Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Кормилна рейка.Ремонт и капани

  1. #1
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default Кормилна рейка.Ремонт и капани

    Колеги,днеска или като гледам часа,по-скоро вчера,Алфи ми направи, след поредица от предупреждения,финалния си номер.Рейката протече,меко казано и се наложи да я ремонтирам.Ремонтирал съм я и преди това,както и още няколко рейки на Алфи,но винаги свалени.Оказа се,че 75% от купона е да се свали рейката,без да е свален мотора или скоростната кутия.Имах за помощници трима души,но те бяха тенекеджия-склуптор,бояджия и голфар.Разкачих,каквото трябваше,но рейката се запъна и в един момент,най-логичното беше да се откачат тампоните на скоростната кутия и кожуха и двигателя и кутията да паднат надолу и проклетата рейка да излезе.Видях решителността в очите на приятелите ми,подплатена с щанги,лостове и тръби и разбрах,че нещо ни убягва.Не можеше да е толкова сложно.За това помислих и накрая намерих решението.За да не си блъскат главите останалите,ще опиша в телеграфен стил,как стана.Сигурен съм ,че ще има от колегите някой,който може да добави и още нещо.Та така -накратко:
    Нужен е най-малко канал.Подемника е по-доброто решение.Развиваме входящия и изходящия маркуч и източваме маслото от системата.Отвиваме двете гайки на скобата на бензиновия филтър .Това ще ни трябва после да не ни се мотае в ръцете.Махаме застопоряващия шпленд или по-точно оная щипка дето държи осигурителните скоби на щангите.Махаме скобите и отвиваме щангите от рейката.После отвиваме четрите болта,които държат рейката към купето.Влизаме в купето и отвиваме болта с гайка на карето,което е захванато с рейката.Набиваме отверка или каквото трябва в процепа на карето,с цел да се охлабят шлиците и с бой по остта,дърпане от долу на рейката и много мами,рейката изпада и е в свободно състояние.Пиеме по глътка бира и сваляме лявото колело и макферсона.Щангата е безсмислено да я сваляме.Тя си излиза с макферсона.Тука идва и най-голямата изненада.Оказва се,че както и да въртиме рейката,тя не излиза.Все някъде запъва.Решението е да извадиме тампоните,които се намират в дупките за болтовете,които държат рейката към купето.Извадиме ли ги,рейката излиза много лесно и премерено.После вече е лесно.
    Ако ви е станало интересно,утре ще продължа и с останалите капани,които ако се знаят, всичко е въпрос само на време и труд!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  2. #2
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Браво колега! Това с рейката си е голяма играчка.
    Скоростите и други неща пречат, а и самата рейка е под акумулаторния отсек(към купето).
    На снимката съм очертал къде точно се фиксира рейката за купето. Когато обаче не е опразнен коша, картинката е съвсем друга

    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

  3. #3
    ОуигофлеН TishO's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Търговище
    Age
    36
    Posts
    1,686

    Default

    Оле леееее лоша работа тя и моита реика здала фира и мислех да я права ма таи като гледам маи няма да съм аз а ще трябва маистор да си търся
    Аlfa33 1.7 107hp- 132hp.RIPAlfa33 1.7 16v. 1??hp.-Бившата!Alfa145 1.7 16v.-EX!AlfaRomeo33 1.7IE-Rip!AlfaRomeo33 1.3DLRO40 90hp.-1.7 16v-totalAlfa33 1.7 16vQV-EX. Alfa33 1.7 16v 4x4

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Свалянето на рейката е вярно голяма играчка,но като знаеш какво точно да свалиш си е вече рутинна работа.Тия тампончета всъщност са само около половин сантиметър високи,но точно тоя половин сантиметър пречи.По-точно пречат тампоните от дясната страна и то само един,но не е грешка да се свалят всичките.От лявата страна е бзсмислено да се пипат.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5
    Старши алфист JORDANGT's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    София Красна Поляна
    Age
    47
    Posts
    779
    Blog Entries
    1

    Default

    Аз и брат ми сменяхме преди време рейката на 33-та(1,5ie) и за наше щастие стана много бързо и без много от горе изброените неща.Ползвахме само крик поради липса на канал и стана,но не без помоща и на чука който ползвахме само за да ударим два пъти при поставянето.Може и Господ да ни е помогнал,но наистина стана лесно.Може и да пропускам някоя подробност ,но това упражнение го правихме доста отдавна.

    Alfa33 1.3 90г.Alfa33 1.5 93г.Alfa33 1.4 94г.Alfa146 1.4TS 97г.Alfa146 1.8TS 99г.Sprint 1.5 78г.Аlfa33 1.7 4x4 91г Sprint 1.7 16V 83г.Alfa145 1.3 96г.Alfa156 2.0 99г.147 1.6 03г.145 2.0 Alfa159 1,9 JTD Ti

  6. #6
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Съгласен съм ,колега,че е възможно да излезе и без свлянето на тия тампончета,но ако става без тая операция,то или колата е с удар или тампона на кожуха на скоростната кутия си е заминал,защото буквално половин сантиметър не достига.Моята не е удряна,а и тампона е здрав и може би за това се получава така.Както и да е.Ако не излиза,обясних какво трябва да се прави.
    Свалили сме рейката и сме я измили много добре.
    Първо се убеждаваме,че в зъбчатия механизъм нямаме голям луфт.Имаме ли такъв,от практиката си знам,че ремонта ще е безсмилен.И да оберем луфта,циментацията е нарушена и той скоро пак ще се появи.Тука говориме за ремонт,само на протекла рейка!
    От тука на там е много важно да се спазва последователността,защото прескачането на някой етап създава големи главоболия.
    Сваляме зегерката на тапата.Завъртаме рейката така,че оста и да излезе на вънка.Идеята е буталото да се отдалечи от тапата.Почукваме я да влезе леко навътре.Тя е законтрена с три кръгли сегмента,които попринцип са клеясали,но с тънка отверка се отцепват лесно.Те трябва да се прилепят към канала на тапата за да я освободят и да може да излезе.Това става или с три пластинки или още по-добре с една дъвка.Аз използвам дъвка.Слагам я в канала на тапата и залепвам сегментите за нея.Завъртаме рейката на обратно и буталото избива тапата .Може да си помогнеме и с две отверки.Отвиваме болта на буталото.Той е или 17 или 16.Отвиваме и сваляме тръбичките на рейката.Внимаваме да не повредиме или загубиме уплътнителните гумички.На мястото,където се закрепват кормилните щанги има една пластина с болтче с конусна глава и шестограм 4 мм.Отвиваме го и сваляме двата големи водача и малкия за въпросното болтче.
    От тука започва и голямата веселба!цилиндъра е захванат с една голяма гайка с челни процепи,които потъват навътре в резбата и обикновенния полукръгъл ключ с един зъб , не помага.Трябва да се изработи.Проблема е,че със секач се наранява както резбата,така и гайката.Това после създава доста ядове.Ключа го имам и ако някой реши да се вкара в тоя филм,ще му го изпратя.Освен това ,гайката опира в една кръгла зегерка и това допълнително затруднява отвиването.
    Изваждаме цилиндъра и се захващаме с него.Тук трябва да поспреме малко,защото изнервени от гайката сме готови да направиме някоя простотия.
    Изваждаме семерингата и пластмасовите шайба и водач.Тука внимаваме особено за водача.Всъщност ако можеме да извадиме само семерингата е по-добре.Тя е 35х25х каквото дойде,но е важно новата да е колкото се може по-добра.Препоръчвам семерингата да е от витон.Става в краен случай и силиконова,но в никакъв случай гумена,иначе пак ще я сваляте.Почистваме и обезмасляваме цилиндъра и особено леглото на семерингата.Поставяме водача,пластмасовата шайба и намазваме семерингата с лепило за резби,както и леглото и.Добре е с един дорник 35мм да натиснеме добре семерингата в леглото и.
    Зглобяването е в обратен ред .Невралгичните моменти са два.Затягането на гайката и монтирането на тапата.
    Юнашкото стягане е абсолютно безсмислено на гайката и даже вредно.Зегерката има законтрящ ефект и после отвиването и може да е особено трудно.Все пак рейката се държи и от закрепващите болтове и няма къде да мърда.Тука се следи и за съосието между двете части.
    Минаваме на тапата.Тя има един гумен пръстен,който е добре да сменим,но пак от витон или силиконов.Витоновия се познава по това,че не се запалва от запалка.Поставяме тапата заедно със сегментната зегерка.Важното е да закрепим сегментите в леглото на цилиндъра.Това може да стане по много начини,но аз използвам пак дъвка.Завъртаме пак рейката,за да може буталото да изблъска тапата на вън и тя да се законтри от сегментите.Понякога се налага да се вразумят с една отверка и да легнат равномерно.Поставяме и външната зегерка и сме готови!




    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #7
    Младши алфист Turmans's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    25

    Default

    Браво!!!.
    Със свалянето и разглобяването не съм имал особенни проблеми но след ремонта ми винаги потичаше(семерингата беше гумена!!! са ша знам!!!).И се принудих да си купя втора рейка. Сега, като имам една свалена, и под ръка, с помоща на туториала ти, ще се пробвам пак.
    Мерси за полезната информация.

  8. #8
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Гумена семеринга не бива да се слага по две причини.Първата е,че не държи налягане повече от 3 атмосфери и втората,по-важната е,че не се закрепва добре в леглото и при неработещ мотор,когато въртиме волана,вероятността да излезе от мястото си и да изтече маслото е много вероятна.При мене въпреки лепилото,тя си изкачаше и Зилата беше свидетел какво се получава.Като се сипе ново масло,запали се колата и се развърти волана тя се намества,но после пак излиза при първия удобен случай.Успя да ми го направи три пъти тоя номер, преди да я вразумя!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  9. #9
    ОуигофлеН TishO's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Търговище
    Age
    36
    Posts
    1,686

    Default

    Оле леее това не звучи толкова лесно колкото си го представях. Маи ще си зема друга реика.
    Аlfa33 1.7 107hp- 132hp.RIPAlfa33 1.7 16v. 1??hp.-Бившата!Alfa145 1.7 16v.-EX!AlfaRomeo33 1.7IE-Rip!AlfaRomeo33 1.3DLRO40 90hp.-1.7 16v-totalAlfa33 1.7 16vQV-EX. Alfa33 1.7 16v 4x4

  10. #10
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Колега,такива изказвания не искам да чувам.Първо си безобразно млад и нищо не трябва да те плаши.Второ темата ми е точно за такива,като тебе.Ако спазваш стъпка по стъпка указанието,няма да имаш проблеми.В края на краищата ще имаш ремонтирана от твоите ръце рейка,а не вехтория,която не знаеш,кога ще ти изиграе номер.Освен това ще можеш да шашнеш и гаджето си със способностите ти.Абе ще имаш какво да кажеш,като се събереш на по бира с приятели!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  11. #11
    ОуигофлеН TishO's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Търговище
    Age
    36
    Posts
    1,686

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Колега,такива изказвания не искам да чувам.Първо си безобразно млад и нищо не трябва да те плаши.Второ темата ми е точно за такива,като тебе.Ако спазваш стъпка по стъпка указанието,няма да имаш проблеми.В края на краищата ще имаш ремонтирана от твоите ръце рейка,а не вехтория,която не знаеш,кога ще ти изиграе номер.Освен това ще можеш да шашнеш и гаджето си със способностите ти.Абе ще имаш какво да кажеш,като се събереш на по бира с приятели!

    Прав си така е. Благодаря за коража
    Аlfa33 1.7 107hp- 132hp.RIPAlfa33 1.7 16v. 1??hp.-Бившата!Alfa145 1.7 16v.-EX!AlfaRomeo33 1.7IE-Rip!AlfaRomeo33 1.3DLRO40 90hp.-1.7 16v-totalAlfa33 1.7 16vQV-EX. Alfa33 1.7 16v 4x4

  12. #12
    ОуигофлеН TishO's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Търговище
    Age
    36
    Posts
    1,686

    Default

    Ще пробвам пък ако я прееба нещо ше си зема друга
    Аlfa33 1.7 107hp- 132hp.RIPAlfa33 1.7 16v. 1??hp.-Бившата!Alfa145 1.7 16v.-EX!AlfaRomeo33 1.7IE-Rip!AlfaRomeo33 1.3DLRO40 90hp.-1.7 16v-totalAlfa33 1.7 16vQV-EX. Alfa33 1.7 16v 4x4

  13. #13
    ОуигофлеН TishO's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Търговище
    Age
    36
    Posts
    1,686

    Default Олелееееее

    Вчера ходих да ми заварят една дупчица долу на трабите че много гадно пращеше и се наврях от долу да видя за ко става дума. И така като гледам.Абе реиката без да свалям скоростна кутия мога ли да я сваля???
    Аlfa33 1.7 107hp- 132hp.RIPAlfa33 1.7 16v. 1??hp.-Бившата!Alfa145 1.7 16v.-EX!AlfaRomeo33 1.7IE-Rip!AlfaRomeo33 1.3DLRO40 90hp.-1.7 16v-totalAlfa33 1.7 16vQV-EX. Alfa33 1.7 16v 4x4

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Да!Описал съм го в първия пост!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #15
    ОуигофлеН TishO's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Търговище
    Age
    36
    Posts
    1,686

    Default

    Извинявам се за некадърноста си
    Аlfa33 1.7 107hp- 132hp.RIPAlfa33 1.7 16v. 1??hp.-Бившата!Alfa145 1.7 16v.-EX!AlfaRomeo33 1.7IE-Rip!AlfaRomeo33 1.3DLRO40 90hp.-1.7 16v-totalAlfa33 1.7 16vQV-EX. Alfa33 1.7 16v 4x4

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •