Results 1 to 15 of 15

Thread: с-ма за мазане на клапаните при ГИ ??

  1. #1
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default с-ма за мазане на клапаните при ГИ ??

    Видях я тези дни монтирана на колата на познат. Представлява пластмасов съд подаващ по няколко капки масло към входящите колектори.
    Била нововъведение... Какво мислите за това, има ли наистина нужда от него?
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  2. #2
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Според мен не. Достатъчно грозотии има по кола с ГИ.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #3
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Допърнителната система за мазане и охлаждане не се монтира в автомобили с марката Алфа ромео както и в БМВ, Мерцедес и Опел. Просто ги няма като проблемни в каталога на производителя на системата. Там са главно азиатски и малко европейски и английски марки. Така ,че можеш да дишаш спокойно. А иначе системата спомага за охлаждането и допълнителното мазане на смукателните клапани.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  4. #4
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Мда, от проблемните европейски са zetec-двигателите на Форд след 98г. ТС-а на Алфа така и така се отваря през няколко години, какво са някакви си клапани . .

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  5. #5
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Да Форд фигурират , а иначе сърказма ти е добър.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  6. #6
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default

    Quote Originally Posted by robygas View Post
    Допърнителната система за мазане и охлаждане не се монтира в автомобили с марката Алфа ромео както и в БМВ, Мерцедес и Опел. Просто ги няма като проблемни в каталога на производителя на системата. Там са главно азиатски и малко европейски и английски марки. Така ,че можеш да дишаш спокойно. А иначе системата спомага за охлаждането и допълнителното мазане на смукателните клапани.
    Това ще го покажа на приятеля ми. Колата му е проблемна - Нисан...
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Мда, от проблемните европейски са zetec-двигателите на Форд след 98г. ТС-а на Алфа така и така се отваря през няколко години, какво са някакви си клапани . .
    Стига де, колега... при правилна експлоатация не е баш така...
    145 QV ex.
    146 Boxer TOTAL ex.
    147 T.S. Sele top

    Lancia Dedra 2000 16

  8. #8
    моята гордост метъл's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Age
    55
    Posts
    42

    Default Малко да поспорим?

    Някой от привържениците на тази система навитак ли е? Моето скромно мнение е, че това е поредния начин да се вземат парите на хората за нещо, от което не само че няма никаква полза, но дори е и вредно! Защо? Ми нека да поразсъждаваме малко. От една страна, коя част на клапана трябва да се смазва и от друга, възможно ли е (и ако да - при какви обстоятелства) това да става по начина осъществяван от тези системи?
    1) Къде се нуждаят клапаните от смазване - ами много просто, там където има триене . С други думи казано - стеблото в областта на водача. След като има нужда от смазване, значи производителят на двигателя е предвидил това! Как по-точно - ами отново много просто, от горната страна на водача винаги се образува локвичка с масло, което се опитва да изтече през хлабината между водача и стеблото и този процес се засилва от наличието на вакуум в другия край на водача. Хората дори са взели мерки да ограничат количеството му като са сложили гумички!
    2) Маслото от тези системи се подава заедно с въздуха, т.е. постъпва в кухината между долния край на водача и главата на клапана. За да навлезе това масло между водача и стеблото на клапана трябва в кухината да има налягане! Кога го има - когато е турбо и то в режими на максимална или малко по-малка мощност. Първо, това го има винаги (когато има турбо) без значение дали е на газ или бензин. Второ, във водача има твърде много каналчета, които служат за маслени резервоари, т.е. в кратките моменти (тук не говорим за състезателни автомобили), когато е на макс. мощност (и е с турбо) има подсигурено мазане.
    Ползи някакви? За мен - никакви! Има ли вреди? Според мен - да! Какво става с маслото?
    1) Една част от него полепва по стените на кухината и клапана където с помощта на температурата се овъглява, т.е. превръща се в нагар (по-точно налеп)! Всеки, които е ремонтирал глава знае за какво говоря (тук изключваме бензиновите инжекциони, които пръскат в тази област - те отмиват това масло) - това се получава дори без да се вкарва допълнително масло, особенно когато гумичките са се одървили!
    2) Останалата част от това масло влиза в цилиндрите където изгаря, в резултат на което се получава нагар!
    До какво води наличието му мисля, че няма нужда да обяснявам.

    Два въпроса за домашно:
    1) Какво поражда нуждата от допълнително смазване след замяната на бензина с газ? Нищо, дори на газ е по-добре спрямо инжекционите (а както знаем времето на карбураторите и дори на моноинжекциите е безвъзвратно отминало - това че ги караме все още е друга бира).
    2) Какво смазва изпускателните клапани освен същата тази локвичка с масло и маслените резервоарчета във водача? Тук дори е по-зле, защото във всмукателната кухина имаме вакуум, който издърпва маслото, а тук имаме налягане!
    Е, питам аз - нужно ли е?!? Изводите затова защо се прави ги оставям на вас!

    П.С. Към желаещите да ме оборят - моля ви направете го аргументирано (напр. като мен ), а не "абе, един френд ми каза, че негов френд...) или пък цитирайки ми литература на заинтересованите от продажбата страни! Хората са станали толкова подли, алчни, ...
    155, TS, 2.0i, 8V, климатроник, ABS - 92г
    Още малко толерантност никога не е излишна!

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    64

    Default

    Написаното от теб колега е вярно. Аз ще започна от по-далече... Принципно проблемния елемент при клапаните в бензиновите ДВГ винаги е била двойката конус-седло на изпускателните клапани, поради тежките условия в които работи. Особено изразено при по-евтините двигатели, чиито клапани са били от невисоколегирана огнеупорна стомана, а седлата са се изработвали директно в отлятата от чугун цилиндрова глава или са били изработени от чугун и поставени в глава от алуминиева сплав. Как са се справяли с проблема? На първо място ценен помощник е била антидетонационнта добавка оловен тетраетил, който след свършване на основната си задача (намаляване на интензивността на детонационно горене) е образувал слой във въпросната триеща двойка, който силно е намалявал износването там. Всеки знае, че такъв стар двигател, работейки с безоловен бензин или пропан бутан получава повреда най-бързо в този елемент. Постепенно етилираният бензин започва да се изтегля от употреба. Още преди това, обаче производителите вграждат различни хитрини около изпускателните клапани, които да удължат живота им – системи за въртене на клапана по време на работа (Ротокап, Ротомат, Ротокоил), охлаждане с натрий в стеблото, металокерамични седла, фаска от вставка от нирезист, високолегирани огнеупорни стомани за целия клапан… В крайна сметка проблемът е бил решен преди около 30 години (при скъпите двигатели и тези със специално предназначение доста по-рано).

    Факт е, обаче, че двигатели от серията Зетек, на Форд и някои двигатели на Хонда (предполагам, че има и други в списъка, но с тези съм запознат) след около 50000 км работа на пропан-бутан се наблюдава вкопаване на изпускателните клапани респ. износване на фаската на клапани и/или седлото. Каква е причината за това ми е трудно да кажа. При работа на пропан-бутан температурата на тези клапани е по-висока, просто защото в момента на тяхното отваряне температурата на отработените газове е по-висока, в сравнение с бензин, което се дължи на по-големия индукционен период на възпламеняване на газо-въздушната смес, и липсата на изпарение пред горивната камера на последната. Колко е по-висока тази температура – споменава се стойности от 30 до 100 градуса, но къде е истината не знам. В днешно време и самите клапани са с доста тънки стебла и по трудно отвеждат топлината към цилиндровата глава (8-9 мм преди години, срещу 6 мм сега). Възможна е икономия на средства при производството на тези клапани за да се стигне дотук. Трудно е да се каже.

    Следващия въпрос е, какво представлява въпросната добавка. Ако е просто масло, то е ясно че няма какво да смаже след като изгори… Ако обаче говорим за отлагане върху повърхността на клапанната фаска и седлото на някакъв слой, то намаляване на износването е напълно възможно. Но това са само предположения. Да не говорим, че въпросната добавка не трябва да уврежда решетката на каталитичния неутрализатор, което допълнително усложнява задачата и.
    Лудия

  10. #10
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Айде да кажа и аз едно несериозно мнение. Що просто не си смените гумичките на клапаните с някой по износени, тъй колата ще си харчи масълце, ще се смазва и няма да има никакви ядове с клапаните.
    Моето мнение е,че маслото няма работа в цилиндъра, ще причини повече бели от колкото ползи.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  11. #11

    Default

    точно както и самата газова уредба и тая мазилна уредба няма място в коша на моята кола по добре мазен и пушещ дизел от колкото осакатен бензин ко ще и и с капково напояване с извънземно масло да е

  12. #12
    моята гордост метъл's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Age
    55
    Posts
    42

    Default

    "...по добре мазен и пушещ дизел от колкото осакатен бензин..."

    1) Чувал ли си приказката "Не съм наследил природата от дедите си, а съм я взел назаем от децата си", или си от тези дето казват "След мен и потоп..."
    2) сигурен ли си, че е осакатен? Кога кара кола на газ, каква и с каква газова уредба? На моята специални тестове не съм и правил (например ускорение от 0 до 100, 150, 200 при газ и бензин и еднакви останали условия), но разлика не намирам. ГИ има 3 настройки - икономичен, нормален и спортен. Спортен не съм включвал. Също както и икономичен...
    3) 5-6 на сто по 2 и кусур не е ли повече от 9-10 по 0,95?
    4) Този подфорум не е ли за хора имащи газова уредба в коша си?
    155, TS, 2.0i, 8V, климатроник, ABS - 92г
    Още малко толерантност никога не е излишна!

  13. #13
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Много си прав колега "Метъл". Този раздел на форума е за хора употребяващи газта като алтернативно гориво. Лошото е ,че винаги ще се намери някой "колега", който се чуди какво да прави и чоплейки си из форума решава да се изкаже ,без да има каквото и да е отношение по въпроса.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Да ви кажа,че сте щастливци!Имате за модератор Роби!!!Тая система.за която говорите се монтираше на Бартбург и Трабант.После имаше опити и за други двутактови мотори.Всичко останало е смукане от пръстите.Системата е за двутактови двигатели!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #15
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Да ви кажа,че сте щастливци!Имате за модератор Роби!!!Тая система.за която говорите се монтираше на Бартбург и Трабант.После имаше опити и за други двутактови мотори.Всичко останало е смукане от пръстите.Системата е за двутактови двигатели!
    За това, че сме щасливци си прав - в този раздел най-малко се налага да четеш глупости и безмислени постове. Явно хората са по узрели.
    За системата си прав , но само донякъде. В смисъл, че се е монтирала и на двутактовите двигатели. Но там предназначението е било да смазва целия двигател / колянов вал, биелни лагери и тн/, а тук говорим за охлаждане . Тук има писано по темата.
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •