Results 1 to 9 of 9

Thread: ТПС и още нещо...

  1. #1
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default ТПС и още нещо...

    Търсих в темите информация за ТПС-а и не намерих това което ме интересуваще та за това пускам темата.Накратко става на въпрос за следното нещо.Тъй като посвикнах вече на автомобила, започнах някак си да чувствам и без да има индикации когато нещо не е на ред.До сега след такива съмнения съм ходил 5-6 пъти на диагностика и винаги е имало някакви грешки за изчистване но ми прави впечатление че една от грешките винаги присъства на диагностиките "грешка рециркулация отработени газове" а от скоро и "грешка педал на газта"(не съм сигурен точно така ли изписваше).При наличието на втората грешка ми светва лампичката с дюзата и колата става тромава и неадекватна при подаване на газ,не се чува и турбото и не се наблюдава и да работи коректно,един вид като че ли колата работи без да се включва турбото(само предположение). Имам съмнения че и разхода ми се вдигнал с 1-2 литра.Градското обаче си е добре,максимум 9л/100км.На скоро,след поредната канстатaция на гоеспоменатите грешки свалих ел. клапана на EGR.Разглобих го и констатирах че работи и е добре ,но при замерване на место уреда отчете 7,42v напрежение на захранващата букса което не знам дали е добре или не е.И така нарочил съм като главни заподозряни към дебитомер(имам два,но единия е чистен неуспешно от мен а другия явно от предишния си собственик),ТПС или буксата му.Относно буксата на ТПС-а ще бъда много благодарен на този колега който ме насочи къде "аджеба" се намира нахождението и.Ще опитам от начало с почистване на връзки или ще ги запоя.Та това са проблемите на този етап,ще съм благодарен ако помогнете по някакъв начин.

  2. #2

    Default

    Защо не запушиш ЕГР а и да тестваш дали има разлика
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  3. #3
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Ами ще прекъсна вакуума колкото за проба но проблема не само там.Тази грешка на педала предполагам е от проблем в ТПС или буксата му,а не знам къде се намира въпросната букса за да я почистя.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by balev64 View Post
    Ами ще прекъсна вакуума колкото за проба но проблема не само там.Тази грешка на педала предполагам е от проблем в ТПС или буксата му,а не знам къде се намира въпросната букса за да я почистя.
    Не колега, запуши го механично тоест с ламаринка и тествай.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  5. #5
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    ОК колега, но кажи по въпроса с ТПС как да процедирам след като напоследък постоянно ми дава грешка а и точно тогава колата става мудна и не върви.Даже вече свикнах и мога с точност до минути да кажа кога ще ми светне лампата с дюзата.

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София, Благоевград
    Posts
    372

    Default

    Quote Originally Posted by balev64 View Post
    ОК колега, но кажи по въпроса с ТПС как да процедирам след като напоследък постоянно ми дава грешка а и точно тогава колата става мудна и не върви.Даже вече свикнах и мога с точност до минути да кажа кога ще ми светне лампата с дюзата.
    Нека да споделя и аз щото бях със сходни проблеми. Незнам дали нещата са свързани но и на мен ми даде грешка на потенциометъра. Беше ми обяснено че има някаква писта която се прекъсва с времето и си за нов потенциометър. Добрата новина е че има втора писта която е резервна или нещо такова. Тоест мен като ми светна така дюзичката на таблото и Бобо ми изчисти грешката и каза караш така докато не даде фира... може да е след 1 ден може и след 5 години. При мен имаше още една грешка обаче която предизвикваше точно описаните от теб симтоми на мудност и светване на същата лампичка. Грешката е "supercharger failure". Oказа се че турбото пренадува заради нераздвижена геометрия. Примерно подавам рязко газ... колата ускорява нормално и към 3000 3500 оборота светва лампата... колата продължава да ускорява но при превключване на следваща предавка колата умира докато не изгасне лампата 3 ~ 7 секунди. Тъй че нека някои дето разбира да ти я види колата. По мойта кола откачаха нещо на турбото и духаха с компресора там да видят дали се движат лопатките на пълен ход. Оказа се че не. След което оставих колата за 2 ~ 3 дена и са сваляли турбото и са го раздвижвали нещо. В момента всичко е супер, разхода падна, а тъпата лампа светва само ако тръгна да я юркам студена и то не всеки път, а отделно Бобо ме предупреди че нарочно го е направил така за да върви повечко и да подхарчва по малко.
    Дано съм помогнал с тоя ферман дето го изписах
    Alfa Romeo 166 2.4jtd 136hp 2000г. - ex
    Opel Signum 1.9 CDTI 150hp 2006г.

  7. #7
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Благодаря колега,не се притеснявай за "фермана", тъй като колкото по подробно толкова по добре.При мен след снощнатата (почти нощна) диагностика ми показа проблем със писта 2 на потенциометъра.Другото което показа е късо съед. в ЕГР клапан,ма дали щото за да го пробвам мерих с уред какво напрежение му идва, или щото му подавах +12V директно на бубината не знам.А колкото до лампата с дюзата при мен като светне един път докато не отида да ми изчистят грешките не угасва.На 3 декември ще ходя до София,май че ще трябва да се обадя на този колега Бобо за да видим какъв и е "сърбежа"

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София, Благоевград
    Posts
    372

    Default

    Quote Originally Posted by balev64 View Post
    Благодаря колега,не се притеснявай за "фермана", тъй като колкото по подробно толкова по добре.При мен след снощнатата (почти нощна) диагностика ми показа проблем със писта 2 на потенциометъра.Другото което показа е късо съед. в ЕГР клапан,ма дали щото за да го пробвам мерих с уред какво напрежение му идва, или щото му подавах +12V директно на бубината не знам.А колкото до лампата с дюзата при мен като светне един път докато не отида да ми изчистят грешките не угасва.На 3 декември ще ходя до София,май че ще трябва да се обадя на този колега Бобо за да видим какъв и е "сърбежа"
    Колега незнам колко си екологично настроен ама земи си го запуши ЕГР и да нчмаш повече грижи с него. Моя дава грешка и нито знам дали е запецнал отворен или затворен нито ме интересува защото го запушиха... теоретично би трябвало колата да е по добре с запушен ЕГР. Като цяло преди да ми го запушат изчетох доста инфо за ЕГР и като цяло сме късметлии че колите ни не влизат в авариен режим след затапването и/или отказването му. Доколкото разбрах при зацепването му отворен газовете които при затворен такъв би трябвало да развъртят турбинката се връщат обратно в колекторите или някъде там ... А по принцип на пълна газ тва нещо трябва да е затворено... тоест при зацепило такова отворено няма да върви колата като хората. Слагаш му една пластинка с формата на гарнитурка ама без дупка и проблема е решен
    Alfa Romeo 166 2.4jtd 136hp 2000г. - ex
    Opel Signum 1.9 CDTI 150hp 2006г.

  9. #9
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Честно казано все още се двоумя по въпроса,иска ми се всичко както е създадено първоначално , така да си остане, но от друга страна ако продължава да ми създава проблеми ще му туря една запушалка па ако ще да се разчуе.Между другото след снощната диагностика има подобрение но не знам до кога ще е.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •