Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Кавитация в двигателя?

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default Кавитация в двигателя?

    Сутрин, когато е студено след палене се чува някакво хъркане или стържене от двигателя, като че ли меля лед или се смесват някакви вещества в течна и газова фаза под налягане или, че в някаква течност има газова фаза без мястото да и е там. Двигателят си работи. Ако форсирам се форсира и шума. Така няколко минути и спира да се чува.

    Палих 1 година без такова чудо и при -20°C. Така е от 2 години всеки път застудеее ли. Не е задължително температурата да е под 0°C, за да го прави. Сменил съм антифириза и свещите. Ефект 0.

    Имал ли е някой подобен проблем и има ли идея от какво е?

    Колата е само на бензин.

    П.С. Ходих на диагностика. Диагностиката е перфект (ламбда сондата е аут, но ако беше от нея си мисля, че нямаше да спира 3 минути след палене). Но диагностиката се прави при топла кола. Казаха, че е кавитация. Дано грешат, че тя кавитацията скапва яко.
    --------------------------------
    Алфа Ромео 146 1.6 Т.Спарк '98

  2. #2
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    А дали не ти е духнала съвсем леко гарнитура - колкото да ти надува откъм цилиндрите, докато е студена, а като се постопли, да се разширяват главата и блока и да спира да надува?

    Щото се чудя къде антифризът може да достигне скорост, при която да възникне кавитация.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  3. #3
    iS-killer Abar7h's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    756

    Default

    А като смени антифриза обезвъздуши ли хубаво, понеже аз имам същия звук при студена кола, а не съм много сигурен дали обезвъздуших правилно след смяната на антифриза...ако има вече тема за това как се обезвъздушават ТС моторите нека някои даде линкче!
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97 - ex
    Fiat Grande Punto 1.4 Dynamic - ex
    BMW 328i

  4. #4
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    А дали не ти е духнала съвсем леко гарнитура - колкото да ти надува откъм цилиндрите, докато е студена, а като се постопли, да се разширяват главата и блока и да спира да надува?

    Щото се чудя къде антифризът може да достигне скорост, при която да възникне кавитация.
    За гарнитура не е изключено. От 2 години картера е омаслен. В Тех-кото казаха, че е гарнитура на капак на клапани, но нямало нужда да се сменя. В Динекспрес казаха, че тече от основата на щеката на маслото и му сложиха силикон. Най-важното за мен- маслото не намалява за 10 000км и не доливам изобщо. Антифриз също не губи изобщо.
    За обезвъздушаването ще кажа, че започна да шуми изведнъж без да съм правил нищо. След това при смяната на антифриз в Динекспрес казаха, че са обезвъздушили много добре (не им вярвам). Крепи ме мисълта, че се прокрадват слухове, че и да не е добре обезвъдушена след известно шофиране системата се обезвъдушава сама?
    --------------------------------
    Алфа Ромео 146 1.6 Т.Спарк '98

  5. #5
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Най добре не ходи във ДинЕкспрес.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  6. #6
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Quote Originally Posted by Abar7h View Post
    А като смени антифриза обезвъздуши ли хубаво, понеже аз имам същия звук при студена кола, а не съм много сигурен дали обезвъздуших правилно след смяната на антифриза...ако има вече тема за това как се обезвъздушават ТС моторите нека някои даде линкче!
    Quote Originally Posted by The blue View Post
    ..... системата се обезвъдушава сама?


    Това с кавитацията доста смело ми се вижда. Все пак казваш, че е от 2 години така, а не от днес или вчера, което още повече ме кара да си мисля, че не е това. За 2 години все щеше да е кривнало нещо ако е кавитация, а стане ли това със съгурност ще разбереш. Аз залагам на гарнитурките.
    The greatest of all scientific hobbies!

  7. #7
    монтьорче венерист didko_boy's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Стара Загора
    Age
    45
    Posts
    539

    Default

    Абе що не си махнеш пистовия ремък и да я запалиш на студено САМО ЗА ПРОБАТА тея ролки лагери и други въртящи се елементи им се появяват луфтове от студеното (метала се свива) и като се стопли сичко се оправя. Много филми гледате ,кавитации издухани гарнитури големи сте песимисти
    146 ti пилена сгъстена и портната ежедневка
    145 jtd венера полиуретанс ендуранс тиим

  8. #8
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Двигателя обслужен ли е(ремъци и ролки),и ако да ,водната помпа кога е сменена за последно????

  9. #9
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    Най добре не ходи във ДинЕкспрес.
    Това го разбрах, макар и малко късно, но досега не е имало случай да отида някъде в Пловдив и да не са счупили нещо. Но в Динекспрес определено са най-некомпетентните.

    Quote Originally Posted by detelazurno View Post


    Това с кавитацията доста смело ми се вижда. Все пак казваш, че е от 2 години така, а не от днес или вчера, което още повече ме кара да си мисля, че не е това. За 2 години все щеше да е кривнало нещо ако е кавитация, а стане ли това със съгурност ще разбереш. Аз залагам на гарнитурките.
    Колега съгласен съм, че за толкова време все нещо трябваше да изпляка, ако проблемът е толкова сериозен. С бабешко каране дава и добър разход.

    Quote Originally Posted by didko_boy View Post
    Абе що не си махнеш пистовия ремък и да я запалиш на студено САМО ЗА ПРОБАТА тея ролки лагери и други въртящи се елементи им се появяват луфтове от студеното (метала се свива) и като се стопли сичко се оправя. Много филми гледате ,кавитации издухани гарнитури големи сте песимисти
    Амииииии, то ся чак да махам ремъци...Правил съм го само на Москвич. Засега ще се въздържа.

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    Двигателя обслужен ли е(ремъци и ролки),и ако да ,водната помпа кога е сменена за последно????
    Всичко е сменено преди 25 000км.

    Най-клоня към мнението на Abar7h, че е въздух в охладителната система. След, като се поразмислих и разрових какво съм правил по колата и се оказа старото правило, че никое зло не идва само. Бинго- около 1 година след началото на експлоатацията и точно около появата на шума съм сменил термостата пак при "капацитетите" от Динекспрес. detelazurno сигурен ли си, че се обезвъздушава сама? През капачката на разширителния съд ли?
    Антифризът е Парафлу, но вода в сервизите навсякъде слагат обикновена.
    --------------------------------
    Алфа Ромео 146 1.6 Т.Спарк '98

  10. #10
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Ако се обезвъздушаваше сама както твърдят някои, хората нямаше да сложат пластмасовата пробка във горния краи на радиатора
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  11. #11
    уникален лигльо assassin's's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    там някъде
    Age
    41
    Posts
    696

    Default

    а ако губи хидравлична течност нали знаете кви шумове са тогава?
    alfa romeo 156 1.8ts-спортно окачване!! R.I.P!Now Alfa Romeo 159sw

  12. #12
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Quote Originally Posted by The blue View Post
    ..... detelazurno сигурен ли си, че се обезвъздушава сама? През капачката на разширителния съд ли?
    Антифризът е Парафлу, но вода в сервизите навсякъде слагат обикновена.
    От личен опит го казвам. Аз като сменях термостата не съм обезвъздушавал и проблеми не съм имал.

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    Ако се обезвъздушаваше сама както твърдят някои, хората нямаше да сложат пластмасовата пробка във горния краи на радиатора
    От съвсем набързо прегледаната охладителна система съм ситгнал до извода, че е устроена, така че въздуха да излиза. Естествено това не означава, че някъде не може да се затвори някой въздушен джоб. Вероятноста е съвсем малка дори нищожна мен ако питаш, но пробката е за такива случаи. Но тя не може да бъде гаранция тъй като разширителния съд е на по-високо ниво от нея. Не е лошо като идея да се отвърти и да се налива докато не потече от нея, но пак казвам, че тя е по-ниско от разширителниа съд. Все пак ако се направи номера с пробката улеснявате малко работата и скоростта на самообезвъсдушаване.
    Last edited by detelazurno; 02-02-2010 at 14:47.
    The greatest of all scientific hobbies!

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Определено може да остане въздух. Въпреки, че има система за самообезвъздушаване. Най-добре за да е сигурно пали се колата да работи докато включи перката като преди това отвиваме капачката на казанчето и я оставяме на страни. Трябва през горното маркуче да тръгне да тече в казанчето лека струйка. И щом термостата отвори може да се отвие пробката на радиатора леко докато излезе въздуха ако има такъв.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    айдеееее, сега па кавитация в мотора.
    то така без да го преслуша мотора, някой дето е по-в час, няма да стане. И боб да хвърлим, все тая и накрая ще се окаже, нещо съвсем различно от това което тук гадаем.
    Кавитация няма да е, а и първо трябва да изясним какво означава тази сложна думичка....
    Аз почвам една левитация и след няколко часа с няколко шишета, ще ми се избистри проблема. Все пак поразпитай за някой майстор препоръчан от форума и пак поверете на какво се дължи странния шум. Да не се окаже някоя гайка разхлабена да дрънчи в нещо?
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  15. #15
    Младши алфист Ivo_888's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    17

    Default

    Колата Т.С. ли е или боксер мотора.Ако е Т.С. може да има проблем с вариатора....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •