Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Ламбда сонди, черни пушеци и високи разходи!

  1. #1
    You talkin' to me?! Nyte's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    София/Благоевград
    Age
    37
    Posts
    349

    Exclamation Ламбда сонди, черни пушеци и високи разходи!

    Здравейте, колеги... Отново проблемация с мойта Алфа Покрай празниците се прибрах към Благоевград. Малко преди да тръгна забелязах, че като форсирам Алфата и отзад излиза черен пушек. След като си стигнах в Благоевград и засякох разхода се оказа - 20 на 100 извънградско Отдавна се бях мераклисъл да сменям дебитомер понеже го даваше като грешка на диагностика, а и забиваше муцуната и като си пристигнах в Блг го смених... Мислех си, че причината за тоя разход е в него! Колата имаше някаква разлика като поведение, но не кой знае каква и затова все пак реших да ида на диагностика да видя какво е положението. Имаше като грешки дебитомер и ламбда-сонда ?интегратор? (по памет). Изчистиха ги, поизфорсирах с вързан examiner и пак показа грешка на ламбда-сонда интегратор. След празниците парите са кът и затова малко поотложих покупката на ламбда, а и след един разговор с Мордохай се позачудих дали наистина тя е дала фира. Реших да откача на връщане към Пловдив кабела на ламбда-сондата, ама греда - разхода пак беше 20 на 100. Да спомена, също и че колата не можеше да вдигне повече от 73-74 градуса извън града (както на отиване, така и на връщане). Та имам няколко въпроса/молби:

    1. Тая грешка "Ламбда-сонда интегратор" ламбда-сонда ли значи всъщност?
    2. Има ли начин да замеря с мултицет самата ламбда-сонда дали работи нормално. Четох за подобна интервенция в БМВ форума. Възможно ли е да се направи и при наш'те Алфи такова замерване. Идеята е, че ламбда-сондата подава различно напрежение в определен диапазон в зависимост от кол-вото на изгорелите газове (така го бяха описали в БМВ форума, не съм съвсем наясно аз самия). Искам да замеря самата сонда, защото Мордохай каза, че проблема може да не е в нея, а в самата връзка от нея до ECU'то. Преди около 5 месеца е сменена самата сонда, само че си поръчах такава от Ebay, т.к. беше доста по-евтина от тукашните. Е ако се окаже, че не е била читава - язък ти за по-ниската цена. Много се отнесох... С две думи - мога ли да замеря ламбдата (с мултицет) на самата й букса?
    3. Има ли логика в това колата пак да хвърля черен пушек и с откачена ламбда или вероятно има и друг проблем. В една морга ме хвърлиха в ужас - на тая кола трябвало някой да й види добре валовете и повдигачите.
    4. Ще съм благодарен на някой колега от Пловдив ако има възможност да пробваме с неговата сондичка дали пак ще чури пущината и как ще са нещата!

    Малко дъличко стана, но дано не се отегчите, че никак не ми е розово с тоя разход и с тая черна чурилка!
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TwinSpark 103hp [1998]
    Peugeot 206 1.4 74hp [2001]
    Renault Megane 2 1.5 dCi 100hp [2005]

  2. #2
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Има начин да се замери с мултицет. Но трябва да е включена и да мериш на конектора по някакъв начин - примерно с карфици набодени вътре до контактните пластини.

    Сондата ти е с 4 извода - 2 са за захранване на отоплението, трябва да са еднакъв цвят. На контакт на тях трябва да се яви 12 волта. Ако ги мериш на съпротивление показва няколко ома. Провери дали има това напрежение, както и съпротивлението. Ако няма отопление, сондата няма да работи коректно.
    Другите 2 извода са сигналните. Мериш на миливолт, показанието трябва се мени между 0.1 и 0.9 волта. По принцип ако е "ленива" сондата, показанието е в норми, но се променя бавно. Редовната сонда подава импулси по 1-2 пъти в секунда, затова е по-добре да се проверява със стрелкови мултицет. При форсиране показанията трябва да се променят рязко.

    Мери, когато колата е загряла добре.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  3. #3
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    като я запалиш на място колата, за колко време стига 90 градуса. може термостата да се е скапал и ефекта е такъв. иначе ламбдата се мери както казаха,но всичко друго трябва да е наред иначе ще показва грешни стойности.
    точка

  4. #4
    You talkin' to me?! Nyte's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    София/Благоевград
    Age
    37
    Posts
    349

    Exclamation

    Мерси за бързите отговори! Ще се пробвам да я замеря, както каза Тонов с карфици. Иначе мултицета ми е съвсем обикновен за 10 лв. Забравих да спомена, че на диагностиката самата ламбда даваше доста високи стойности, които бяха извън нормата. Човека там ми показа на самия examiner... Имаше нещо като интервал на допустимите стойности и това, което при форсиране показваше моята ламбда беше доста над нормата. Възможно ли е причината за това да е в термостата? На място не знам за колко време ще качи до 90 градуса, но мисля че на моята Алфа нормалната температура на работа е 80 градуса. Преди година и нещо сменявах термостат. Тогава не вдигаше повече от 60 градуса. След смяната като загрее колата си заковава на 80 градуса (80 градуса е точно по средата на термометърчето на таблото). При 90 ако не се лъжа пуска перката Иначе все пак най-добре е ако някой колега от Пловдив има възможност да услужи с една читава сондичка да проверим как стоят нещата!
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TwinSpark 103hp [1998]
    Peugeot 206 1.4 74hp [2001]
    Renault Megane 2 1.5 dCi 100hp [2005]

  5. #5
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    ако компа налива много бензин поради някаква причина е съвсем нормално ламбдата да показва високи стойности. термостата се проверява на студена кола хващаш маркуча който излиза от термостата и отива в радиатора и палиш колата. маркуча трябва да стои студен докато колата загрее до около 80 градуса и после изведнъж да се стопли. ако се нагрява полека и постепенно значи термостата е запецнал. лесно се проверява, нищо че си го сменял скоро. а с тпс-а какво стана.
    точка

  6. #6
    Много опасен,може би луд Tifozza's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Sofia ....O.C.
    Age
    39
    Posts
    219

    Default

    моита кошничка миналата година ми правеше същия проблем , самоче тъкно бях сменил ламбда сондата и дебитомера , обаче дебитомера беше някъв китаиски ....след няколко опита и връщане на стария дебитомер колата се оправи , няма черни пушилки отзад , няма разход 18-19 /100 ...така като гледам твоита е 98 , значи трябва да е с новия мотор и съответно дебитомер струващ 150-160 лева Bosch...така че се поинересуваи какъв дебитомер са ти слижили ... Весело посрещане на новата година и успех
    Alfa Romeo 145 1.4 16vEX
    Alfa Romeo 156 V6quadrifoglio EX

  7. #7
    You talkin' to me?! Nyte's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    София/Благоевград
    Age
    37
    Posts
    349

    Exclamation

    @kolev: Мерси за съвета. Ще го пробвам и тоя номер с маркуча да видя дали е редовен. А относно TPS'а май мойта диагноза не се е оказала много точна. Тъкмо днеска четях в workshop manual'а, че при отпускане педала за газта и когато engine rating'а бил по-висок от предварително зададена стойност:
    - ECU спира подаването на захранване към инжекторите
    - подновява подаването при около 1500 оборота.
    Та нещо ме навежда на мисълта, че и мойто притрисане е породено от този ефект в комбинация със скапания дебитомер + евентуално развалената ламбда сонда

    @Tifozza: Ами аз моя дебитомер го смених точно преди 2 дена, взех само сензора (без кожухчето) за 160 лв. от Александър Ауто и след това на диагностиката не даде грешка дебитомера, само ламбда сонда.

    Благодаря ви за отговорите! Весело посрещане и на вас на новата 2010 година и дано донесе на всички ни здраве, късмет и любов! Утре продължавам с диагностицирането на проблема, че след малко засядаме на трапезата
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TwinSpark 103hp [1998]
    Peugeot 206 1.4 74hp [2001]
    Renault Megane 2 1.5 dCi 100hp [2005]

  8. #8
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    това което си чел е прекъсване на подаването на гориво когато - колата се движи по инерция на скорост без газ и оборотите са по-високи от 1500. то е за да пестиш гориво.
    точка

  9. #9
    You talkin' to me?! Nyte's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    София/Благоевград
    Age
    37
    Posts
    349

    Exclamation

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    това което си чел е прекъсване на подаването на гориво когато - колата се движи по инерция на скорост без газ и оборотите са по-високи от 1500. то е за да пестиш гориво.
    Може и да няма връзка, знам ли... Днеска иначе пробвах номера с термостата и си е ОК. На около 50-60 градуса загрял двигател си беше напълно студен маркуча, който води към радиатора. Сигурно шибаната ламбда ще да е проблема и тия дни пак на пазар А някой има ли идея при разкачена ламбда какъв разход се достига ако всичко останало е ОК и дали е нормално това, че дори при разкачена ламбда пак е леко черен пушека от ауспуха при форсиране. Опасявам се да няма и някакъв друг проблем....
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TwinSpark 103hp [1998]
    Peugeot 206 1.4 74hp [2001]
    Renault Megane 2 1.5 dCi 100hp [2005]

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    63

    Default

    колега аз съм от Пловдив ако мога с нещо да ти помогна звънкай 0883335412-Костадин
    ALFA 146 1.4 ts. 2000г. черна перла

  11. #11
    You talkin' to me?! Nyte's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    София/Благоевград
    Age
    37
    Posts
    349

    Exclamation

    Quote Originally Posted by poison1912 View Post
    колега аз съм от Пловдив ако мога с нещо да ти помогна звънкай 0883335412-Костадин
    Благодаря много, колега! Днеска ще ходя на някой канал да видя как се разкача тая пущина ламбда и да видя дали някъде няма пробив по кабел. И ако е ОК може евентуално да те ангажирам за 1 час тия дни да пробваме с твоята как ще е ситуацията ако не ти е проблем
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TwinSpark 103hp [1998]
    Peugeot 206 1.4 74hp [2001]
    Renault Megane 2 1.5 dCi 100hp [2005]

  12. #12
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Quote Originally Posted by Nyte View Post
    Благодаря много, колега! Днеска ще ходя на някой канал да видя как се разкача тая пущина ламбда и да видя дали някъде няма пробив по кабел. И ако е ОК може евентуално да те ангажирам за 1 час тия дни да пробваме с твоята как ще е ситуацията ако не ти е проблем
    Не ти трябва канал за разкачването, конекторът е горе при мотора. Кабелът на сондата е доста дълъг. Както гледам си със стария мотор (с алуминиевия капак), конекторът е под една черна кутийка пред предното стъкло.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  13. #13
    You talkin' to me?! Nyte's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    София/Благоевград
    Age
    37
    Posts
    349

    Exclamation

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Не ти трябва канал за разкачването, конекторът е горе при мотора. Кабелът на сондата е доста дълъг. Както гледам си със стария мотор (с алуминиевия капак), конекторът е под една черна кутийка пред предното стъкло.
    Да, със стария мотор съм, колега. Аз буксата знам къде е и съм я разкачил (и колата поне върви малко по-добре, но разхода пак си е 20/100), но искам да видя как да разкача самата сонда, която е закачена отдолу преди гърнето.
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TwinSpark 103hp [1998]
    Peugeot 206 1.4 74hp [2001]
    Renault Megane 2 1.5 dCi 100hp [2005]

  14. #14
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Quote Originally Posted by Nyte View Post
    Да, със стария мотор съм, колега. Аз буксата знам къде е и съм я разкачил (и колата поне върви малко по-добре, но разхода пак си е 20/100), но искам да видя как да разкача самата сонда, която е закачена отдолу преди гърнето.
    Е там няма как да разкачиш, кабелът е догоре Сондата е на резба и се отвива, мисля че беше с ключ 22
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  15. #15
    You talkin' to me?! Nyte's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    София/Благоевград
    Age
    37
    Posts
    349

    Exclamation

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Е там няма как да разкачиш, кабелът е догоре Сондата е на резба и се отвива, мисля че беше с ключ 22
    Да, и аз това сега установих. Намерих тука един канал за обществено ползване до нас и се навирах, но нямах подходящ ключ да я развия да видя какво е положението. Утре по светло ще ходя с френския ключ да се пробвам. А ако си взема нова ламбда имаш ли представа дали трябва да я мажа с някаква паста преди да я монтирам, май нещо такова съм чувал?
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TwinSpark 103hp [1998]
    Peugeot 206 1.4 74hp [2001]
    Renault Megane 2 1.5 dCi 100hp [2005]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •