПРЕДВАРЕНИЕ - дискусия

  1. #16
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Няма такова понятие "можеби"!

    А относно изпускателнят вал и защо го пипаме ,ами инж. са го направили да се пипа и ние това правим.

  2. #17
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    Няма такова понятие "можеби"!

    А относно изпускателнят вал и защо го пипаме ,ами инж. са го направили да се пипа и ние това правим.
    Инженерите са го направили да може да се сменя шайбата ако се износи или да се смени само вала ако се износи. Никъде в сервизните менюали няма инструкция в която да казват, че при зацепването се отхлабва и изпускателната шайба. Това, че има луфт във шпонката не мисля, че означава, че от там да се прави настройка.

    И по мои наблюдения когато приключа със зацепването на ремъка без да бутам изпускателната шайба, като превъртя мотора на ръка няколко пъти и наложа пак петите и индикатора на 1-ви цилиндър си идва съвсем точно на ГМТ и петите си лягат също толкова точно. Незнам защо ви се налага да я бутате. Може би когато вече е била бутана някога, тогава може и да се наложи, но на мен не ми се е налагало такова нещо до сега.

    Не съм зацепил толкова мотори колкото вие. В това спор няма. Зацепил съм около 6, 7 такива и само на един ми се наложи да развия там когато сменях датчика. Тогава се наложи при зацепването да бъде отхлабена наистина, но луфта както казах беше доста по-малко от половин зъб, но може и да се бъркам. Ти имаш повече опит и щом казваш може би е така.
    Last edited by oem; 12-02-2010 at 14:27.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #18
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Ето ,че сам стигна до правилният отговор,затова трябва първо да се обмислят нещата преди да си говорим празни приказки!

    И пак ти казвам "можеби",няма такова понятие що се отнася до наука,техника и прочие.

    Не всяка информация из нета или книгите е 100% вярна с оригинала и никъде не е казано ,че всички подробности са описани.

    Като се доверяваш толкова много на тези неща я ми намери сток карти(игнишън и фуел) на примерно 2,0 тс .

    Чакам с нетърпение.

  4. #19
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    Ето ,че сам стигна до правилният отговор,затова трябва първо да се обмислят нещата преди да си говорим празни приказки!

    И пак ти казвам "можеби",няма такова понятие що се отнася до наука,техника и прочие.

    Не всяка информация из нета или книгите е 100% вярна с оригинала и никъде не е казано ,че всички подробности са описани.

    Като се доверяваш толкова много на тези неща я ми намери сток карти(игнишън и фуел) на примерно 2,0 тс .

    Чакам с нетърпение.
    Имам ги

    Иначе не се доверявам толкова на книгите колкото на това което виждам на практика. Наистина не ми се е налагало само при зацепване да бутам изпускателната шайба. Ако се наложи ще я бутна разбира се, но имах предвид че не е наложително винаги да се процедира и с нея. Само в особени случай когато се налага.

    И пак да мина на въпроса с картите. Ти нямаш ли ги или базикаш сега? Бобо ги има, ти най-вероятно също. Аз ги имам в къщи. Но не мисля, че е удачно да ги показвам тук. Ако искаш доказалтелство, че ги имам мога да ти пратя скрииншот да речем от OLS и ще ти оградя една от картите. Да речем Инжекшън на фулл тротъл 2x16 мисля, че беше картата и не помня точно кой е адреса. Трябва да я отворя да видя, но довечера като се прибера.
    Last edited by oem; 12-02-2010 at 15:23.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #20
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Не ми трябват,просто ти показах нагледно,че от нета неможе да се тегли всякаква информация.

    Давам ти друг пример -намери ми сайт в който да има стокови или тунинг карти,ДОСТЪПНО ФРИИ, на италянки.

  6. #21
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    Не ми трябват,просто ти показах нагледно,че от нета неможе да се тегли всякаква информация.

    Давам ти друг пример -намери ми сайт в който да има стокови или тунинг карти,ДОСТЪПНО ФРИИ, на италянки.
    За какво са ми такива? Има много чужди форуми по които има такива, но на мен не са ми нужни. Тези които се намират свободно за нищо не стават.

    Защо ме караш да правя това? Не разбирам? Знам какво е ноухау ако това имаш предвид и знам, че ноухау в интернет свободно не се намира, но защо подхвана тази тема?
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  7. #22
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Ето спарк адванс, оригинал от 1.8ТС
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails spark.jpg   Untitled-4.jpg  
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #23
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Инженерите са го направили да може да се сменя шайбата ако се износи или да се смени само вала ако се износи. Никъде в сервизните менюали няма инструкция в която да казват, че при зацепването се отхлабва и изпускателната шайба. Това, че има луфт във шпонката не мисля, че означава, че от там да се прави настройка.

    И по мои наблюдения когато приключа със зацепването на ремъка без да бутам изпускателната шайба, като превъртя мотора на ръка няколко пъти и наложа пак петите и индикатора на 1-ви цилиндър си идва съвсем точно на ГМТ и петите си лягат също толкова точно. Незнам защо ви се налага да я бутате. Може би когато вече е била бутана някога, тогава може и да се наложи, но на мен не ми се е налагало такова нещо до сега.

    Не съм зацепил толкова мотори колкото вие. В това спор няма. Зацепил съм около 6, 7 такива и само на един ми се наложи да развия там когато сменях датчика. Тогава се наложи при зацепването да бъде отхлабена наистина, но луфта както казах беше доста по-малко от половин зъб, но може и да се бъркам. Ти имаш повече опит и щом казваш може би е така.
    Шайбата на изпускателния вал мърда и то наистина доста не съм мерил колко точно градуса но определено е повече от 1градус. Примера е пресен от днес.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  9. #24
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Шайбата на изпускателния вал мърда и то наистина доста не съм мерил колко точно градуса но определено е повече от 1градус. Примера е пресен от днес.
    Е добре. Щом казвате значи е така. Моя е грешката в такъв случай.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  10. #25
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Идеята ми като цяло е по-скоро образователна. Исках да разбера какво става горе долу с тия зацепвания и предварения.
    Примерно: гледам долу на маховика белега, докарвам го срещу белега на скоростната кутия на 5градуса(съответно на 0 или 10градуса), зацепвам разпределителните валове с пети, и какво става в крайна сметка. Разбрах че изпускателния вал не може много да мърда, явно се бара всмукателния.Това беше цялата дилема. Предполагам оптималния "всекидневен" вариант е белега на маховика срещу 0 на скоростната кутия и зацепени валове с пети...
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  11. #26
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Предполагам защото никой не можа да ти отговори, темата се обърна към разпределителните валове.Ще се опитам да ти отговоря.
    Ако искрата се подаде при предварение спрямо ГМТ, пълното изгаряне на сместа ще стане при по-малък обем и налягането ще достигне своята най-голяма величина.От това следва да имаме повече мощност.

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  12. #27
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Kuker View Post
    Предполагам защото никой не можа да ти отговори, темата се обърна към разпределителните валове.Ще се опитам да ти отговоря.
    Ако искрата се подаде при предварение спрямо ГМТ, пълното изгаряне на сместа ще стане при по-малък обем и налягането ще достигне своята най-голяма величина.От това следва да имаме повече мощност.
    Колега. Искрата винаги се подава с предварение. Важно в случая е да се намери предварението което да е на границата. Горивната смес иска време за да изгори. Тя може да изгаря някъде между 20 и 60 градуса след ГМТ напълно ако всичко е настроено добре. Когато подадем достатъчно рано искрата в такт сгъстяване сместа се възпламенява, загрява се и се разширява. При което създава налягане върху буталото. Трябва толкова рано да се определи ъгъла на запалване, че пиковото налягане в цилиндъра бъде достигнато вече когато буталото е в ГМТ и започва да се връща на долу. Тогава ще има най-голяма мощност. Ако се прекали с предварението налягането ще стане прекалено голямо много по-рано от започване на разботния такт и ще окаже обратен натиск на буталото и ще предизвика детонация и загуба на мощност.

    При колите с електронно управление на запалването процеса на запалване се изчислява по сложна формула. Следи се всяко едно изменение на товар и обороти на двигателя. Например поради ниската обемна ефектвност в ниските оборти има нужда от повече предварение, но то зависи и от товара. Ако отвориш широко дросела горивото ще изгаря по бързо поради повечето кислород който нахлува, и в този случай пък се налага ъгъла на запалване да бъде с по-малко предварение. При високите обороти пък е друго. Там имаме по-малко време за изгаряне, а времето за което изграя горивото си остава същото. За това там трябва всичко да се случва така, че горивото да изгаря достатъчно бързо, демек повече предварение.

    А в отговор на колегата. Аз опитах да обесня още в началото. Ако бутнеш само коляновия вал с предварение да речем. Ще нарушиш всичко. Пълнене, запалване, изпразване... всичко. Особено при запалването да речем от 3 до 5 градуса оказват много голямо влияние на работата.

    При този мотор можеш да си играеш само със смукателния вал. Например предварение от 3 до 5 градуса. Ще нарушиш леко празния ход и чак до към 2000 - 2500 оборота оборота и ще подобриш пълненето във високи обороти, но не мисля, че тази рязка промяна в динамиката която не съм сигурен дали ще усетиш ще ти хареса.
    Last edited by oem; 13-02-2010 at 18:08.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #28
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    А в отговор на колегата. Аз опитах да обесня още в началото. Ако бутнеш само коляновия вал с предварение да речем. Ще нарушиш всичко. Пълнене, запалване, изпразване... всичко. Особено при запалването да речем от 3 до 5 градуса оказват много голямо влияние на работата.
    Колега, недей да бъркаш колянов с разпределителен вал.

    При предварение на коляновия вал, имаш по-силен натиск веднага след ГМТ заради по-ранното запалване на сместа.Работната смес изгаря в цилиндрите много бързо.Въпреки това, ако искрата се подава точно в ГМТ, докато сместа изгори напълно, буталото ще измине известен път към ДМТ, при което обемът ще се увеличи и налягането на газовете ще се намали.

    Да приемем обаче, че това което казвам са неверни неща.Искам, както и колегата, да обясниш защо има маркировка за предварение?Ще те помоля да си ясен и разбираем.

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  14. #29
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by Kuker View Post
    Колега, недей да бъркаш колянов с разпределителен вал.

    При предварение на коляновия вал, имаш по-силен натиск веднага след ГМТ заради по-ранното запалване на сместа.Работната смес изгаря в цилиндрите много бързо.Въпреки това, ако искрата се подава точно в ГМТ, докато сместа изгори напълно, буталото ще измине известен път към ДМТ, при което обемът ще се увеличи и налягането на газовете ще се намали.

    Да приемем обаче, че това което казвам са неверни неща.Искам, както и колегата, да обясниш защо има маркировка за предварение?Ще те помоля да си ясен и разбираем.
    Сега аз до колкото разбирам ти говориш за предварение на запалването което е доста различно от това което се опитва да обясни ОЕМ а той обяснява с думата предварение по ранното отвяряне и затваряне на даден разпределителен вал спрямо завъртането на ГМТ.
    И толкова ли е трудно да приемете че са стандартни белези не само за този а за почти всички автомобили. Дай сега като има белези да въртим валовете около тях защото има белези и да въртим болтчето на дросела защото има болтче и т.н.
    Пак повтяряме всичко това може да иама някакъв ефект примерно да са по добре ниските и по зле високите или обратно зависи в коя посока ще се мръднат валовете може и да има някакво положение където и да е малко по добре от оригиналното но всичко е въпрос на опити и проба зацепваш пробваш замерваш не ти харесва наново и така докато ти хареса или докато ти омръзне и си направиш центровката както си му е реда. И няма какво толкова да промениш при положение че продължителността на пълнене и изпразване на цилиндрите не се променя променя се мястото в което започва.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  15. #30
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Сега аз до колкото разбирам ти говориш за предварение на запалването което е доста различно от това което се опитва да обясни ОЕМ а той обяснява с думата предварение по ранното отвяряне и затваряне на даден разпределителен вал спрямо завъртането на ГМТ.
    Точно това говоря, все пак това е въпроса.

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •