Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 99 of 99

Thread: Charger vs Turbo compressor

  1. #91
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    И един (вероятно тъп) въпрос...
    Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
    Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  2. #92
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    И един (вероятно тъп) въпрос...
    Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
    Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?
    Ами и отговора е много прост.

    На компресора кривата на буста нараства порпорционално спрямо оборотите на мотора,тоест,неможе да имате 1 бар на 2000 оборота и това налягане да се запази в диапазона 2000-4000,докато с турбокомпресор може.

    Турбините се делят на три категории ,small ,medium,high, и има един клас който може да обедини две категории в една и това е variable ,тоес променливата геометрия на дизелите и не само.

  3. #93

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    И един (вероятно тъп) въпрос...
    Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
    Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?
    Колега както винаги отговорът не е еднозначен!
    Най-същественото предимство на така наречените турбо-компресори е, че за задвижването си използват енергията на изгорелите газове които се разширяват допълнително в топлата страна на турбо-агрегата. Това представлява нещо като "виртуално" увеличение хода на буталото и по пълно използване и по-добро преобразуване на топлинната енергия в механична. Ако не ми изневерява паметта така се увеличава индикаторният КПД на двигателя.
    Докато при механично задвижваният компресор (бил той центробежен, руут, или винтов) просто отнемате механична енергия която вече е "създадена" (преобразувана от химическа в топлинна и механична) за извършване на работата по увеличаване на налягането на входящият въздух и компенсиране на помпените загуби в двигателя. Предимствата на турбо-компресорите са очевидни, за съжаление до преди 20 години технологичното ниво ги правеше ненадеждни, но с развитието на технологиите и натрупването на Know-How станаха надеждни и достъпни. Имат разбира се и недостатъци, примерно, че за да направят големи над налягания и дебити се нуждаят и от високи обороти (примерно 60К) което си е едно сериозно изпитание за повечето евтини и достъпни материали. Напоследък чувам, че ги правят с керамични търкалящи лагери което съществено би трябвало да увеличава срока им на използване.
    Разбира се има още много както положителни така и отрицателни неща, но при добро желание можете да потърсите в нета
    Успех!

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    Ами и отговора е много прост.

    На компресора кривата на буста нараства порпорционално спрямо оборотите на мотора,тоест,неможе да имате 1 бар на 2000 оборота и това налягане да се запази в диапазона 2000-4000,докато с турбокомпресор може.
    ...
    Не съм много съгласен колега, просто в конкретният случай, може би един редуциращ вентил ще свърши тази работа и ще държи каквото налягане сте му задали, пък ако ще двигателя, респективно компресора да се върти и с 10к оборота.
    Last edited by fade; 02-02-2010 at 15:11.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  4. #94

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post

    Не съм много съгласен колега, просто в конкретният случай, може би един редуциращ вентил ще свърши тази работа и ще държи каквото налягане сте му задали, пък ако ще двигателя, респективно компресора да се върти и с 10к оборота.
    за друго не се обаждам щото бъкел си немам от такива неща, ама тук простата логика ме кара да си мисля, че с тоя редуциращ вентил, ще поддържаш някакво налягане, но на по-ниски обороти ще е на много по-малък обем, т.е. ти ще създадеш еди кво си налягане, но "дебит"-а или там не го знам какво трябва да се нарича няма да е достатъчен

  5. #95

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    И един (вероятно тъп) въпрос...
    Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
    Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?
    Проблема с оборотите на дизеловите двигатели не се крие е в използваните компресори, турбокомпресори и други, а в смесообразуването и организирането на ефективен работен процес при високи обороти...

    Quote Originally Posted by fade View Post
    ...Ако не ми изневерява паметта така се увеличава индикаторният КПД на двигателя....
    Изобщо не ти изневерява тя.
    Alfa 145 1.3, 75 TS, 166 2.4 mjet

  6. #96

    Default

    Quote Originally Posted by Stoyan Georgiev View Post
    за друго не се обаждам щото бъкел си немам от такива неща, ама тук простата логика ме кара да си мисля, че с тоя редуциращ вентил, ще поддържаш някакво налягане, но на по-ниски обороти ще е на много по-малък обем, т.е. ти ще създадеш еди кво си налягане, но "дебит"-а или там не го знам какво трябва да се нарича няма да е достатъчен
    Зависи от конструкцията на вентила колега! Редуциращ на български означава ограничител на налягане! Ползват ги в Инди-карт там максималното над-налягане на компресорите беше ограничено мисля на 2.4бара. и тези вентили се поставят преди състезание от съдиите и са еднакви за всички пилоти. Намира се отзад зад ролбара над главата на пилота. И се чува ясно как се отваря по време на състезания.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  7. #97
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post

    Не съм много съгласен колега, просто в конкретният случай, може би един редуциращ вентил ще свърши тази работа и ще държи каквото налягане сте му задали, пък ако ще двигателя, респективно компресора да се върти и с 10к оборота.
    Добре,но я се замисли какъв трябва да е компресора за да потдържа примерно 1 бар в целия работен диапазон ,а камоли да е по високо налягането и колко загуби ще доведе това.

    Има една тема точно за това в" перформанса",за малък мотор и голям РУТ и 1,5 бара,изводите клоняха към много високи загуби от прекомерно загряване на въздушния поток и задвижването му,с две думи безмисленно.

  8. #98

    Default

    Ако желаете потърсете книжката "Maximum boost" на Корки Бел, мисля че има отговори на много от поставените тук въпроси. (има я из нета)
    166 2,4 jtd 2003
    156 2,4 jtd 1999
    145 1,6 TS 1997

  9. #99

    Default

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    Добре,но я се замисли какъв трябва да е компресора за да потдържа примерно 1 бар в целия работен диапазон ,а камоли да е по високо налягането и колко загуби ще доведе това.

    Има една тема точно за това в" перформанса",за малък мотор и голям РУТ и 1,5 бара,изводите клоняха към много високи загуби от прекомерно загряване на въздушния поток и задвижването му,с две думи безмисленно.
    Колега, няма какво да мисля, за мен механично задвижваният компресора е отживелица и съм го изложил по горе в поста си. Въпросът беше принципен и доколкото виждам от архива сте казали:
    Quote Originally Posted by drigata
    неможе да имате 1 бар на 2000 оборота и това налягане да се запази в диапазона 2000-4000,докато с турбокомпресор може
    Просто аз казвам може да се направи и с механичен компресор!... какъв и колко голям е компресора, какви са загубите и какви ползите няма значение в конкретният случай, особено ако говорим за "силни" двигатели, при които разхода на гориво и КПД нямат никакво значение. Дал съм и достатъчно красноречив пример от моторните спортове.
    Единственото нещо което си мисля е, че няма нужда от увъртане и излишно чесане на пръстите!
    За мен спора е приключен!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •