Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Selespeed съединител за смяна

  1. #1
    Запален алфист R_O_K_O's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Бургас
    Age
    34
    Posts
    327

    Default Selespeed съединител за смяна

    момчета искам да сменя съединителят на 156 Selespeed. и знам че има след това регулиране някакво може ли някой да се пробва да ми го обясни
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '00


  2. #2

    Default

    Някаде във форума има линк към сайт специално за селеспийд системата.
    Като го отвориш вътре има описане на всички тестове как, кога и защо се правят.
    В някоя от главите беше описано и регулирането на съединителя, което според упътвенето там се прави със сервизна програма и реглаж от един или няколко болта........ вече забравих.............. помня някакви цифри между 25-28 милиметра ама кое беше това разстояние ........ абе не помня. Имаше разни разстояния там дадени, които трябва да ти излязат при тестовете и реглажа на съединителя но не мога подробно да ти обясня. Трябва да го прочетеш. Само че е на англииски.

  3. #3
    Болен алфист pininfarina's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Varna
    Age
    45
    Posts
    1,786

    Default

    Quote Originally Posted by juro1 View Post
    Някаде във форума има линк към сайт специално за селеспийд системата.
    Като го отвориш вътре има описане на всички тестове как, кога и защо се правят.
    В някоя от главите беше описано и регулирането на съединителя, което според упътвенето там се прави със сервизна програма и реглаж от един или няколко болта........ вече забравих.............. помня някакви цифри между 25-28 милиметра ама кое беше това разстояние ........ абе не помня. Имаше разни разстояния там дадени, които трябва да ти излязат при тестовете и реглажа на съединителя но не мога подробно да ти обясня. Трябва да го прочетеш. Само че е на англииски.
    Казват му калибриране

    Автосервиз, Варна, ул.ДИмитър Пешев 38а, 0888757558
    Alfa Romeo GT 1.9 16v 05'

  4. #4
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Регулира се САМО с диагностика. Стъпките са 2 :
    1. Закача се диагностиката, и в графа "актуални стойности" намираш "сензор за позицията на съединителя". Търси число около 28. След това от хироцилиндъра на робота към вилката на съединителя ще видиш едно маншонче а под него има регулираща шпилка. Общо взето нещата са като на москвича Развивайки първо контрагайката , с последващо въртене на самата шпилка, докарваш показанието да е 28,5mm +/_ 0,5mm.
    2.Отиваш в "калибрация на съединителя" (ТОВА ПАК В ДИАГНОСТИКАТА) и следваш инструкциите от екрана (общо взето палиш/гасиш 5-6 пъти. От тук ECU-to на селето запаметява къде точно е точката на зацепване, за да тръгва плавно. При нов съединител, повтори процедурата след 2000км (като поулегне малко).

    Съединителят се сменя , като при всяка друга кола - когато почне да боксува на висока предавка. Ако при теб симптомите са други,пали и бягай от там
    Last edited by dobromirski; 17-01-2010 at 09:48.

  5. #5
    започва да се пристрастява mitko_k01's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    stara zagora
    Posts
    39

    Default

    А ако не буксува а тръгва с лек удар,понякога и с леко притрисане?Може би омекнали пружини на феродовия диск,притискател?Или нещо друго може да е,а не съединител?
    156 2.0ts selespeed

  6. #6
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Quote Originally Posted by mitko_k01 View Post
    А ако не буксува а тръгва с лек удар,понякога и с леко притрисане?Може би омекнали пружини на феродовия диск,притискател?Или нещо друго може да е,а не съединител?
    От доста неща може да е ,но първо направи това което съм описал горе.
    ПП: В какво състояние ти е хидроакумулатора (сферата) ?

  7. #7
    започва да се пристрастява mitko_k01's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    stara zagora
    Posts
    39

    Default

    Сферата е нова,ситроенска,изпуснаха ми я на 35 бара.Съединителя е калибриран няколко пъти,защото ми се изфорсираше между превключванията на скоростите,но излизаше 29,3мм.А от шпилката те не са го пипали/защото не знаеха/,аз го пипах там но след това не съм гледал колко е станало,но пак тръгва с лек удар.
    156 2.0ts selespeed

  8. #8
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Е пък не би трябвало ! Я задръж спирачката и дай газ и кажи как се държи ? Ако с точката на зацепване всичко е ОК, би трябвало колата да "подскача" (да се еца) на място като, като държи около 1200 rpm.
    ПП: Тампона на кутията погледна ли ? Да не се мандахерца двигателят в коша и "удъра" да е от това ?

  9. #9
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Quote Originally Posted by 156Selespeed View Post
    Аааа към Добри имам едно въпросче като гатанка ... що е то?
    Значи понякога примерно на сити даваш леко гас потегляш пускаш педала и оп загряла е всичко точно държи кум 950 оборота и върви със слаба инерциа все едно и даваш гас и след да речем 30 40 метра само се оправя ,сваля да речем към 50 60 оборота и олеква режима смисъл усеща се как все едно пускаш педала а той си е бил пуснат преди това... та какво може да е това?
    Аз много много не схванах въпроса , но ще се опитам да обесня как работи кутията в сити режим.
    Първо да уточня , че това е механична кутия, и винаги седи на предавка и никога не разтоварва двигателят (почти на свободна) като при хидроавтомата. Там даже има едно копче OD , за да я държиш принудително на скорост.Както и да е !
    Та в сити режим ЕЦУ-то се грижи за превключването на скоростите вместо теб (не че като е изключен, а ти си блейка, той няма да ги превключи пак де )
    Та коя на коя предвака да е колата се избира по входни параметри, като въртящ момент, обороти, положение на педала на газта, скорост на движение.
    И да не разтягам локуми, отивам направо на това, за което мисля ти пишеш.
    Сити режима е направен доста интилигентно.
    Ако караш, и си дръпнеш крака от газта НАПЪЛНО, кутията остава на същата предака, като държи колата на моторна спирачка. Ако само отнемеш газта, но остава педала леко натиснат, преминава на по-горна предвака, Това го прави единствено ако оборотите позвляват. Ако караш на 1-ва с 1500 оборота и отнмеш газта(но не до край), ще включи 2-ра, но при 1100 оборота на първа, както и да отнемаш отнемеш, какво очакваш да стане ?
    Има и един друг момент, че при превключване от по-голяма към по-малка предавка, колата сама си подава газ, за да изравни оборотите на вала на опашката на кутията и на маховика, за да няма сецане при превключването. Ако, я "караш" да сваля предвка проради критично ниски обороти (независимо на сити или на ръчен режим) е нормално, да усещаш, че сама си подава газ. Ако пък става въпрос и за движение на 1-ва предавка без газ, съединителят ще го натисне, чак когато бутнеш спирачката.
    Last edited by dobromirski; 20-01-2010 at 07:36.

  10. #10
    Запален алфист Gh0stRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    404

    Default

    Quote Originally Posted by 156Selespeed View Post
    Аааа към Добри имам едно въпросче като гатанка ... що е то?
    Значи понякога примерно на сити даваш леко гас потегляш пускаш педала и оп загряла е всичко точно държи кум 950 оборота и върви със слаба инерциа все едно и даваш гас и след да речем 30 40 метра само се оправя ,сваля да речем към 50 60 оборота и олеква режима смисъл усеща се как все едно пускаш педала а той си е бил пуснат преди това... та какво може да е това?
    и аз само да допълня, не се стряскай това си е нормалното поведение на кутията в тези обороти с такова (не)натискане на педала

    Иии.. да върна нов пъпрос- сутрин, абсолютно студена кола - първите няколко тръгвания трябва да а с повечко гас, за да не сеца съединителя. Ако подам съвсем леко газта се почва едно ту зацепване ту отделяне на съединителя. След 1 мин каране изчезва... дори ако на място позагрее повече колата - пак изчезва. Нормално ли е такова поведение?
    147 2.0 Selespeed 51%Sofia Driving
    Stilo 1.6 - ex 75%Sofia Driving
    156 2.4 JTD - ex

  11. #11
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    И до двамата колеги:
    Регулирайте си и прекалибрирайте съединителят.Ако нещета не се оправят(в което се съмнявам), ще му мислим !

  12. #12
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    И до двамата колеги:
    Регулирайте си и прекалибрирайте съединителят.Ако нещета не се оправят(в което се съмнявам), ще му мислим !
    Аз имам съмнения че и двамата не са наясно и със електрония дросел на колата който ако също не е калибриран се получават точно тези ефекти
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  13. #13
    Запален алфист Gh0stRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    404

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    Регулира се САМО с диагностика. Стъпките са 2 : 1. Закача се диагностиката, и в графа "актуални стойности" намираш "сензор за позицията на съединителя". Търси число около 28. След това от хироцилиндъра на робота към вилката на съединителя ще видиш едно маншонче а под него има регулираща шпилка. Общо взето нещата са като на москвича Развивайки първо контрагайката , с последващо въртене на самата шпилка, докарваш показанието да е 28,5mm +/_ 0,5mm.
    2.Отиваш в "калибрация на съединителя" (ТОВА ПАК В ДИАГНОСТИКАТА) и следваш инструкциите от екрана (общо взето палиш/гасиш 5-6 пъти. От тук ECU-to на селето запаметява къде точно е точката на зацепване, за да тръгва плавно. При нов съединител, повтори процедурата след 2000км (като поулегне малко).
    Mоже ли малко разяснения за калиброването на съединителя в домашни условия, използвайки новия FiatECUScan...
    1. Тъй като си написал термините по калибровката на български, не съм сигурен как точно е на английски - снимка 1 са всички стойности свързани със съединителя дадени в милиметри. Кое точно е "сензор за позицията на съединителя" - "clutch engaged position"? Ако е това ОК ли е да започна калибрацията при тази стойност 28.854мм (само +0.3мм е) без да нагласям допълнително от шпилката?
    2. Коя точно е процедурата по калибриране - снимка 2 или 3? Ако е въпросното "Production/Service final calibration" отдолу в описанието пише- "you are recommanded to bleed the clutch before running thist test" - процедурата е на снимка 4. Препоръчително.. но не е задължително, вие как мислите?
    3. Тази стойност (снимка 5) "Gearbox/clutch self-calibration" при мен е "correct", значи ли това че нямам нужда от калибриране?


    П.П. Може ли да се вярва на тази стойност (снимка 6) и ако да - в нормите ли е това налягане (скриина е правен когато колата беше само на контакт)?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails pic 1.jpg   pic 2.jpg   pic 3.jpg   pic 4.jpg   pic 5.jpg  

    pic 6.jpg  
    147 2.0 Selespeed 51%Sofia Driving
    Stilo 1.6 - ex 75%Sofia Driving
    156 2.4 JTD - ex

  14. #14
    Запален алфист Gh0stRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    404

    Default

    ъп, някой?
    147 2.0 Selespeed 51%Sofia Driving
    Stilo 1.6 - ex 75%Sofia Driving
    156 2.4 JTD - ex

  15. #15
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    мисля че е добре да вкараш разтоянието в граници.
    Не съм ползвал виза но втората картинка е калибрация а за налягането е нормално 60 е максималната стойност
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •