Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Трудно ли се върти волана на 147/156 по принцип?

  1. #1
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default Трудно ли се върти волана на 147/156 по принцип?

    Здравейте колеги,

    Така от край време като седна в колата на някой познат, пробвам как (с какво усилие) се върти волана, когато колата е в покой. Установих, че на Алфата волана се върти с най-голямо усилие. Това "явление" се обяснява, че колата е с много директно управление или просто проблема е в моя телевизор (колата има някакъв проблем) Останалите коли, които участваха в "проучването" бяха : Ауди А3, Пежо 206, Хюндай и30, БМВ 520 (Е39 ако не се лъжа).
    На моята кола рейката е рециклирана преди година и съм си сменил хидравличното масло с Тутела (каквото го дават по книжка). По окачването нямам проблеми (с изключение на един скърцащ горен носач), с 195/65/15 волана се върти по-леко, от колкото с летните 17-ки, но пак далеч от лекотата на по-горе описаните автомобили от други марки

    Кажете при вас какво е положението...
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  2. #2
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    за да бъдеш по обективен , би трябвало да правиш тестовете с еднакви гуми( марка, размер, възраст) и върху една и съща настилка.
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  3. #3

    Default

    Ми еднакво и на двете ми се върти, при мене, разлика не виждам дори и между 17 и 18 цола, може и да има, но не е забележима........не ми се вижда твърд волана......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #4
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Здравейте колеги,

    Така от край време като седна в колата на някой познат, пробвам как (с какво усилие) се върти волана, когато колата е в покой. Установих, че на Алфата волана се върти с най-голямо усилие. Това "явление" се обяснява, че колата е с много директно управление или просто проблема е в моя телевизор (колата има някакъв проблем) Останалите коли, които участваха в "проучването" бяха : Ауди А3, Пежо 206, Хюндай и30, БМВ 520 (Е39 ако не се лъжа).
    На моята кола рейката е рециклирана преди година и съм си сменил хидравличното масло с Тутела (каквото го дават по книжка). По окачването нямам проблеми (с изключение на един скърцащ горен носач), с 195/65/15 волана се върти по-леко, от колкото с летните 17-ки, но пак далеч от лекотата на по-горе описаните автомобили от други марки

    Кажете при вас какво е положението...
    и при мен рейката е рециклирана и на място е доста тегав волана! Явно от това ще да е...


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  5. #5
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Мойта не е рециклирана и си се върти нормално. На място обаче ако въртиш подавай газ! По принцип не е хубаво на ямсто да въртиш. Натоварваш рейката доста. За това леко напред назад да има някво движение на колелото все пак и си помпай на газта. Аз така съм си свикнал и даже и много лесно се върти.
    Last edited by fiore; 07-12-2009 at 11:37.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #6
    Запален алфист Gh0stRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    404

    Default

    Само ше кажа така... като карах Стилото ( то е с електро усилвател) в режим City се въртеше с кутре волана... имаме и 1 Ситроен берлинго, като се качвах в него ми се струваше супер тежък волана му. Сега от 147-цата като се кача в него и ми се вижда перце.

    Абе трудно си се върти в сравнение с повечето коли но е и много по директно управлението
    147 2.0 Selespeed 51%Sofia Driving
    Stilo 1.6 - ex 75%Sofia Driving
    156 2.4 JTD - ex

  7. #7
    THE RED BARON ЗМЕЯ!'s Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Майна CITY
    Age
    41
    Posts
    1,261

    Default

    Пичалараи и при мен волана не се въртеше особено лесно на место...и даже установих,че на колеги с други 147-ци волана им се върти по-лесно от моя и в движение...ноооо след като сложих разпънката волана вече е медец...стана много мек и приятен за управление

    п.п. Пак заради разпънката,колата стана много стабилна в завоите
    SNAKE 147 1.9 JTD Z-Edition '05 - THE RED TORPEDO
    SNAKE 147 1.9 JTDm 8V '06 - Nero
    SNAKE 159 1.9 JTDm 16V '06 - Rosso

  8. #8
    S.T.A.L.K.E.R. Galeano's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    864

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Здравейте колеги,

    Така от край време като седна в колата на някой познат, пробвам как (с какво усилие) се върти волана, когато колата е в покой. Установих, че на Алфата волана се върти с най-голямо усилие. Това "явление" се обяснява, че колата е с много директно управление или просто проблема е в моя телевизор (колата има някакъв проблем) Останалите коли, които участваха в "проучването" бяха : Ауди А3, Пежо 206, Хюндай и30, БМВ 520 (Е39 ако не се лъжа).
    На моята кола рейката е рециклирана преди година и съм си сменил хидравличното масло с Тутела (каквото го дават по книжка). По окачването нямам проблеми (с изключение на един скърцащ горен носач), с 195/65/15 волана се върти по-леко, от колкото с летните 17-ки, но пак далеч от лекотата на по-горе описаните автомобили от други марки

    Кажете при вас какво е положението...
    Имай впредвид ,че завиваш с половин до един оборот по малко от гореизброените. Преброй витките крайно ляво крайно дясно на друга кола и на твоята. Това също оказва влияние,все пак алфата се води по спортна кола с по директно управление, именно за това е и по трудно маневрена. Мен именно това много ми харесва.
    Alfasud/156 1.8ex
    156 2.4 JTD/156 2.5 Q-system/Uno 1.3Turbo i.e-again/Yamaha R6

  9. #9
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Значи не ме разбирайте погрешно...Волана не е като на москвич 12-так Просто сравнено с други марки коли е по-тежък, но в никакъв случай не изпитвам някакви мъки да го въртя Ако трябва да бъдем честни, лично на мен така, както е в момента ми допада повече

    Исках да разбера дали по принцип волана е така по-тежичък или тия от МИ-то вместо да са рециклирали рейката, само с натягане са и "обрали" луфта и са ми казали рециклирахме я Прочетох, че ако само я натегнат рейката ще спре да тропа, но волана ще стане по-тежък....От този казус дойде идеята за тази тема

    п.с. Galeano да колега, забелязал съм го това с оборотите на волана Даже на няколко пъти щях да се чукна с Пежото, че съм свикнал да навия примерно 1 оборот волана и да взема един завой пред нас, а с пежото въртя един оборот и тая кола не ще да завива аххаха
    Last edited by digitalundgrd; 06-12-2009 at 15:40.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  10. #10
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Е ако след 'рециклирането' е така станала рейката, ще си третият познат на мен случай с такъв симптом.
    А колко са оборотите, м/у другото?
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  11. #11
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Ще говоря малко на прима виста, но мисля че са 2 оборота и половина от крайно ляво до крайно дясно.
    А иначе аз толкова неща смених по предницата - всички носачи, Кони спорт амортисьори, полиуретан на стаб.щанга и прочие...Та аз не си спомням реално като я купих как беше волана..., но според мен не е имало някаква ОЧЕВАДНА разлика преди и след ремонта на рейката, защото щеше да ми направи впечатление още като я изкарах от сервиза
    Last edited by digitalundgrd; 06-12-2009 at 16:13.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  12. #12
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Трябва да премерите на 2-3 такива коли усилието, за да се съпоставят нещата.
    Щото при мен също е 2,5 оборота и волана се върти буквално с пръст, особено докато маслото е студено. Но всичко е субективно.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  13. #13
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Моята белисима се върти лесно, със сменена рейка съм, и с новата малко по лесно се върти, управлението се извършва с една ръка. Иначе ако са ти позатегнали за луфта се затруднява малко управлението.
    Като цяло съм забелязал че алфите не са толкова маневрени коли.

    Gulfstream G650 with Italian design...

  14. #14
    THE RED BARON ЗМЕЯ!'s Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Майна CITY
    Age
    41
    Posts
    1,261

    Default

    Quote Originally Posted by rusiq86 View Post
    Като цяло съм забелязал че алфите не са толкова маневрени коли.
    156-ците не са колега при 147 не е така,което за мен лично е странно, защото и двата модела са с едно и също окачване
    SNAKE 147 1.9 JTD Z-Edition '05 - THE RED TORPEDO
    SNAKE 147 1.9 JTDm 8V '06 - Nero
    SNAKE 159 1.9 JTDm 16V '06 - Rosso

  15. #15
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Тегав си е волана. И на предната ми Алфа беше така и на тази. Според мен така са го направили, за да се усеща по-добре колата в завой.
    БТВ на другите коли от Фиат груп,които съм карал, демек Фиат и Ланчия, воланите им са мнооого по-леки, в това число на Ипсилон-а от подписа ми 96 г., а на Мареа-та волана беше буквално като откачен. След 145, на нея ми се струваше, че нещо се е счупило и аз въртя волана, а гумите няма да завият.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •