Results 1 to 13 of 13

Thread: Motor Control System Failure - Alfa 147

  1. #1

    Default Motor Control System Failure - Alfa 147

    Знам, че темата се повтаря, за което се извинявам, но другата е заключена и не мога да пиша в нея. Излиза ми постоянно една и съща грешка, когато карам колата на газ. Изписва ми "Motor Control System Failure" след диагностика се установи грешка "Бедна смес".
    Първия път, когато ми излезе отидох при "ГИ - Тартарини Ауто БГ - Пловдив" Официалният им представител на Газови инжекциони за България. Човека почисти всичките места (смени филтрите, почисти пътеките по която минава газта, направи й настройките) След което колата върви като самолет. На следващия ден грешката беше отново на лице, отидох да ми я махнат и до вечерта беше отново налице. Колата няма промяна във вървенето след грешката, но е дразнещо да я има. Като карах на бензин нямаше помен от такава грешка. Та като цяло ме интересува дали има вероятно ламбда сондата да ми прави някви номера на газ и дали е възмножно да не прави на бензин. Предполагам че е това понеже, ако беше дебитомер щеше да изпише друго на диагностиката.

    П.С. Колата е купена с ГИ от Италия до колкото знам.

    Колата е Алфа Ромео 147 1,6TS 16v/120к.с. 2001г.
    Last edited by zombiran; 14-10-2009 at 20:01.

  2. #2
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Доколкото си спомням се слага емулатор,който лъже ЕКУ-то,когато си на газ и не записва грешка.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Доколкото си спомням се слага емулатор,който лъже ЕКУ-то,когато си на газ и не записва грешка.
    Това не върви ли комплект към цялата газова инсталация. Защото колата съм я карал доста време преди да ми излезе за първи път тази грешка. А днеска след като я изчистих сутринта и на вечерта беше отново на лице.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    738

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Под незнам,имам предвид,че незнам дали е имало такъв в комплекта и дали е монтиран.
    Ами проверии си сложи

  5. #5

    Default ГИ

    Колега,

    След като ти изписва въпросната грешка това значи че компютъра ти я засича, той не си я измисля!

    Казваш че си ходил на диагностика? Казали са ти че грешката е бедна смес? А показаха ли ти на компютъра докато ти работи колата показателите на ламбдата в реално време?

    Имаш няколко варианта.

    1. Проблемен датчик (ламбда сонда) който да не дава верни показания на компютъра > ако беше така би трябвало на диагностиката да го проверят(датчика/ламбдата) и хванат проблема.

    2. Проблем с газта .

    Оттук 2 подпроблема:

    Тъй като горивната смес е гориво+въздух следва 2 възможности

    2.1 Проблем с горивото
    2.2. Проблем с въздуха

    Не съм механик и това са мои логически разсъждения и на база опит.

    Във всеки един случай зависиш от Диагностика и експерт ГИ.

    Това което се сещам диагностиката на ГИ също показва в реално време показателите на Ламбдата и каква смес подава в горивната камера.

    Поздрави
    "Бъди в правилното време, на правилното място и направи нещо по въпроса" - Рей Крок

  6. #6
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    Колега изчисти грешката и пробвай да я караш на бензин. Ако надписа не се появи локализираш проблема около газта. Ако отново се появи имаш проблем най вероятно по сондите и катализаторите. При неработещи катализатори сондите подават сигнал и ecu-то обеднява сместа. От там пък ти се появяват детонации и съотвенто съобщение за бедна смес.

    за проблем в газовите инсталации можеш да се обърнеш за съвет към robygaz. Предполагам няма да ти откаже.


    Засега няма да местя темата но ако проблема е в газта- ще отиде в раздел "Алфи на газ"
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  7. #7

    Default

    Мерис, колега. Като ходих в Пловдив в сервиза на Тартарини ГИ. Човека нищо не каза за проблеми по ламбда сонда и т.н. Гледа я на компа оправяше някакви цифри предполагам (обогатяване на сместа) и почисти местата, които се запушват с графит. Но ако е от ламбдата, защо изкача само като карам на газ, на бензин не е излизала тая грешка... Днеска ще отида пак на диагностика и ще ги накрам да я проверят както ти казваш.

    Fiore, мерси. Още снощи писах на въпросния човек да си каже мнението. А колата съм я карал към 1 седмица и през целия път от Ямбол до Пловдив на бензин, никакъв помен от такава грешка и за това питах дали ламбдата може да върти този номер само на газ-та Благодаря.
    Last edited by zombiran; 15-10-2009 at 10:51.

  8. #8

    Default

    Ламбда сондата винаги ще дава грешка на газ...за това се слага ламбда симулатор. Щом на бензин не ти дава грешка значи самата сонда работи коректно...просто на газ няма как да не дава грешка...

  9. #9

    Default

    Мерси, колеги. Модовете, ако решат да преместят темата в "Алфи на ГАЗ"

  10. #10
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by jazzman View Post
    Ламбда сондата винаги ще дава грешка на газ...за това се слага ламбда симулатор. Щом на бензин не ти дава грешка значи самата сонда работи коректно...просто на газ няма как да не дава грешка...
    Има има начин ма явно няма майстор който да я настрои
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  11. #11
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by jazzman View Post
    Ламбда сондата винаги ще дава грешка на газ...за това се слага ламбда симулатор. Щом на бензин не ти дава грешка значи самата сонда работи коректно...просто на газ няма как да не дава грешка...
    Не бъди толкова сигурен, че не може да не дава тая грешка на газ. Моята кола я даваше близо година след монтажа на ГИ на почти всяко извънградско. Правих какви ли не настройки и консултации, мислех даже да махам уредбата... накрая просто отидох при производителя на ГИ-то (моето е made in BG) и помолих хората, дето пишат софта да седнат в движение да настроят системата. Оттогава вече 1,5 година и десетки хиляди км. никви грешки. ГИ си е безпроблемна система, но трябва този, който я монтира и настройва да си разбира от работата.

  12. #12
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Не бъди толкова сигурен, че не може да не дава тая грешка на газ. Моята кола я даваше близо година след монтажа на ГИ на почти всяко извънградско. Правих какви ли не настройки и консултации, мислех даже да махам уредбата... накрая просто отидох при производителя на ГИ-то (моето е made in BG) и помолих хората, дето пишат софта да седнат в движение да настроят системата. Оттогава вече 1,5 година и десетки хиляди км. никви грешки. ГИ си е безпроблемна система, но трябва този, който я монтира и настройва да си разбира от работата.
    Имах аналогичен случей със доста по скъпа и сложна кола човека който я настройва го консултирах по телефона и се получи перфектно без грижи
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Има ;ма :ачин ма явно няма майстор който да я настрои
    Значи трябва да ходя отново при човека в Пловдив.Не мога да го разбера обаче това, колата няма проблеми във вървежа. Ако е от ламбда сондата трябва да го прави и на бензин нали така. Най-накрая ще си купя softwara и кабелите за 100 лв. и сам ще си я настроя.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •