Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48

Thread: Свирене от спирачките

  1. #1
    тъп и упорит koolio's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    3,433

    Default Свирене от спирачките

    Вчера ми се появи странно квичене от спирачките. при всяко натискане, дори когато колата е в покой, се чува продължително свирене. Предполага се, че е от сервото. някой знае ли каква може да бъде цената на ремонта? Колата няма АБС.
    Ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш
    AlfaRomeo 155 1.8 TS 129 к.с. 1995 г., AlfaRomeo 166 2.4 JTD 140 к.с. 2002 г. , Volvo S60 2.4D Sport 163 к.с. 2008 г. - EX;
    Opel Insignia ST 2.0 BiTurbo CDTI 194 к.с. 2014 г. (Алфа под прикритие)

  2. #2
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Сервото е около 70-80лв, ремонта още почти 50. От опит говоря (макар не с мойта 155).
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  3. #3
    Болен алфист Flame's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    1,481

    Default

    Да в тези граници вървят нещата
    Alfa 155 1.7,1.8 ex
    Alfa 166 2.4 3 ex
    155 1.8 MY 95 sport

  4. #4
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    ти нали щеше да се обаждаш за филтъра. за цената 70 лева ми се вижда доста оптимистично особено за нашето голямо серво. Има една като моята сега я разглобяват в автокъщатана ХМС. Може да минеш да погледнеш
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  5. #5
    тъп и упорит koolio's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    3,433

    Default

    Серовто сменено при Румен - 100 лева частта, 80 лева труда. оказа се още, че от сервото е влизал въздух в колекторите и затова е придърпвала колата. Сега и този проблем (почти) се оправи.
    Ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш
    AlfaRomeo 155 1.8 TS 129 к.с. 1995 г., AlfaRomeo 166 2.4 JTD 140 к.с. 2002 г. , Volvo S60 2.4D Sport 163 к.с. 2008 г. - EX;
    Opel Insignia ST 2.0 BiTurbo CDTI 194 к.с. 2014 г. (Алфа под прикритие)

  6. #6
    Старши алфист lulin racing's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    SOFIA/LULIN
    Age
    35
    Posts
    959

    Default

    Quote Originally Posted by koolio View Post
    Серовто сменено при Румен - 100 лева частта, 80 лева труда. оказа се още, че от сервото е влизал въздух в колекторите и затова е придърпвала колата. Сега и този проблем (почти) се оправи.
    От сервото на спирачките е влизал въздух и е придърпвала колата?!?!??!?! Е че аз като имам скъсана мембрана на същото и ми изтича спирачната течност какви ли аномалий дава......


    155 2.5 V6
    Passat 2.5 TDI 180hp highline

  7. #7
    моята гордост метъл's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Age
    55
    Posts
    42

    Default

    моля вижте следващия
    Last edited by метъл; 13-07-2009 at 15:48. Reason: редакцията се появи като втори пост
    155, TS, 2.0i, 8V, климатроник, ABS - 92г
    Още малко толерантност никога не е излишна!

  8. #8
    моята гордост метъл's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Age
    55
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by lulin racing View Post
    От сервото на спирачките е влизал въздух и е придърпвала колата?!?!??!?! Е че аз като имам скъсана мембрана на същото и ми изтича спирачната течност какви ли аномалий дава......
    Нещо си в грешка. Сервото има само една мембрана и от едната и страна е вакуума от двигателя, а от другата атмосфервн въздух или вакуум от двигателя през управляеми от педала на спирачката клапанчета. Когато не си го натиснал от двете и страни има един и същ вакуум и тя не се мести (няма разлика в наляганията). Когато натиснеш педала се затваря клапанчето свързващо с вакуума и се отваря това към атмосферата врезултат, на което налягането се повишава (от едната страна, а от другата си остава вакуума от двигателя), мембраната се премества и чрез оста си натиска спирачната помпа. При преместването си мембраната затваря клапанчето към атмосферата на позиция зависеща от положението на педала, с което се регулира спирачното усилие. В сервото няма спирачна течност! Имаш теч в помпата и от нея - в сервото. А това, което казва koolio е вярно - ако имаш скъсана мембрана или незатварящо клапанче двигателя поема въздух след дроселовата клапа, който не е отчетен от дебитомера и води до обедняване на сместа, пропуски във възпламеняването на сместа и съответно до прекъсване. Това може да го прави дори без да се натиска спирачката. Тогава проблема е или в клапанчетата (зависи каква е конкретната им конструкция - на Алфа не съм отварял, така че говоря принципно) или в маркуча между сервото и двигателя.
    155, TS, 2.0i, 8V, климатроник, ABS - 92г
    Още малко толерантност никога не е излишна!

  9. #9
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by метъл View Post
    Нещо си в грешка. Сервото има само една мембрана и от едната и страна е вакуума от двигателя, а от другата атмосфервн въздух или вакуум от двигателя през управляеми от педала на спирачката клапанчета. Когато не си го натиснал от двете и страни има един и същ вакуум и тя не се мести (няма разлика в наляганията). Когато натиснеш педала се затваря клапанчето свързващо с вакуума и се отваря това към атмосферата врезултат, на което налягането се повишава (от едната страна, а от другата си остава вакуума от двигателя), мембраната се премества и чрез оста си натиска спирачната помпа. При преместването си мембраната затваря клапанчето към атмосферата на позиция зависеща от положението на педала, с което се регулира спирачното усилие. В сервото няма спирачна течност! Имаш теч в помпата и от нея - в сервото. А това, което казва koolio е вярно - ако имаш скъсана мембрана или незатварящо клапанче двигателя поема въздух след дроселовата клапа, който не е отчетен от дебитомера и води до обедняване на сместа, пропуски във възпламеняването на сместа и съответно до прекъсване. Това може да го прави дори без да се натиска спирачката. Тогава проблема е или в клапанчетата (зависи каква е конкретната им конструкция - на Алфа не съм отварял, така че говоря принципно) или в маркуча между сервото и двигателя.
    това добре а къде да търся проблема като има съскане от сервото като се натиска спирачката - къде е клапана за атмосферното налягане? Сервото работи, но има това съскане и ме дразни. колкото по-рязко натисна спирачката е толкова по-силно съскането!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  10. #10
    моята гордост метъл's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Age
    55
    Posts
    42

    Default

    Напълно нормално (ако е за кратко). Това съскане представлява самото поемане на въздух, когат клапанчето отвори и колкото по-рязко натискаш педала толкова повече отваряш клапанчето и поема повече въздух, затова и повече съска. въпросът е да е за кратко - само докато педала се движи надолу. Като го задържиш на едно място трябва да спре, защото е поело необходимото количество въздух (според степента на натискане на педала). Ако продължи значи трябва да сваляш сервото - имаш пробита мембрана или незатватящо клапанче - това, което свързва кухините от двете страни на мембраната. Ако нямаш проблем със сервото, а само те дразни съскането можеш да го обезшумиш като натъпчеш малко дунапрен, там където влиза педала в сервото - от там влиза въздуха. То би трябвало да си има ама... Служи едновременно за филтриране на постъпващия въздух (прашинки в областта на краката на шофьора дал господ), за да не сдадат багажа клапанчетата и за обезшумяване. Както се досещаш вече тези клапанчета се намират вътре в сервото. Ако трябва да сме още по-точни - в мембраната. В средата си тя е доста удебелена ~4-5см и там има отвор, в който са клапанчетата и същевременно се осигурява контакт на двете оси - входната от педала и изходната от мембраната в случай че сервото не работи - липса на вакуум, слъсана мембрана и т.н.
    155, TS, 2.0i, 8V, климатроник, ABS - 92г
    Още малко толерантност никога не е излишна!

  11. #11
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by метъл View Post
    Напълно нормално (ако е за кратко). Това съскане представлява самото поемане на въздух, когат клапанчето отвори и колкото по-рязко натискаш педала толкова повече отваряш клапанчето и поема повече въздух, затова и повече съска. въпросът е да е за кратко - само докато педала се движи надолу. Като го задържиш на едно място трябва да спре, защото е поело необходимото количество въздух (според степента на натискане на педала). Ако продължи значи трябва да сваляш сервото - имаш пробита мембрана или незатватящо клапанче - това, което свързва кухините от двете страни на мембраната. Ако нямаш проблем със сервото, а само те дразни съскането можеш да го обезшумиш като натъпчеш малко дунапрен, там където влиза педала в сервото - от там влиза въздуха. То би трябвало да си има ама... Служи едновременно за филтриране на постъпващия въздух (прашинки в областта на краката на шофьора дал господ), за да не сдадат багажа клапанчетата и за обезшумяване. Както се досещаш вече тези клапанчета се намират вътре в сервото. Ако трябва да сме още по-точни - в мембраната. В средата си тя е доста удебелена ~4-5см и там има отвор, в който са клапанчетата и същевременно се осигурява контакт на двете оси - входната от педала и изходната от мембраната в случай че сервото не работи - липса на вакуум, слъсана мембрана и т.н.
    ясно, но имам едно леко съпротивление при рязко настикане, сякаш компресираш въздух и си мисля дали нещо не е в час там??? Колкото по-рязко натисна толкова по-силно педала е твърд преди да омекне!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  12. #12
    моята гордост метъл's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Age
    55
    Posts
    42

    Default

    ами пак е някъде там - влизащия в сервото въздух. Само че влиза бавно, т.е отвора е малък и намалява дебита, но съскането го има, защото разликата в наляганията (вакуума на двигателя от една старана и атмосферното налягане от друга) е голяма, следователно скоростта на въздуха е голяма. Сваляне, разглабяне и почистване от налепи му е майката... В този случай слагането на допълнителен дунапрен не е жетелно, защото че забави още (теоретично) спирачното въздействие. Дали ще се усети на практика не мога да кажа - то все пак зависи от плътността му, която пък от своя страна зависи освен от самия него (има рехави, но има и бая плътни дунапрени), но и от това колко си го наблъскал (най-вече)
    155, TS, 2.0i, 8V, климатроник, ABS - 92г
    Още малко толерантност никога не е излишна!

  13. #13
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    мхм....това със свалянето не ми хареса... колата е с АБС и до колкото знам е огромна врътня свалянето и качването...


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  14. #14
    моята гордост метъл's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Age
    55
    Posts
    42

    Default

    Да, и моята е такава. Не съм го свалял (не ми се е налагало и дано не се), но като знам какво е в този ъгъл и ми се доповръща. А на на мен на туй отгоре там ми завряха и изпарителя на ГИ... Ужас... А по твоя проблем - по от рано със спирачките... И тапи (на някоя мп3-ка) в ушите
    155, TS, 2.0i, 8V, климатроник, ABS - 92г
    Още малко толерантност никога не е излишна!

  15. #15
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Хубаво де, а има ли начин да пробвам да почистя с някакво спрейче ли с въздух под налягане ли там входа за въздух към сервото откум купето? то като гледах е доста тясно около лоста на педала... идеята е малко по-лесно да взима въздух - че така може и сервото да прекарам с такова натоварване...а и рязкото спиране е малко сложно


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •