Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48

Thread: Помощ и съвет за ALFA 164 V6 TB

  1. #16
    Запален алфист alex37's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Силистра
    Posts
    211

    Default

    Quote Originally Posted by wrc View Post
    И при мене е същото,има го това почукване само на свободен ход и когато паля.С увеличаване на оборотите изчезва.На мен ми се струва,че го чувам високо горе,някъде в главата която е от към купето,ама знам ли.А как се разбира дали е бутален болт?
    http://www.youtube.com/watch?v=YQedV4EQFtk

    почукването се чува на видеото , същото е нали ,
    в някои форуми казват че е паразитната ролка която върти маслената помпа и тя е точно там "високо горе,някъде в главата която е от към купето"
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails distributordriveremoved.jpg   distributordrivewasher.jpg  
    1. Alfa Romeo 164 v6 2.0 TB средно 10л/100км

  2. #17
    Болен алфист Член на клуба wrc's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    В.Търново
    Posts
    1,136

    Default

    Ами май да,мисля че е това.Но ако е от ролката с увеличаване на оборотите би трябвало да се увеличава и почукването или....?Тая ролка сменял ли си я,щот аз не съм я бутвал.
    Alfa Romeo Giulia Veloce,Alfa Romeo 155 1.8 TS
    Ex-Alfa Romeo156 1.8,Alfa romeo Gt 2004,2007,Alfa Romeo 155 V6,Alfa Romeo Giulietta

  3. #18
    Запален алфист alex37's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Силистра
    Posts
    211

    Default

    Quote Originally Posted by wrc View Post
    Ами май да,мисля че е това.Но ако е от ролката с увеличаване на оборотите би трябвало да се увеличава и почукването или....?Тая ролка сменял ли си я,щот аз не съм я бутвал.
    Колега и аз не съм я сменял само проучвам и събирам информация ,,
    1. Alfa Romeo 164 v6 2.0 TB средно 10л/100км

  4. #19

    Default

    Евентуално със прослушване,но най сигурно е разглобване,при мен се оказа че на задната глава най лявото бутало(незнам кой номер е) лагерите са се качили един върху друг...А някои може ли да ми каже как се стяга ангренажния ремък?

  5. #20
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default

    Quote Originally Posted by sas_88 View Post
    Евентуално със прослушване,но най сигурно е разглобване,при мен се оказа че на задната глава най лявото бутало(незнам кой номер е) лагерите са се качили един върху друг...А някои може ли да ми каже как се стяга ангренажния ремък?
    4-ти цилиндър!
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  6. #21
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Колеги, въпросният звук със сигурност се чува от масленият разпусквач на ангренажния ремък. Да наистина неговата роля е да държи ангренажният ремък опънат когато двигателят не работи и при първото завъртане на стартера. Тези моменти са критични за този тип двигатели. Те имат склонност при проблеми с разпусквача да прескача ремъка на дясната глава, ако колата е на скорост с изгасен мотор и по някаква причина тръгне назад (питайте ме как знам). Работата на разпусквача е следната. Вътре в него има бутало със ос която натиска планката закачена за ролката. Така в комбинация с ексцентричната сърцевина на ролката се опъва ремъка. От горната страна на буталото има пружина, която напъва буталото и оста натиска планката, така ремъка се опъва от пружината. Когато мотора запали първото отклонение на маслената магистрала отива точно към разпусквача през горната закрепваща шпилка, която е куха. Налягането на маслото противодейства на пружината и буталото се връща. В резултат ангренажният ремък се отхлабва. Това остава така до няколко секунди след загасването на мотора, когато налягането в маслените магистрали пада и пружината отново натяга ремъка.
    Комбинацията от описаното по-горе заедно с още една външна пружина държи ремъка опънат както са решили инжинерите. Естествено тези двигатели, от които между другото имам 3 броя са доста дърти. Явяват се проблеми с уплътненията на буталцето и с пружините. Това причинява течове и и по голям ход на разпусквача от което се чуват шумувете, които ви притесняват.
    Аз имах такъв шум на единия ми 2.5 мотор и се оказа, че външната пружина, която ограничава хода на планката е счупена. Освен това и планката ми беше счупена и се наложи да я заварявам.
    Всеки един обезпокояващ шум от 12 клапановите V-образни двигатели трябва да се диагностицира като първо се махнат пластмасовите кори на ангренажа и се провери състоянието на разпусквача и неговите пружини!
    Поздрави!
    Alfa Romeo 75 24V

  7. #22
    Болен алфист Член на клуба wrc's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    В.Търново
    Posts
    1,136

    Default

    При мен обаче мисля,че шумът е от някъде другаде.Понеже и моят разпусквач течеше като лейка,преди 2 седмици го разглобихме.Всички пружини,планки,бутала си бяха здрави.Сменихме всички гумени уплътнения/след 40 дневно чакане да пристигнат от някъде/ и сега си е добре,т.е. вече не тече.Колко ще издържат тея уплътнения вече е друг въпрос.НО,този шум,абсолютно същия си го имаше преди ремонта му,има си го и сега.А и аз определено го чувам откъм главата,а там от какво може да е...незнам.Явно ще има интервенция
    Alfa Romeo Giulia Veloce,Alfa Romeo 155 1.8 TS
    Ex-Alfa Romeo156 1.8,Alfa romeo Gt 2004,2007,Alfa Romeo 155 V6,Alfa Romeo Giulietta

  8. #23
    Трийстройкаджия Bobi_33's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    3,015

    Default

    Quote Originally Posted by wrc View Post
    При мен обаче мисля,че шумът е от някъде другаде.Понеже и моят разпусквач течеше като лейка,преди 2 седмици го разглобихме.Всички пружини,планки,бутала си бяха здрави.Сменихме всички гумени уплътнения/след 40 дневно чакане да пристигнат от някъде/ и сега си е добре,т.е. вече не тече.Колко ще издържат тея уплътнения вече е друг въпрос.НО,този шум,абсолютно същия си го имаше преди ремонта му,има си го и сега.А и аз определено го чувам откъм главата,а там от какво може да е...незнам.Явно ще има интервенция

    Луфтове на клапани мерил ли си?
    Alfa 33 1.7 16V QV `85г. карбураторен бензинояд

  9. #24
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    В главата - луфт на някой клапан, така че не бързай да разхвърляш мотора... и все пак това, че е отварян разпусквачо-обтегача не значи че не може да издава плашещи звуци. А това със смяната на гумичките - при мен изкара 1000-2000 км и стана още по-зле. Така, че сега взех крути мерки против течовете на масло за винаги.
    Alfa Romeo 75 24V

  10. #25
    Трийстройкаджия Bobi_33's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    3,015

    Default

    Quote Originally Posted by Venci View Post
    Така, че сега взех крути мерки против течовете на масло за винаги.
    Мдаааа, тия дни ще чуем как шестака тиктака без излищни шумове....
    Alfa 33 1.7 16V QV `85г. карбураторен бензинояд

  11. #26
    Болен алфист Член на клуба wrc's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    В.Търново
    Posts
    1,136

    Default

    Quote Originally Posted by Bobi_33 View Post
    Луфтове на клапани мерил ли си?
    А,няма нужда да ги меря,те и така си се чуват,но това потракване е някво друго.Незнам,то ще си обади

    ---------- Post added at 22:09 ---------- Previous post was at 21:59 ----------

    Quote Originally Posted by Venci View Post
    В главата - луфт на някой клапан, така че не бързай да разхвърляш мотора... и все пак това, че е отварян разпусквачо-обтегача не значи че не може да издава плашещи звуци. А това със смяната на гумичките - при мен изкара 1000-2000 км и стана още по-зле. Така, че сега взех крути мерки против течовете на масло за винаги.
    Ми аз наближавам вече 1000км след смяната им,значи да попоглеждам за локвички пак.Ако не си патентовал мерките против теч,ще може ли да ги споделиш,за да ги внедрим и ниеБеше споменал нещо за обтягащ механизъм от 164 3.0 12V или не е това.?
    Alfa Romeo Giulia Veloce,Alfa Romeo 155 1.8 TS
    Ex-Alfa Romeo156 1.8,Alfa romeo Gt 2004,2007,Alfa Romeo 155 V6,Alfa Romeo Giulietta

  12. #27
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    12 клапановите глави имат доста нетипично решение за задействане на клапаните. Смукателните клапани се натискат директно от гърбиците на разпределителните валове, а изпускателните чрез къси пръти, чашки и кобилици. Двата вида клапани имат коренно различен начин за регулиране със коренно различни луфтове. Именно поради горното клапаните на тези мотори имат способността да издават при увеличен луфт странни и плашещи звуци подобни на фуражомелка. Така, че не бързай със заключенията.
    Колкото до методите за справяне с течовете от хидравличния разпусквач на ангренажния ремък. Те не са мой патент. Хората са го измислили отдавна. Като цяло всеки един метод се базира на спирането на притока на масло. Това е първото нещо. Заменя се горната закрепваща шпилка на разпусквача с плътна. Запушва се оттичащия отвор. След това има вариянти най-различни. Може да се преработи леко оригиналното тяло на разпусквача, така че да се фиксира неподвижно и натега на ремъка да се прави с допълнителен винт. Може да се изработи изцяло нов вече обтегач, който да ползва съвременна ролка, вместо оригиналната, която няма намиранееее...
    Най-цивилизованият вариянт е свързан със оригиналното решение на Алфа Ромео. Когато виждат, че с хидравличния вариянт имат големи проблеми, започват да предлагат заместващи комплекти включващи шпилки за запушване на маслените магистрали и коренно различен разпусквач дейставащ с биметална пластина и спираловидна пружина. С такива са оборудвани последните 12 клапанови мотори и абсолютно всички 24 клапанови.


    Като споменах биметалната пластина се сетих да Ви разажа защо в същност ПО ДЯВОЛИТЕ нашите добри приятели италиански инжинери с прекрасни майки и дъщери са внедрили безумната обратна на всякави традиции в двигателостроенето система с масления разпусквач.
    По-горе вече споменах колко важно е да е много добре опънат ремъка на тези мотори когато са паркирани на място с опасност от тръгване назад на скорост. Както и при първоначалното завъртане от стартера.
    Има още един изключително важен фактор. А именно температурното разширение на алуминиевия блок. Той е доста висок и при загряване се разширява много и зъбните колела на разпределителните валове се отдалечават нагоре от коляновия вал. Това неминуемо води до нежелано пренатягане на ремъка. За това по-новия вариянт ползва биметална пластина, която работи спрямо това колко е загрята.
    РЕАЛНО колко точно ще е опънат ангренажния ремък зависи от това какво е налягането на маслото и как то противодейства на една пружина намираща се във разпусквача - при стария разпусквач. А при новия решаваща е температурата загряла биметалната пластина.
    Много дълъг стана поста ми, но се надявам да съм бил достатъчно ясен и изчерпателен.
    Alfa Romeo 75 24V

  13. #28
    Болен алфист Член на клуба wrc's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    В.Търново
    Posts
    1,136

    Default

    Венци,благодаря за този пост,ако има време на Калояново може да поговорим още
    Alfa Romeo Giulia Veloce,Alfa Romeo 155 1.8 TS
    Ex-Alfa Romeo156 1.8,Alfa romeo Gt 2004,2007,Alfa Romeo 155 V6,Alfa Romeo Giulietta

  14. #29
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    wrc, ако ми стигне времето да събера 90-та и не ме домързи да слагам ангренажните капаци, може да видиш на живо моето решение против течове.
    Alfa Romeo 75 24V

  15. #30
    Болен алфист Член на клуба wrc's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    В.Търново
    Posts
    1,136

    Default

    Ахам,много ми се иска.Превзехме малко на човека темата,ама пък постовете са поучителни
    Alfa Romeo Giulia Veloce,Alfa Romeo 155 1.8 TS
    Ex-Alfa Romeo156 1.8,Alfa romeo Gt 2004,2007,Alfa Romeo 155 V6,Alfa Romeo Giulietta

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •