Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Малко приказки за пин 15(спам от една друга тема)

  1. #16
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Са всичко ми е ясно а някой от вас има ли идея закво е вързан тоя пин 15 ? Или по-точно ква работа върши ?
    Ами честно казано НЕ.
    Но ако някой знае, всички ще се радваме да ни каже за какво е.Така че ако Вие знаете и не представлява някава фирмена тайна за Вас, може да ни споделите.

    Аз лично точно за това (понеже не знам каква точно му е ролята) съм предпочел варианта с гъвкаво включване изключване.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  2. #17
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Можем само да гадем,важното е че когато е вързан оборотите на колата се вдигат (когато е по инерция м/у 0-80км/ч).
    Но защо са им по-високи обороти в движение,1. за да може по-лесно да се включват скоростите,2. за да може да се използва по-пълноценно спирачната система,3. за да може да се използава по-пълноценно кормилната уредба. Може и съвкупност от всички да е.....
    Някой ако има идея или знае нека да каже.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  3. #18

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Са всичко ми е ясно а някой от вас има ли идея закво е вързан тоя пин 15 ? Или по-точно ква работа върши ?
    Ами според мойте скромни любителски познания си мисля, че подава сигнал на компа за движение на автомобила, съответно се поддържат по високи обороти. Това ми направи впечатление след като го откачих.Без този сигнал компютъра не реагира на движение и не иска да повишава обороти, а дали има и друга функция, не ми е ясно. Но факт е, че и без този сигнал поведението на ДВГ-то не е променено, естествено изключвам повишаване на обороти в движение.
    Не искам да звуча , че ми е приятно нещо да не е наред с автомобила, но в провинцията явно няма специалисти стъпили дълбоко в спицификата и специализирали в детските болести по Алфа Ромео, тук най-вече има универсални майстори. Така, че всеки се управя както му е изгодно. Съвета ми към всеки който има този проблем е да посети някой сервиз в който знаят какво правят с Алфа Ромео, странични отклонения струват скъпо . Другия вариянт го знаете......
    Last edited by Доко; 23-04-2009 at 10:44.

  4. #19
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Айде като много ги чуваш нещата кажи ми как рязането на въпросната пин15 оправя проблема с износването на МПХ-то.По твоята логика ако е износено МПХ-то би трябвало тези колебания в оборотите да ги има постоянно,без значение дали колата е в движение(независимо от скороста) или в покой.Точно затова според мен проблема идва именно по този пин15, който казва на ЕКУ-то какво да прави,дали да подържа по-високи обороти когато е в движение или съответно по-ниски когато колата е в покой.
    Би било добре да се измери какво има на въпросния пин15 на кола с такъв проблем и на кола без такъв проблем,ако са еднакви стойностите ,е тогава вече мога да се съглася че проблема е от някъде другаде.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  5. #20

    Default

    Пак да повторя,че колегата Спечелист нещо не схваща. Аз смених всичко включително и моторчето за празен ход, не е там проблема. Ако МПХ-то е здало багажа е логично да клати и когато колата не е в движение. Проблема е или в самия компютър, или в лоша маса по ел инсталацията.Кой знае каква простотия е. И моля който не се е сблъсквал с проблема лично, да не исказва категорични мнения от типа "смени дебитомера" или "МПХ е сдал багажа"..........пак повтарям - смених всичко каквото има за смяна по тази кола и тук не включвам постоянните диагностики, изгорения бензин, загубеното време и т.н. Това ми струва над ЧЕТИРИ ХИЛЯДИ ЛЕВА, включително и ходова част (няма общо с проблема) , ноооо ... пак си клатеше. Хвана ме спортната злоба да отстраня проблема но, облекчението дойде едва когато откачих кабелчето.За сметка на това сегашния собственик е супер доволен, кара една от най-изрядните Алфи с ремап на софтуера, но без сигнал от пин 15........... вече седем месеца, и хич не му пука.

    п.с. Спирам да пиша. Паричките са си ваши.
    Last edited by Доко; 23-04-2009 at 17:21.

  6. #21
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    ... как рязането на въпросната пин15 оправя проблема с износването на МПХ-то....
    Рязането на пина не оправя проблема, а я вкарва в сервизен режим.

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    ... ако е износено МПХ-то би трябвало тези колебания в оборотите да ги има постоянно,без значение дали колата е в движение(независимо от скороста) или в покой....
    Това устройство поддържа САМО оборотите на празен ход. В момент на натоварване, дроселовата клапа се управлява от жилото на газта и МПХ-то няма управляваща функция!

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    според мен проблема идва именно по този пин15, който казва на ЕКУ-то какво да прави,дали да подържа по-високи обороти когато е в движение или съответно по-ниски когато колата е в покой.....
    Въпросния пин само подава информация на компа, дали колата е в движение или не.

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Айде като много ги чуваш нещата .....
    Нали ще запазим добрия тон на комуникация в този форум ?!?

  7. #22

    Default

    на мен това ми казва че проблема не е в износени оси ,стъпкови моторчета и т.н.проблема стана за 2 -3 часа. Моля аналитиците да помислят отново,това е нова информация. И въпрос към Доко, на 145, 1.4 тс дали пин 15 е същия и къде да го търся? това с прекъсването му е като изкарването на болен зъб ,когато ти е писнало да го лекуваш особено при некадърни доктори.
    ALFA 145 1.4 TS JUNIOR

  8. #23
    започва да се пристрастява Ghosta's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Бургас/София
    Posts
    61

    Default

    Номера с пин 15 наистина оправя проблема....След не нужна смяна на МПХ, почиствания на дросели, адаптации, извесни и безисвестни майсторчета гледащи умно...и след година каране с клатещи обороти (вече й бях свикнал), реших да го откача, да пробвам и о чудо....Всико си заспа, никакво клатене, при изклюване от скорост, оборотите плавно си спадат до 1100, после по-бавно заковават на 900, никакви грижи с ускорение и работа на двигателя. Сега ще засека и разхода и ще пиша....

    Просто ми е любопитно, някой с такъв проблем, да си е сменял скоростомера с чисто нов? Все пак от него се взема сигнала, а половината форум е сменил почти всичко, без него и проблема си стои...?
    156 2.0TS '99


  9. #24

    Default

    Имам отскоро Алфата (а и проблема) но сега видях в английски сайт инфо че сигнала идва от ABS мисля по пин 11,влиза в таблото излиза към компа по пин 15 и към а.бег и климатик по дуги пинове. Проверката ставала като се свали бушона на абс и се тества внимателно колата.ако оборотите се оправят реже се кабела на пин 15 и се слага пак бушона.Утре ще тествам но моята е 145 и не знам пиновете дали са такива.
    ALFA 145 1.4 TS JUNIOR

  10. #25

    Default

    аз вече нямам проблем с оборотите, но други имат. Много хора са си резнали пин 15 , но някой измерил ли е какво напрежение дава този кабел когато колата е по инерция с висока скорост - над 100, по-ниска 40-60 км/ч и при работа на място?
    ALFA 145 1.4 TS JUNIOR

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Айде като много ги чуваш нещата кажи ми как рязането на въпросната пин15 оправя проблема с износването на МПХ-то.По твоята логика ако е износено МПХ-то би трябвало тези колебания в оборотите да ги има постоянно,без значение дали колата е в движение(независимо от скороста) или в покой.Точно затова според мен проблема идва именно по този пин15, който казва на ЕКУ-то какво да прави,дали да подържа по-високи обороти когато е в движение или съответно по-ниски когато колата е в покой.
    Би било добре да се измери какво има на въпросния пин15 на кола с такъв проблем и на кола без такъв проблем,ако са еднакви стойностите ,е тогава вече мога да се съглася че проблема е от някъде другаде.
    букса на скоростомера.от кабел 15 компа полу4ава инфо
    ALFA 145 1.4 TS JUNIOR

  12. #27

    Default

    дотогава се надявам някой да каже кой е пин 15 на 145 1.4тс и ра го клъцна.
    ALFA 145 1.4 TS JUNIOR

  13. #28

    Default

    Аз и моя го отрязах.Ходих в един сервиз поради друга причина и ме пита клати ли ги и аз ДА.Е сега ще спре и ми разкачи километража и резна една жичка.Тръгвам и всичко е окей, никаква следа от клатене.След 2 дни пак ги клатеше и даже ми изгасваше.Проблема се реши по друг начин.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 1998 LPG -ex
    Fiat Tempra 1.6 i.e LPG - 227 000 km - scraped
    Lancia Lybra 2.4 JTD 03' 150 hp

  14. #29

    Default

    И как?

  15. #30
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    На мен ми отовориха капачето на стъпковото нещо чистиха там после го залепиха и от тогава йок.Също си огледайте хубаво за напукани маркучи особено тия двата преди и след дросела най вече под декоративния капак на мотора.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •