Вчера се занимавах с километража на наш колега и искам да споделя с вас пресните си впечатления.Колегата имаше вече колекция от километражи,но никой не работеше задоволително.Реших да разчопля проблема.Първо,елементната база,от която е изградена системата е доста стара,изпитана в много подобни схеми и се разваля трудно.Проблема при него беше,че работеше,когато си иска,а през останалото време подскачаше и си показваше най-разнообразни стойности.Всичко говореше за самовъзбуждане на схемата .Това можеше да се получи от нестабилно захранващо напрежение- ценера си беше наред,или от друг външен източник.Нямах осцилоскоп,но бях сигурен,че не е от динамото.Защо-не ме питайте.По едно време,когато се чувствах много тъп,реших,че проблема може и да е по- прозаичен.Насочих се към импулсния датчик и това ,което открих ми згря сърцето.Някой идиот беше махнал свързващата клема и беше просто замотал кабелите от датчика .те неизолирани се блъскаха около акумулатора ,клеясали и съвсем безотговорно даваха каквото си искат на километража.Оправих гнусотията и всичко заспа.
Споделям само какво стана.