Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Момент на затягане на капак на клапани 1.6TS

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default Момент на затягане на капак на клапани 1.6TS

    Здравейте колеги - проверил съм в workshop manual-a за Алфа 145/6, в Autodata и във Vivid Workshop и не е даден момента на затягане на болтовете на капака на клапаните. Мен ме интересува конкретно за капака на клапаните, който е алуминиев. Също така ми е интересно дали има някаква последователност да е дадена или се процедира по метода на затягане на цилиндрова глава. Предполагам че момента е под 10Нм, но ми се ще да знам точно колко, ако изобщо е споменато някаде.

    Цялата работа идва от там, че след поставяне на нова гарнитура на капака на клапаните пак сълзи и пълни отворите за свещите на 4ти цилиндър. Затова искам преди следващото сваляне на капака и слагане на нова гарнитура както и оглеждане на капака с линеал за кривини да имам точни данни за стягането, за да изолирам тази възможност.

    Някой да има също оплаквания от некачествени нови гарнитури и препоръка за някоя доказана марка гарнитури за конкретното място?
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  2. #2
    два дросела
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    пазарджик
    Age
    49
    Posts
    5,012

    Default

    какъв момент бре ,братле мани тези работии,просто си ги стягаш на кръст нормалноо
    155 осем хиляди клапана 16 вериги
    0884650778 токи4а

    http://www.youtube.com/watch?v=JLPSY...eature=related

  3. #3
    АлФаталист Mapтo's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Пловдив,Гpaц(Aвcтpия)
    Age
    42
    Posts
    586

    Default

    Quote Originally Posted by Viktor_ View Post
    Здравейте колеги - проверил съм в workshop manual-a за Алфа 145/6, в Autodata и във Vivid Workshop и не е даден момента на затягане на болтовете на капака на клапаните. Мен ме интересува конкретно за капака на клапаните, който е алуминиев. Също така ми е интересно дали има някаква последователност да е дадена или се процедира по метода на затягане на цилиндрова глава. Предполагам че момента е под 10Нм, но ми се ще да знам точно колко, ако изобщо е споменато някаде.

    Цялата работа идва от там, че след поставяне на нова гарнитура на капака на клапаните пак сълзи и пълни отворите за свещите на 4ти цилиндър. Затова искам преди следващото сваляне на капака и слагане на нова гарнитура както и оглеждане на капака с линеал за кривини да имам точни данни за стягането, за да изолирам тази възможност.

    Някой да има също оплаквания от некачествени нови гарнитури и препоръка за някоя доказана марка гарнитури за конкретното място?
    Виж Темата ми Колега,

    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...842#post440842

    Тук е описано!
    Успех.
    Това, което отличава човека от животното е алкохолът! Животните не поркат!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    shumen
    Age
    53
    Posts
    791

    Default

    Quote Originally Posted by Viktor_ View Post
    Здравейте колеги - проверил съм в workshop manual-a за Алфа 145/6, в Autodata и във Vivid Workshop и не е даден момента на затягане на болтовете на капака на клапаните. Мен ме интересува конкретно за капака на клапаните, който е алуминиев. Също така ми е интересно дали има някаква последователност да е дадена или се процедира по метода на затягане на цилиндрова глава. Предполагам че момента е под 10Нм, но ми се ще да знам точно колко, ако изобщо е споменато някаде.

    Цялата работа идва от там, че след поставяне на нова гарнитура на капака на клапаните пак сълзи и пълни отворите за свещите на 4ти цилиндър. Затова искам преди следващото сваляне на капака и слагане на нова гарнитура както и оглеждане на капака с линеал за кривини да имам точни данни за стягането, за да изолирам тази възможност.

    Някой да има също оплаквания от некачествени нови гарнитури и препоръка за някоя доказана марка гарнитури за конкретното място?
    на моята преди 2г. забелязах лек сълзеш от капака.много ме дразни мръсотията нищо друго.вече 2 г. карам алфата с тракащ вариатор и ме кефи ама тия течове...не.отворих капака,почистих мястото и гарнитурата с коресилин.положих червен силикон под и над гарнитурата,сложих я и поставих капака.с обикновенна торсова отверка я стегнах и рахат.

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default

    Марто мерси за желанието да помогнеш, но в твоя пдф има инфо за стягането на болтовете за главата само. Това мога да прочета и в Аутодата и т.н. и го знам наизуст, но търся друго.
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  6. #6
    Старши алфист vankata_ll's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    590

    Default

    http://www.alfaworkshop.co.uk/cambel...ge_16_18.shtml

    Виж тук. Най-отдолу пише "Valve cover and timing belt cover bolts 9 Nm 7 lb.ft". От монтьорство не разбирам, но от английски малко, и мисля че това ти трябва. Но все пак някой знаещ да потвърди, че знае ли човек.
    Last edited by vankata_ll; 18-05-2009 at 22:46.
    146 1.6TS CF1 '98


  7. #7
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Аз моите ги стягах на 8Нм. На 6 мм. болт мисля не бива с повече. А най-добре да ти кажа стягай на ръка с много късо рамо. Може с малка тресчотка и да речем с 3 пръста и където видиш зора спираш.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #8
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Истината е във хубавото почистване обезмасляване и мазането със качествен силикон дори и на нови гарнитури. На моята съм сменял гарнитура магазина имаше няколко варианта и единия беше към 70лв за гарн утурат аз взех за около 40 направих грешката да я сложа без силикон и течеше мнго после почистване обезмасляване и всичко е наред. Трябва да се обърне особено внимание ан почистването и мазането на сдвоената черупка на лагерите на разпределителните валове или по точно ръбчето където черупката ляга на самата глава.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  9. #9
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Истината е във хубавото почистване обезмасляване и мазането със качествен силикон дори и на нови гарнитури. На моята съм сменял гарнитура магазина имаше няколко варианта и единия беше към 70лв за гарн утурат аз взех за около 40 направих грешката да я сложа без силикон и течеше мнго после почистване обезмасляване и всичко е наред. Трябва да се обърне особено внимание ан почистването и мазането на сдвоената черупка на лагерите на разпределителните валове или по точно ръбчето където черупката ляга на самата глава.
    И при мен пуска при свещите на 1-ви и 2-ри цилиндър.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Истината е във хубавото почистване обезмасляване и мазането със качествен силикон дори и на нови гарнитури. На моята съм сменял гарнитура магазина имаше няколко варианта и единия беше към 70лв за гарн утурат аз взех за около 40 направих грешката да я сложа без силикон и течеше мнго после почистване обезмасляване и всичко е наред. Трябва да се обърне особено внимание ан почистването и мазането на сдвоената черупка на лагерите на разпределителните валове или по точно ръбчето където черупката ляга на самата глава.
    Какъв силикон използваш? Когато сменяха ремъците в сервиза, явно не са я сложили както трябва. Отначало леко омасляваше на две места и капваше много рядко по някоя капка на екрана на изпускателния колектор и отстрани на термостата... сега се е омаслил целия блок отпред... не понасям омаслени двигатели!
    Силикона от тия които се втвърдяват на въздух ли е (има червен и черен) С такъв силикон при последващо сваляне на капака на клапаните, не залепва ли гарнитурата и да се скъсва? Дано не са я повредили в сервиза.
    Те руснаците си имат поговорка:
    "Ако искаш една работа да е свършена добре свърши си я сам!"
    Никой не ми е крив!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  11. #11
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Какъв силикон използваш? Когато сменяха ремъците в сервиза, явно не са я сложили както трябва. Отначало леко омасляваше на две места и капваше много рядко по някоя капка на екрана на изпускателния колектор и отстрани на термостата... сега се е омаслил целия блок отпред... не понасям омаслени двигатели!
    Силикона от тия които се втвърдяват на въздух ли е (има червен и черен) С такъв силикон при последващо сваляне на капака на клапаните, не залепва ли гарнитурата и да се скъсва? Дано не са я повредили в сервиза.
    Те руснаците си имат поговорка:
    "Ако искаш една работа да е свършена добре свърши си я сам!"
    Никой не ми е крив!
    На Wurth има хубав силикон за тази цел. Не се къса после. Свалял съм капак мазан със силикон. Зора е самото му отлепване. Голямо дърпане пада.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default

    Колеги мерси много за отговорите. Тази статия съм я преглеждал преди, но я бях забравил.

    vankata_ll - съвсем точно си разбрал - това е! Мерси

    Аз моите ги стягах на 8Нм. На 6 мм. болт мисля не бива с повече. А най-добре да ти кажа стягай на ръка с много късо рамо. Може с малка тресчотка и да речем с 3 пръста и където видиш зора спираш. - по принцеп M6 болтове на подобни места - картери и капаци се стягат с момент между 7 и 9Нм според указанията за други коли, но ми беше интересно дали някаде пише точно за алфовия капак. Иначе досега съм стягал винаги на ръка с рамото от най-малкия ми комплект тресчотка [1/4"], което е дърго едва 10см и пак така с по няколко пръста, даже винаги съм ги обикалял на няколко фази всички. болтове.

    Странното е, че съм сменил такава гарнитура на няколко алфи и само на мойта има проблем. След разглобяването ще ви кажа дали проблема няма да се окаже кривина в капака.

    Novachev - за моя модел тоест с алуминиевия капак най-скъпите гарнитери са по ~25, най-евтините по~20 - разликата не е голяма.

    Обаче си мисля, че на това място няма смисъл от слагането на силикон /не че не съм слагал след като не стана без силикон, но полза нямаше/. Единствено може би слагане на силикон между капака и гарнитурата с цел да не се отмести при самото поставяне. При мен там кадето сълзи е от вътрешните парчета гарнитура към отворите за свещите на 4ти цил. Там повърхността на главата е гладка и ако съм сложил силикон то при стягането той ще бъде избутан навън, само малка част от него ще остане в каналчето на самата гарнитура.

    Иначе погледнах, че офиса на Вюрт е близо до нас в бизнес центъра та при нужда, ще взема силикон от посочения от теб. Скоро ми похвалиха някакъв силикон от ТиН, който е за капаци които нямат фабрично гарнитура, като някои картери и т.н.
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Viktor_ View Post
    Колеги мерси много за отговорите. Тази статия съм я преглеждал преди, но я бях забравил.

    ....- по принцеп M6 болтове на подобни места - картери и капаци се стягат с момент между 7 и 9Нм според указанията за други коли, но ми беше интересно дали някаде пише точно за алфовия капак. Иначе досега съм стягал винаги на ръка с рамото от най-малкия ми комплект тресчотка [1/4"], което е дърго едва 10см и пак така с по няколко пръста, даже винаги съм ги обикалял на няколко фази всички. болтове.
    ...
    Мисля, че и друг път е ставало въпрос за тия гарнитури. Според мен не трябва да се обикаля, а да се стяга от центъра към периферията и на кръст (както цилиндрова глава) за да се компенсират кривини, особено при пластмасов капак!
    Ама хайде де... като не пускат в тия "аФторизираните" сервизи... де да го знам тоя "майстор" как я е стягал моята! Баси... дори след година и половина оправям след тях... направо се притеснявам за ремъците!
    Last edited by fade; 19-05-2009 at 11:01.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Какъв силикон използваш? Когато сменяха ремъците в сервиза, явно не са я сложили както трябва. Отначало леко омасляваше на две места и капваше много рядко по някоя капка на екрана на изпускателния колектор и отстрани на термостата... сега се е омаслил целия блок отпред... не понасям омаслени двигатели!
    Силикона от тия които се втвърдяват на въздух ли е (има червен и черен) С такъв силикон при последващо сваляне на капака на клапаните, не залепва ли гарнитурата и да се скъсва? Дано не са я повредили в сервиза.
    Те руснаците си имат поговорка:
    "Ако искаш една работа да е свършена добре свърши си я сам!"
    Никой не ми е крив!
    Хубаво де...и да се скъса гарнитурата не може ли да се купи нова?

  15. #15
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    може, ама кой ще чигърка гняста.ебати избора, омазан или с масло или със силикон.
    точка

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •